Glavni sadržaj

EU na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama COP28

Postizanje klimatske neutralnosti na održiv način

EU na Konferenciji COP28

COP28, odnosno 28. konferencija UN-a o klimatskim promjenama, održana je od 30. studenog do 12. prosinca 2023. u Dubaiju. Sastanak na vrhu COP28 održan je pod predsjedanjem Ujedinjenih Arapskih Emirata, a cilj mu je bio ubrzati rad na postizanju ciljeva Pariškog sporazuma i Okvirne konvencije UN-a o promjeni klime.

EU se zalagao za znatno povećanje globalnih klimatskih ambicija kako bi cilj od 1,5 °C ostao ostvariv u skladu s Pariškim sporazumom. Surađivao je s partnerima sličnih stavova kako bi se postigao povoljan ishod konferencije COP28. 

Najvažnije obveze i mjere koje je EU najavio na konferenciji COP28: 

  • ubrzati napuštanje fosilnih goriva u ovom desetljeću, poduzeti mjere za smanjenje emisija za 43 % do 2030. i postizanje nulte neto stope emisija do 2050. 
  • kao dio globalne obveze za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost utrostručiti kapacitete za energiju iz obnovljivih izvora i udvostručiti stopu poboljšanja energetske učinkovitosti do 2030. 2,3 milijarde eura iz proračuna EU-a namijenjeno je za potporu energetskoj tranziciji u europskom susjedstvu i ostatku svijeta 
  • financijska potpora EU-a i njegovih država članica od 175 milijuna eura za smanjenje emisija metana 
  • više od 400 milijuna eura financijskih sredstava EU-a i njegovih država članica za aktiviranje novog Fonda za gubitke i štetu u slučaju klimatskih kriza 
  • prva dva europska projekta u području čistih tehnologija koja će poduprijeti partnerstvo EU-a i platforme Breakthrough Energy Catalyst kako bi se EU-u pomoglo da ostvari svoje klimatske ciljeve za 2030. 
  • doprinos Tima Europa u iznosu od 20 milijardi eura za Inicijativu Afrike i EU-a za zelenu energiju 
  • nova inicijativa Tima Europa usmjerena na lance vrijednosti bez krčenja šuma. 
Ursula von der leyen

Znamo da je potrebno učiniti više i na to smo spremni. Konferencija COP28 bila je i prilika za raspravu o određivanju cijena ugljika s drugim strankama kako bi više zemalja počelo naplaćivati onečišćenje okoliša. Uspjeli smo postaviti temelje za šire financijske reforme, nove inovativne izvore financiranja i usklađivanje svih financijskih tokova s Pariškim sporazumom.

Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije

Prioriteti EU-a za konferenciju COP28

U pregovorima o klimi na konferenciji COP28 EU se zalagao za dodatno povećanje ambicija i provedbu dodatnih mjera u ovom ključnom desetljeću, među ostalim:

  • postupno ukidanje fosilnih goriva i povećanje kapaciteta za energiju iz obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti

  • usklađenija nastojanja da se smanje emisije u ovom desetljeću

  • pripremu nas i naših partnera za prilagodbu klimatskim promjenama

  • osiguravanje financijskih sredstava za borbu protiv klimatskih promjena, odnosno suočavanje s gubicima i štetom, od svih koji to mogu platiti.

Postignuća EU-a na konferenciji COP28

  1. 2. prosinca 2023.
    EU najavio 175 milijuna eura financijske potpore za smanjenje emisija metana
  2. 2. prosinca 2023.
    EU predvodi globalnu inicijativu čiji je cilj utrostručiti kapacitete za energiju iz obnovljivih izvora i udvostručiti mjere energetske učinkovitosti do 2030.

Klimatska politika EU-a

U europskom zelenom planu utvrđena je nova strategija rasta za Europu. Cilj mu je preobraziti EU u pravedno i prosperitetno društvo s modernim i konkurentnim gospodarstvom s nultom neto stopom emisija stakleničkih plinova do 2050. Očekuje se da će se zahvaljujući najnovijem zakonodavstvu EU-a u području klime i energetike, poznatom kao paket „Spremni za 55 %”, neto emisije stakleničkih plinova u EU-u do 2030. smanjiti za najmanje 55 %. Europa ispunjava obećanja koja je dala građanima i međunarodnim partnerima da će predvoditi djelovanje u području klime i oblikovati zelenu tranziciju u korist građana i industrije.

EU na globalnoj razini podupire zelenu transformaciju i ulaže u ublažavanje i otpornost na klimatske promjene u okviru svoje strategije Global Gateway. Podupire i čistu energiju kao način postizanja ciljeva održivog razvoja i ispunjavanja obveza iz Pariškog sporazuma. U okviru pristupa Tima Europa promiče se razmjena zelenih tehnologija, jača energetska sigurnost i nude se održive i pouzdane veze i rješenja u cijelom svijetu.

Doprinos Tima Europa globalnom financiranju borbe protiv klimatskih promjena

28,5 milijardi eura
mobilizirao Tim Europa
20 % više
nego 2021.