Informacje ogólne
Po opublikowaniu w maju wiosennego pakietu europejskiego semestru Komisja Europejska udostępnia jego treść pozostałym instytucjom unijnym oraz państwom członkowskim. Zasadniczym elementem tego pakietu są projekty zaleceń dla poszczególnych krajów, które zawierają zindywidualizowane wytyczne w zakresie polityki gospodarczej, polityki zatrudnienia i polityki budżetowej, które kraje te mają wdrożyć.
Po zatwierdzeniu zaleceń dla poszczególnych krajów przez Radę Unii Europejskiej państwa członkowskie, począwszy od lipca, włączają ostateczne zalecenia do swoich polityk krajowych i planów budżetowych na kolejny rok. Ten etap wdrażania, zwany „krajowym semestrem”, trwa do października. Kraje strefy euro muszą następnie przedłożyć swoje projekty budżetów Komisji, która dokona ich przeglądu.
Wdrażanie zaleceń dla poszczególnych krajów można monitorować za pomocą specjalistycznej bazy danych, w której rejestruje się wszystkie zalecenia przyjęte od 2011 r. Przeprowadzona przez Komisję ocena postępów poczynionych na etapie wdrażania zaleceń stanowi podstawę kolejnego cyklu europejskiego semestru.
Harmonogram
- CzerwiecRada omawia zalecenia dla poszczególnych krajów
W czerwcu Rada omawia projekty zaleceń dla poszczególnych krajów, rozważa ewentualne zmiany i uzgadnia ostateczne brzmienie zaleceń. Jeżeli zalecenia odbiegają od pierwotnego wniosku Komisji, Rada przedstawia odnośne wyjaśnienia. Następnie uzgodnione zalecenia przekazuje się Radzie Europejskiej do oficjalnego zatwierdzenia.
- LipiecPrzyjęcie ostatecznych zaleceń dla poszczególnych krajów
W lipcu Rada oficjalnie przyjmuje ostateczną wersję zaleceń.
- Lipiec – październikPaństwa członkowskie wdrażają w ramach „krajowego semestru” otrzymane wytyczne
Od lipca państwa członkowskie zaczynają wdrażać skierowane do nich zalecenia: w tym celu wprowadzają odpowiednie reformy i środki polityczne. Przekładają też na projekty budżetów na nadchodzący rok otrzymane zalecenia budżetowe.
Komisja ściśle monitoruje postępy państw członkowskich we wdrażaniu skierowanych do nich zaleceń i ocenia wpływ tych środków. Prowadzi też dialog z odpowiednimi zainteresowanymi podmiotami. Na podstawie tych informacji przygotowuje następnie roczną analizę wzrostu gospodarczego, w oparciu o którą sformułowane zostaną nowe zalecenia polityczne w kolejnym cyklu semestru.
Do połowy października państwa członkowskie strefy euro muszą przedłożyć Komisji i Eurogrupie projekty swoich budżetów na kolejny rok. Komisja ocenia zgodność przekazanych projektów z zaleceniami dla poszczególnych krajów, uzgodnioną ścieżką wydatków netto oraz wymogami paktu stabilności i wzrostu. Tym samym cykl europejskiego semestru dobiega końca.
Co dalej?
W listopadzie, wraz z publikacją pakietu jesiennego, rozpoczyna się nowy cyklu europejskiego semestru. W dokumentach składających się na ten pakiet uwzględnia się przeprowadzoną przez Komisję ocenę działań państw członkowskich podjętych w trakcie krajowego semestru.
Należy zauważyć, że zalecenia dla poszczególnych krajów sformułowane w ramach zakończonego cyklu europejskiego semestru pozostają aktualne. Zgodność projektów budżetów z wcześniejszymi zaleceniami omawia się w opiniach w sprawie projektów planów budżetowych w ramach pakietu jesiennego.
Pod koniec roku państwa członkowskie przyjmują swoje nowe budżety.