Pāriet uz galveno saturu

ES tiesību aktu īstenošana

Regulas un lēmumi automātiski kļūst juridiski saistoši visā ES teritorijā dienā, kad tie stājas spēkā. Direktīvas ES valstīm jāiestrādā savos tiesību aktos. Komisija pārrauga, vai ES tiesību akti tiek pareizi piemēroti un laikus īstenoti, un veic pasākumus, ja tā nenotiek. 

ES tiesību akti un to piemērošana

Regulas un lēmumi automātiski kļūst juridiski saistoši visā Eiropas Savienībā piemērošanas sākuma datumā. Tomēr tie var arī prasīt izmaiņas valsts tiesību aktos, un lai tos īsteno valsts aģentūras vai regulatori.

Direktīvas ES valstīm jāiestrādā savos tiesību aktos.
Katrā direktīvā ir noteikts termiņš, līdz kuram ES valstīm jāiekļauj tās noteikumi savos nacionālajos tiesību aktos un par to jāinformē Komisija.

Plašāku informāciju par ES tiesību aktu veidiem varat atrast šai tēmai veltītajā sadaļā:

ES valstis īsteno un Komisija atbalsta

Dalībvalstīm ir svarīga loma ES tiesību aktu pareizas un savlaicīgas īstenošanas nodrošināšanā. Tas ir būtiski, lai cilvēki un uzņēmumi varētu gūt pēc iespējas lielāku labumu no kopīgi pieņemtiem noteikumiem.

Komisija to atbalsta, sniedzot informāciju tiešsaistē, organizējot ekspertu grupu sanāksmes un izstrādājot īstenošanas stratēģijas un vadlīniju dokumentus (piemēram, tiešsaistē publicētas atbildes uz bieži uzdotiem jautājumiem). Komisijas izdotās pamatnostādnes palīdz dalībvalstīm direktīvu transponēšanas un regulu piemērošanas procesā, kas parasti sākas uzreiz pēc tiesību akta pieņemšanas.

Komisija pārrauga

Komisija atbild par to, lai visas ES dalībvalstis pareizi piemērotu ES tiesību aktus. Šajā aspektā Komisiju dēvē par “līgumu uzraudzītāju”.

Tādēļ Komisija rīkojas, ja ES valsts

  • direktīvu noteiktajā termiņā nav pilnībā iestrādājusi savos valsts tiesību aktos,
  • nav pareizi piemērojusi ES tiesību aktus.

2016. gada paziņojumā “ES tiesību akti: labāki rezultāti līdz ar labāku piemērošanu” paskaidrots, kā Komisija nodrošina ES tiesību aktu piemērošanu, īstenošanu un izpildi visu iedzīvotāju, patērētāju un uzņēmumu interesēs. Tajā izklāstīta stratēģiska pieeja un prioritātes, kas Komisijai ļauj panākt tiesību aktu izpildi.

2022. gada paziņojums “ES tiesību aktu izpilde Eiropai, kas nodrošina rezultātus” iepazīstina ar dažādiem rīkiem, ko Komisija izmanto, lai nodrošinātu, ka ES tiesību akti tiek pienācīgi piemēroti visos gadījumos nolūkā sasniegt to galveno mērķi — panākt, lai iedzīvotāji un uzņēmumi visā Eiropas Savienībā pēc iespējas ātrāk gūtu labumu no kopīgi pieņemtajiem noteikumiem. Paziņojumā ir izklāstīts, kā Komisija, sākot ar preventīviem pasākumiem un beidzot ar sankcijām, ir pastiprinājusi un pilnveidojusi savu darbu izpildes jomā, lai nodrošinātu, ka Eiropas iedzīvotāju tiesības tiek ievērotas vienādi neatkarīgi no tā, kur ES viņi dzīvo.

Labāks regulējums — kāpēc un kā

Direktīvu transponēšana

Direktīvas ir jāiestrādā dalībvalstu tiesību aktos. Katrā direktīvā ir noteikts transponēšanas termiņš. Līdz šim datumam ES valstīm jānosūta Komisijai valsts īstenošanas pasākumu teksts, ar kuru direktīvas normas tiek iestrādātas konkrētās valsts tiesību aktos. 

Ja ES tiesību aktu transponēšana aizkavējas, iedzīvotājiem un uzņēmumiem tiek liegtas iespējas izmantot tajos paredzētās priekšrocības, rodas neskaidrības par to, kādi noteikumi īsti ir spēkā, un negatīvi tiek ietekmēta ES iekšējā tirgus darbība.

Kā valsts īstenošanas pasākumus atrast vietnē “EUR-Lex”

Komisija pārbauda, vai šie valsts noteiktie direktīvas transponēšanas pasākumi ir pilnīgi un atbilst direktīvā noteiktajiem mērķiem.

Ja tā nav, Komisija sāk pārkāpuma procedūru par nepaziņošanu. Komisija var sākt pārkāpuma procedūru arī tad, ja direktīva ir transponēta nepareizi.

Komisija izmeklē

Dažos gadījumos, ja Komisija konstatē iespējamu ES tiesību aktu pārkāpumu, tā var nolemt pārkāpuma procedūras vietā izmantot pirmspārkāpuma procedūru, kas pazīstama ar nosaukumu “EU Pilot”.

Šo rīku var izmantot, ja tādā veidā atbilstību iespējams panākt ātrāk nekā ar oficiālu pārkāpuma procedūru. Tas Komisijai ļauj zināmu daudzumu lietu atrisināt, pārkāpuma procedūru nemaz nepiemērojot. Tā var būt, piemēram, ja skatāmi tehniska rakstura jautājumi. “EU Pilot” var noderēt arī gadījumos, kad Komisija vēlas ievākt faktisku vai juridisku informāciju, kas nepieciešama novērtējuma veikšanai. To neizmanto gadījumos, kad ES tiesību aktu pārkāpums ir pienācīgi pierādīts, acīmredzams vai pašu atzīts, kā arī saistībā ar jutīgākiem jautājumiem, kad tehniskā līmeņa diskusijas pie labvēlīga iznākuma, visticamāk, nenovestu.

ES tiesību aktu nepareiza piemērošana

Ja valsts iestādes nav pareizi īstenojušas ES tiesību aktus, Komisija var sākt oficiālu pārkāpuma procedūru pret attiecīgo valsti. Ja jautājums netiek atrisināts, Komisija var nodot lietu izskatīšanai Eiropas Savienības Tiesā. Dažos gadījumos Komisija var lūgt Tiesu piemērot attiecīgajai dalībvalstij finansiālas sankcijas.

Pārkāpuma procedūras galvenais mērķis ir panākt, ka dalībvalstis piemēro ES tiesību aktus vispārējās interesēs. Tāpēc Tiesa koncentrējas uz sistēmiskām problēmām, kas ietekmē daudzus iedzīvotājus vai uzņēmumus. Atsevišķos ES tiesību aktu potenciāli nepareizas piemērošanas gadījumos problēmas vislabāk var novērst ar valsts tiesiskās aizsardzības sistēmu.

Pārkāpuma procedūra un finansiālās sankcijas

Dokumenti