Přejít na hlavní obsah

Uvádění doporučení evropského semestru do praxe

Po zveřejnění doporučení pro jednotlivé země v květnu přijmou členské státy EU opatření, na jejichž základě uvedou příslušná doporučení do praxe.

Přehled

Po vydání jarního balíčku evropského semestru v květnu sdílí Komise jeho obsah s dalšími orgány EU i členskými státy. Zásadní součástí balíčku jsou návrhy doporučení pro jednotlivé země – individuální, specifické pokyny týkající se hospodářské a fiskální politiky, jakož i politiky zaměstnanosti dané země, jež by měla daná země uvést do praxe.

Po schválení Radou Evropské unie pak členské státy od července začleňují konečná doporučení do svých vnitrostátních politik a rozpočtových plánů na nadcházející rok. Tato prováděcí fáze se označuje jako „národní semestr“ a trvá do října. Členské státy eurozóny pak musí předložit návrh vnitrostátního rozpočtu Komisi k přezkumu.

Provádění doporučení pro jednotlivé země lze sledovat ve specializované databázi, kde jsou zaznamenána všechna doporučení přijatá od roku 2011. Posouzení pokroku, kterého bylo během prováděcí fáze dosaženo, poslouží Komisí jako základ při vypracovávání následujícího cyklu evropského semestru.

Harmonogram

  1. červen
    Jednání Rady o doporučeních pro jednotlivé země

    V červnu Rada projednává návrhy doporučení pro jednotlivé země, zvažuje úpravy a následně dosahuje konsensu ohledně konečné verze. Pokud se finální doporučení od původního návrhu Komise liší, poskytne Rada vysvětlení. Doporučení pro jednotlivé země se následně předkládají Evropské radě, která je formálně schválí.

  2. červenec
    Schválení konečných doporučení pro jednotlivé země

    V červenci Rada oficiálně schvaluje konečná doporučení pro jednotlivé země.

  3. červenec–říjen
    „Národní semestr“: uvádění pokynů z doporučení do praxe

    Od července začínají členské státy EU doporučení pro jednotlivé země realizovat formou konkrétních politických opatření a reforem. Fiskální doporučení se promítají do návrhu vnitrostátních rozpočtů na nadcházející rok.

    Komise pokrok členských států při provádění doporučení pro jednotlivé země pečlivě sleduje a hodnotí dopad přijatých opatření. Kromě toho se zapojuje do dialogu s příslušnými zúčastněnými stranami. Na základě této zpětné vazby pak Komise vypracuje roční analýzu růstu, která slouží jako základ pro nová politická doporučení v následujícím cyklu evropského semestru.

    Členské státy eurozóny musí do poloviny října předložit Komisi a Euroskupině návrh vnitrostátního rozpočtu na následující rok. Komise posoudí soulad rozpočtových návrhů s doporučeními pro jednotlivé země, s dohodnutým vývojem čistých výdajů a s požadavky Paktu o stabilitě a růstu. Tím je cyklus evropského semestru zakončen.

Další kroky

Zveřejněním podzimního balíčku v listopadu se zahajuje nový cyklus evropského semestru. Obsah tohoto balíčku vychází z hodnocení úsilí členských států během národního semestru, které vypracovává Komise.

Je třeba poznamenat, že doporučení pro jednotlivé země vycházející z dokončeného cyklu evropského semestru jsou pak i nadále relevantní. O rozpočtových návrzích, které nejsou v souladu s předchozími doporučeními pro jednotlivé země, se pak hovoří ve stanoviscích k návrhům rozpočtových plánů v rámci podzimního balíčku.

Nové vnitrostátní rozpočty členské státy schvalují na konci roku.