Направо към основното съдържание

Доклад за стратегическото прогнозиране от 2021 г.

Основни глобални мегатенденции, които ще окажат въздействие върху ЕС в бъдеще

Докладът за стратегическото прогнозиране от 2021 г. е съсредоточен върху основни глобални мегатенденции, които ще продължат да засягат ЕС през следващите десетилетия — от изменението на климата, ускоряването на технологичното развитие и цифровизацията до големите икономически, геополитически и демографски промени.

climate icon

Изменение на климата и други предизвикателства, свързани с околната среда: глобалното затопляне вероятно ще надхвърли 1,5°C през следващите 20 години и ще достигне 2°C до средата на века, което ще увеличи натиска върху водната и продоволствената сигурност в световен мащаб. До 2050 г. 200 милиона души ще се нуждаят от хуманитарна помощ, отчасти поради екологичните последици.

Digital icon

Цифрова хиперсвързаност и технологични трансформации: броят на свързаните устройства в световен мащаб може да нарасне от 30,4 милиарда през 2020 г. на 200 милиарда през 2030 г. По-голямата свързаност на предметите, местата и хората ще доведе до нови продукти, услуги, бизнес модели и начини на живот и работа. Амбицията на Европа за водеща роля в световен мащаб по отношение на двойния преход би могла да я постави в силна позиция на един нововъзникващ доходоносен пазар и да доведе до създаване на нови видове труд, например зелени работни места, както в утвърдените, така и в нововъзникващите сектори. 

Government icon
Натиск върху демокрацията и ценностите: към 2020 г. 34 % от световното население е живяло в държави, в които демократичното управление отслабва, а само 4 % — в държави, които стават по-демократични. Широкомащабното разпространение на невярна информация, подхранвано от новите инструменти и онлайн платформите, ще създава все по-големи предизвикателства за демократичните системи и ще доведе до нов вид информационна война.
Global icon
Промени в световния ред и демографията: светът става все по-многополюсен. Очаква се преди края на настоящото десетилетие Китай да стане най-голямата икономика, като Индия вероятно ще изпревари ЕС през следващите 20 години. Според прогнозите световното население ще достигне 8,5 милиарда души през 2030 г. и 9,7 милиарда души през 2050 г., а населението на ЕС ще намалее с 5 % до малко над 420 милиона души до 2050 г.

Всички тези промени ще засегнат свободата и капацитета на ЕС за действие и ще изискват ефективни и съгласувани политически мерки.

10 стратегически области за укрепване на водещата роля на ЕС в световен мащаб

10 Strategic areas

Докладът за стратегическото прогнозиране от 2021 г. има за цел да се подготви почвата за разработване на добре планирани и съобразени с бъдещето политики и ангажименти, за да се постави ЕС в най-добра позиция да постигне дългосрочните си политически цели и да играе стратегическа роля в един многополюсен и оспорван световен ред. В доклада се подчертава значението на съвместните вътрешни и външни политики и се призовава за всеобхватен подход.

ЕС ще продължи да използва тесните си международни партньорства, за да насърчава мира, стабилността и благоденствието, да организира единен фронт срещу враждебните участници и общите предизвикателства и да изпълнява обещанието за напредък. Той ще укрепи взаимноизгодните отношения със своите съседи и по-отдалечени партньори. Съюзът ще играе водеща роля в ефективното многостранно сътрудничество, като същевременно ще защитава своите граждани и икономика от нелоялни практики и злоупотреби.

Десетте области са определени като стратегически въз основа на на процеса на прогнозиране, за да се гарантират свободата и капацитетът на ЕС за действие през следващите десетилетия:

  1. Гарантиране на устойчиви и издръжливи здравни и продоволствени системи
  2. Осигуряване на декарбонизирана енергия на достъпни цени
  3. Укрепване на капацитета в сферата на управлението на данни, изкуствения интелект и авангардните технологии
  4. Осигуряване и разнообразяване на доставките на суровини от критично значение
  5. Гарантиране на стартова позиция в световен мащаб при определянето на стандарти
  6. Изграждане на устойчиви и съобразени с бъдещето икономически и финансови системи
  7. Развитие и запазване на умения и таланти, съответстващи на амбициите на ЕС
  8. Подобряване на капацитета в областта на сигурността и отбраната и на достъпа до космическото пространство
  9. Сътрудничество с глобалните партньори за насърчаване на мира, сигурността и просперитета за всички
  10. Укрепване на устойчивостта на институциите

Documents

8 СЕПТЕМВРИ 2021 Г.
Strategic Foresight Report - 2021

8 СЕПТЕМВРИ 2021 Г.
Strategic Foresight Report – 2021 - reader friendly version