Przejdź do treści głównej

Szkolenie pracowników wymiaru sprawiedliwości i praktyki w zakresie szkoleń

Szkolenia dla pracowników wymiaru sprawiedliwości na temat prawa UE, aby zapewnić spójne stosowanie przepisów w całej UE oraz budować wzajemne zaufanie w postępowaniach transgranicznych.

Cele

Szkolenie pracowników wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie prawa UE jest podstawowym narzędziem służącym zapewnieniu prawidłowego i skutecznego stosowania prawa UE, budowaniu wzajemnego zaufania między prawnikami w postępowaniach transgranicznych oraz wspieraniu wdrażania unijnych wartości i zasad, takich jak praworządność.

Od czasu przyjęcia europejskiej strategii szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2011–2020 poczyniono znaczne postępy. Obecnie Komisja Europejska uruchamia nowy kompleksowy pakiet szkoleń prawniczych. Przyjęty 2 grudnia 2020 r. pakiet ma zmodernizować wymiar sprawiedliwości i obejmuje: nową europejską strategię szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024, dziewiąty raport roczny z 2020 r. na temat europejskich szkoleń kadr wymiaru sprawiedliwości prowadzonych przez Dyrekcję Generalną ds. Sprawiedliwości i Konsumentów oraz uruchomienie europejskiej platformy szkoleniowej (ETP) w europejskim portalu „e-Sprawiedliwość”.

Europejska strategia szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024

Nowa strategia i jej narzędzia mają jeszcze lepiej wspierać systemy i kadry wymiaru sprawiedliwości, przygotowując je na wyzwania XXI wieku i ciągłe zmiany w prawie UE.

Nowa strategia wyznacza nowe ambitne cele szkoleniowe i nowe priorytety:

  • Określa nowe cele operacyjne dostosowane do potrzeb różnych zawodów prawniczych.
  • Koncentruje się na szerszej grupie docelowej i nowym obszarze geograficznym, aby sprostać nowym wyzwaniom zgodnie z potrzebami pracowników wymiaru sprawiedliwości.
  • Szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości powinno w jeszcze większym stopniu promować wspólną kulturę praworządności, stać na straży praw podstawowych, propagować cyfryzację wymiaru sprawiedliwości, wykraczać poza edukację prawniczą i wspierać rozwój umiejętności zawodowych, a równocześnie zapewniać szybką dostępność nowych ofert szkoleniowych w odpowiedzi na nowe potrzeby.
  • Priorytetem jest szkolenie sędziów i prokuratorów, ale grupą docelową są wszyscy pracownicy wymiaru sprawiedliwości: pracownicy sądów, adwokaci, notariusze, komornicy sądowi, mediatorzy, sądowi tłumacze ustni i pisemni, biegli sądowi, a w niektórych sytuacjach pracownicy więziennictwa i kuratorzy sądowi. Opóźnienia odnotowuje się w szkoleniu pracowników sądów oraz adwokatów i na te grupy należy zwrócić szczególną uwagę. Pracownicy więziennictwa i kuratorzy sądowi to z kolei nowa grupa docelowa, która nie była objęta poprzednią strategią.
  • Strategia koncentruje się na pracownikach wymiaru sprawiedliwości w UE, ale wspiera również kraje Bałkanów Zachodnich aspirujące do przystąpienia do UE oraz kraje pozaeuropejskie, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Łacińskiej, we wzmacnianiu demokracji, praw człowieka i praworządności.
  • Komisja Europejska będzie wspierać wysokiej jakości transgraniczne projekty szkoleniowe dotyczące prawa UE. Wykorzystane do tego zostaną dostępne fundusze UE, w tym przyszłe programy Sprawiedliwość, Obywatelstwo, Równość, Prawa i Wartości.

Unijna konferencja wysokiego szczebla „Szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości: właściwe umiejętności w dobie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości” (26–28 kwietnia 2023 r.)

Konferencja jest skierowana do osób odpowiedzialnych za szkolenia sędziów, prokuratorów, pracowników sądów i prokuratury, prawników, notariuszy, komorników sądowych, personelu więziennego i kuratorów w państwach członkowskich UE, krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących. Jej głównym tematem będzie cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości, która jest jednym z priorytetów określonych w europejskiej strategii szkoleniowej dla pracowników wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024.

W trakcie 26 specjalistycznych warsztatów i sesji plenarnej omówione zostaną sposoby podnoszenia umiejętności cyfrowych pracowników wymiaru sprawiedliwości, co pozwoli dowiedzieć się więcej o wpływie cyfryzacji na treść i metodykę szkoleń.  Konferencja będzie okazją do wymiany opinii na temat konkretnych potrzeb szkoleniowych i poznania przykładów najlepszych praktyk w tym zakresie.

Link do strony internetowej konferencji: https://judicialtrainingdigitalisation.eu/

Unijna konferencja wysokiego szczebla na temat szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości poświęcona kwestiom szkolenia wstępnego i poszanowania praworządności, 22–23 lutego 2022 r.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem na drodze do wdrożenia europejskiej strategii szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024 była dwudniowa hybrydowa konferencja wysokiego szczebla zorganizowana wspólnie przez francuską prezydencję w Radzie UE, École Nationale de la Magistrature (ENM) i Komisję Europejską w Bordeaux w dniach 22–23 lutego. Konferencja, przeznaczona głównie dla sędziów i prawników, nosiła tytuł „Szkolenie wstępne kadr wymiaru sprawiedliwości służące zapewnieniu praworządności” i była poświęcona kwestiom wstępnego szkolenia pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz poszanowania praworządności w Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej o konferencji, intensywnych dyskusjach prowadzonych w trakcie sesji plenarnych i w licznych grupach roboczych oraz o przyjętym planie działań, zapoznaj się ze sprawozdaniem z konferencji:

7 CZERWCA 2022
Report of the conference on initial training and the respect for the rule of law 22/23 February 2022

Cyfrowa konferencja wysokiego szczebla na temat europejskiego szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości, 6–7 maja 2021 r.

Istotnym etapem w procesie rozpowszechniania i wdrażania nowej europejskiej strategii szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024 była cyfrowa konferencja wysokiego szczebla pod tytułem „Modernizacja systemów wymiaru sprawiedliwości UE poprzez poprawę szkolenia pracowników wymiaru sprawiedliwości”. Konferencja, zorganizowana wspólnie przez portugalską prezydencję Rady UE, portugalskie Centro de Estudos Judiciários (CEJ) oraz Komisję Europejską, odbyła się w dniach 6–7 maja 2021 r. Aby dowiedzieć się więcej o jej programie oraz owocnych dyskusjach i debatach, zapoznaj się ze sprawozdaniem z konferencji:

21 WRZEŚNIA 2021
Report of the digital conference on European judicial training 6/7 May 2021

Ocena europejskiej strategii szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2011–2020

Z przyjętej w 2019 r. oceny europejskiej strategii szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2011–2020 wynika, że cele zostały zasadniczo osiągnięte w skuteczny sposób. Strategia przyczyniła się do zwiększenia liczby działań szkoleniowych, a w jej ramach promowano także nowe rodzaje działań, takie jak programy wymiany. Główny cel określony w komunikacie z 2011 r., zgodnie z którym połowa (800 tys.) wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości w UE powinna uczestniczyć w szkoleniach z zakresu prawa UE w latach 2011–2020, został osiągnięty już w 2017 r., dwa lata przed terminem. Umożliwiło to poprawę szkoleń w zakresie prawa Unii dla kilku kategorii zawodów prawniczych, zwłaszcza sędziów i prokuratorów. Ponadto skutkiem było zwiększenie potencjału sieci takich jak Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) oraz wsparcie sieci i organizatorów szkoleń na poziomie UE.

Możliwości szkoleniowe w europejskim portalu „e-Sprawiedliwość”

Jesteś pracownikiem wymiaru sprawiedliwości? Chcesz samodzielnie szkolić się w zakresie prawa UE? Odwiedź nową europejską platformę szkoleniową (ETP) w portalu. ETP to narzędzie wyszukiwania, które umożliwia pracownikom wymiaru sprawiedliwości znalezienie organizowanych w UE kursów szkoleniowych na temat prawa UE oraz materiałów szkoleniowych do samodzielnej nauki. Komisja Europejska wspomaga platformę, dostarczając aktualne i gotowe materiały szkoleniowe i podręczniki stworzone w szczególności dzięki wsparciu finansowemu z UE. Pierwszy etap funkcjonowania platformy rozpoczął się z udziałem uznanych organizatorów szkoleń na szczeblu UE takich jak: Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN), Akademia Prawa Europejskiego (ERA), Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) i Europejski Instytut Uniwersytecki (EUI).

Europejska polityka w zakresie szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości i sprawozdania roczne

Więcej informacji o europejskiej polityce w tej dziedzinie można znaleźć na stronach europejskiego portalu „e-Sprawiedliwość” w części Szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości.

Więcej na temat uczestnictwa pracowników wymiaru sprawiedliwości w szkoleniach w zakresie prawa UE można dowiedzieć się z rocznych sprawozdań statystycznych w portalu „e-Sprawiedliwość”. W rocznych sprawozdaniach statystycznych można znaleźć dane liczbowe dotyczące udziału pracowników wymiaru sprawiedliwości z UE w szkoleniach na temat prawa UE i informacje o postępach.

Dobre praktyki szkoleniowe

W portalu „e-Sprawiedliwość” organizatorzy szkoleń i szkoleniowcy mogą znaleźć arkusze informacyjne opisujące dobre praktyki w zakresie szkolenia sędziów i prokuratorów. Opisane praktyki dotyczą szeregu zagadnień: od oceny potrzeb szkoleniowych aż po realizację i ocenę szkoleń.

Wsparcie finansowe

Wsparcie na szkolenia udzielane jest w formie dotacji. Więcej informacji o wsparciu finansowym UE można znaleźć na następujących stronach:

Dokumenty

 

23 LISTOPADA 2020
Zapewnienie sprawiedliwości w UE – europejska strategia szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na lata 2021–2024

 

20 GRUDNIA 2022
2022 Report on justice professional’s training on EU law (2021 data)

 

16 CZERWCA 2021
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU

 

16 CZERWCA 2021
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU - annexes

 

25 PAŹDZIERNIKA 2019
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381

 

25 PAŹDZIERNIKA 2019
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381 – Executive summary

 

16 MAJA 2019
Analysis of the replies to the 2018 public consultation on training of justice professionals on EU law

 

16 MAJA 2019
Analysis of the replies to the 2018 targeted consultation on training of justice professionals on EU law

 

 

22 LIPCA 2019
Deloitte. Evaluation of the 2011 European judicial training strategy. Final Report. May 2019

 

24 SIERPNIA 2017
European Commission Communication "Building trust in EU-wide justice: a new dimension to European judicial training" COM(2011) 551 Final