Põhisisu juurde

2021. aasta aruanne tulevikusuundade strateegilise analüüsi kohta

Olulisemad üleilmsed megatrendid, mis ELi tulevikus mõjutavad

2021. aasta tulevikusuundade strateegilise analüüsi aruandes keskendutakse olulisematele üleilmsetele megatrendidele, mis mõjutavad ELi veel ka eelseisvatel aastakümnetel, alates kliimamuutustest, tehnoloogia arengu kiirenemisest ja digiteerimisest kuni suurte majanduslike, geopoliitiliste ja demograafiliste muutusteni.

climate icon

Kliimamuutused ja muud keskkonnaprobleemid: järgmise 20 aasta jooksul ületab globaalne soojenemine tõenäoliselt 1,5 °C piiri ja läheneb sajandi keskpaigaks 2 °C-le ning kogu maailmas suureneb surve veevarudele ja toiduohutusele. Osaliselt ökoloogilistest tagajärgedest tingituna vajab aastaks 2050 humanitaarabi 200 miljonit inimest.

Digital icon

Hüperühendatus ja tehnoloogilised muutused: ühendatud seadmete arv võib kogu maailmas kasvada 2020. aasta 30,4 miljardi juurest 2030. aastaks 200 miljardini. Objektide, kohtade ja inimeste suurem ühendatus toob kaasa uued tooted, teenused, ärimudelid ning elu- ja töökorralduse. Euroopa soov asuda rohe- ja digipöördes globaalselt liidrirolli võib anda talle tugeva positsiooni areneval tulusal turul ja luua nii väljakujunenud kui ka kujunemisjärgus sektorites uut liiki tööd, näiteks keskkonnahoidlikke töökohti. 

Government icon
Surve demokraatiale ja väärtustele: 2020. aasta seisuga elab 34 % maailma rahvastikust riikides, kus demokraatlik valitsemistava on languses, ja ainult 4 % riikides, mis on muutumas demokraatlikumaks. Ulatuslik väärinfo, mille levikut soodustavad uued vahendid ja veebiplatvormid, tekitab demokraatlikele süsteemidele üha suuremaid probleeme ja annab alust uut liiki infosõjaks.
Global icon
Muutused maailmakorras ja rahvastikus: maailm on muutumas üha multipolaarsemaks. Veel enne käesoleva kümnendi lõppu peaks Hiina saama suurimaks majanduseks ja järgmise 20 aasta jooksul võib ka India EList mööda minna. Maailma rahvaarv peaks 2030. aastal jõudma 8,5 miljardini ja 2050. aastal 9,7 miljardini, samal ajal kui ELi rahvaarv peaks 2050. aastaks vähenema 5 % ehk veidi üle 420 miljoni inimeseni.

Kõik need muutused mõjutavad ELi tegutsemisvabadust ja -suutlikkust ning nõuavad tõhusaid ja sidusaid poliitilisi samme.

10 strateegilist valdkonda, kus ELi ülemaailmset juhtpositsiooni tugevdada

10 Strategic areas

2021. aasta tulevikusuundade strateegilise analüüsi aruande eesmärk on luua tingimused hästi kavandatud ja tulevikukindla poliitika ja tegevuse jaoks, et ELil oleksid parimad võimalused täita oma pikaajalisi poliitilisi eesmärke ja mängida mitmepooluselises ja vaidlustatud maailmakorras strateegilist rolli. Aruandes rõhutatakse omavahel ühendatud sise- ja välispoliitika tähtsust ning nõutakse terviklikku lähenemisviisi.

EL kasutab ka edaspidi oma tihedaid rahvusvahelisi partnerlussuhteid selleks, et edendada rahu, stabiilsust ja jõukust, astuda ühise rindena vastu vaenulikele osapooltele ja ühistele probleemidele ning pidada kinni lubadusest teha edusamme. Ta tugevdab vastastikku kasulikke suhteid oma naabrite ja kaugemate partneritega. Ta võtab juhtrolli tõhusas mitmepoolses koostöös ning kaitseb samal ajal ELi kodanikke ja majandust ebaausate tavade ja kuritarvituste eest.

Tänu tulevikusuundade analüüsile on need 10 valdkonda tunnistatud strateegiliseks, selleks et tagada ELi vabadus ja suutlikkus järgmistel aastakümnetel tegutseda:

  1. tagada kestlikud ja vastupidavad tervishoiu- ja toidusüsteemid;
  2. tagada vähese süsinikuheitega ja taskukohane energia;
  3. suurendada andmehaldus-, tehisintellekti- ja tipptehnoloogiavõimekust;
  4. tagada kriitilise tähtsusega toorainete varustuskindlus ja mitmekesistada tarneallikaid;
  5. kindlustada omale standardite kehtestamisel esmategutsejana ülemaailmne juhtpositsioon;
  6. luua vastupidavad ja tulevikukindlad majandus- ja rahandussüsteemid;
  7. arendada ja säilitada ELi ambitsioonidele vastavaid oskusi ja võimeid;
  8. tugevdada julgeoleku- ja kaitsevõimet ning kosmosesse pääsu;
  9. teha koostööd üleilmsete partneritega, et edendada kõigi jaoks rahu, julgeolekut ja jõukust;
  10. tugevdada institutsioonide vastupidavust.

Documents

8. SEPTEMBER 2021
Strategic Foresight Report - 2021

8. SEPTEMBER 2021
Strategic Foresight Report – 2021 - reader friendly version