Направо към основното съдържание

Постигане на неутралност по отношение на климата по устойчив начин

ЕС на COP28

28-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP28) се проведе от 30 ноември до 12 декември 2023 г. в Дубай. Целта на председателстваната от Обединените арабски емирства среща на върха COP28 бе да се ускорят действията за постигане на целите на Парижкото споразумение и на Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата.

ЕС настоя за значително повишаване на глобалните амбиции в областта на климата, за да се запази постижимостта на целта за 1,5 °C в съответствие с Парижкото споразумение, и работи с единомислещи партньори за осигуряване на успеха на COP28. 

Основни ангажименти и действия, обявени от ЕС по време на COP28: 

  • ускоряване на прехода от изкопаеми горива през това десетилетие, предприемане на действия за намаляване на емисиите с 43 % до 2030 г. и насочване на света по пътя към постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. 
  • в рамките на Глобалния ангажимент във връзка с възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност да се утрои капацитетът за енергия от възобновяеми източници и да се удвоят мерките за енергийна ефективност до 2030 г. 2,3 млрд. евро от бюджета на ЕС ще бъдат заделени за подкрепа на енергийния преход в държавите, обхванати от европейската политика за съседство, и държави по света 
  • финансова подкрепа в размер на 175 млн. евро от ЕС и неговите държави членки за намаляване на емисиите на метан 
  • над 400 млн. евро финансиране от ЕС и неговите държави членки за активиране на нов Фонд за загуби и щети при извънредни ситуации в областта на климата 
  • подкрепа от партньорството ЕС—Catalyst за първите два европейски проекта в областта на чистите технологии, за да се помогне на ЕС да постигне целите си в областта на климата за 2030 г. 
  • принос на „Екип Европа“ в размер на 20 млрд. евро за инициативата за „зелена енергия“ на Африка и ЕС 
  • нова инициатива на „Екип Европа“, насочена към вериги за създаване на стойност, които не водят до обезлесяване 
Ursula von der leyen

Готови сме да направим повече и знаем, че трябва да се направи повече. Например COP28 беше също така възможност за обсъждане на ценообразуването на въглеродните емисии с други страни, така че повече държави да започнат да определят цена за замърсяването. Освен това успяхме да положим основите за по-широки финансови реформи, нови иновативни източници на финансиране и привеждане на всички финансови потоци в съответствие с Парижкото споразумение.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Приоритети на ЕС за COP28

По време на преговорите по въпросите на климата на COP28 ЕС работи за по-големи амбиции и повече действия през това критично важно десетилетие, включително чрез:

  • постепенно премахване на изкопаемите горива и увеличаване на капацитета за енергия от възобновяеми източници и енергийната ефективност

  • по-съгласувани действия за намаляване на емисиите през това десетилетие

  • подготовка на нас самите и на нашите партньори за адаптиране към изменението на климата

  • осигуряване на финансиране за борба с изменението на климата от всички, които могат да предоставят средства, за да се справим със загубите и щетите.

Действия на ЕС на COP28

  1. 2 декември 2023 г.
    ЕС обявява финансова помощ в размер на 175 милиона евро за намаляване на емисиите на метан.
  2. 2 декември 2023 г.
    ЕС е начело на глобална инициатива за утрояване на капацитета за енергия от възобновяеми източници и за удвояване на мерките за енергийна ефективност до 2030 г.

Действия на ЕС в областта на климата

С Европейския зелен пакт се определя нова стратегия за растеж за Европа. Пактът има за цел превръщането на ЕС в справедливо и проспериращо общество с модерна и конкурентоспособна икономика с нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г. Очаква се най-новото законодателство на ЕС в областта на климата и енергетиката, известно като пакет „Подготвени за цел 55“, да доведе до намаляване на нетните емисии на парникови газове в ЕС с най-малко 55 % до 2030 г. Европа изпълнява обещанията си към гражданите и международните партньори да играе водеща роля в действията в областта на климата и да направи така, че екологичният преход да е от полза на гражданите и промишлеността.

В световен мащаб ЕС подкрепя екологичната трансформация, като инвестира както в смекчаването на последиците от изменението на климата, така и в устойчивостта спрямо изменението на климата чрез своята стратегия Global Gateway. Той също така подкрепя чистата енергия като начин за постигане на целите за устойчиво развитие и ангажиментите по линия на Парижкото споразумение. В рамките на подход „Екип Европа“ стратегията насърчава обмена на зелени технологии и укрепва енергийната сигурност, като предлага устойчиви и надеждни връзки и решения по света.

Приносът на „Екип Европа“ за глобалното финансиране във връзка с климата

28,5 млрд. евро
мобилизирани от „Екип Европа“
20 % повече
в сравнение с 2021 г.