Pregled
Po objavi pomladanskega svežnja evropskega semestra maja Evropska komisija deli njegovo vsebino z drugimi institucijami EU in državami članicami. Ključni element tega svežnja je osnutek specifičnih priporočil za države, ki vsaki državi članici zagotavljajo prilagojene smernice glede ekonomskih, zaposlitvenih in fiskalnih politik, ki jih je treba izvesti.
Od julija naprej po odobritvi Sveta Evropske unije države članice vključijo končna specifična priporočila za države v svoje nacionalne politike in proračunske načrte za prihodnje leto. Ta izvedbena faza, t. i. „nacionalni semester“, traja do oktobra. Države članice euroobmočja morajo nato svoje predloge proračunov predložiti Komisiji v pregled.
Izvajanje specifičnih priporočil za države je mogoče spremljati prek specializirane zbirke podatkov, v kateri so evidentirana vsa priporočila, sprejeta od leta 2011. Ocena Komisije o v fazi izvajanja doseženem napredku je temelj za naslednji cikel evropskega semestra.
Časovnica
- JunijSvet razpravlja o specifičnih priporočilih za države
Svet junija razpravlja o osnutku specifičnih priporočil za države in, z morebitnimi spremembami, doseže soglasje o dokončni različici. Kadar priporočila odstopajo od prvotnega predloga Komisije, Svet poda pojasnila. Specifična priporočila za države se nato predložijo Evropskemu svetu, ki jih formalno potrdi.
- JulijSprejetje končnih specifičnih priporočil za države
Svet julija sprejme končna specifična priporočila za države.
- Julij–oktoberDržave članice izvajajo smernice v okviru „nacionalnega semestra“
Od julija naprej države članice EU začnejo izvajati specifična priporočila za države s konkretnimi političnimi ukrepi in reformami. Priporočila glede javnih financ se prenesejo v predloge proračunov za prihodnje leto.
Komisija pozorno spremlja napredek držav članic pri izvajanju specifičnih priporočil za države in ocenjuje učinek ukrepov. Poleg tega sodeluje v dialogih z ustreznimi deležniki. Komisija na podlagi teh povratnih informacij pripravi letni pregled rasti, ki je podlaga za nova priporočila na področju politik v naslednjem ciklu evropskega semestra.
Države članice euroobmočja morajo do sredine oktobra Komisiji in Euroskupini predložiti predloge proračunov za naslednje leto. Komisija oceni njihovo skladnost s specifičnimi priporočili za države, dogovorjeno neto prilagoditvijo odhodkov in zahtevami Pakta za stabilnost in rast. S tem se cikel evropskega semestra zaključi.
Naslednji koraki
Z objavo jesenskega svežnja novembra se začne nov cikel evropskega semestra. Vsebina svežnja temelji na oceni Komisije o prizadevanjih držav članic v nacionalnem semestru.
Opozoriti je treba, da so specifična priporočila za države iz zaključenega cikla evropskega semestra še vedno relevantna. Predlogi proračunov, ki niso usklajeni s predhodnimi specifičnimi priporočili za države, so obravnavani v mnenjih o osnutkih proračunskih načrtov v okviru jesenskega svežnja.
Ob koncu leta države članice sprejmejo svoje nacionalne proračune.