
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály és a digitális piacokról szóló jogszabály biztonságosabb és nyitottabb digitális teret hoz létre minden felhasználó számára, ahol minőségi digitális szolgáltatásokat vehetnek igénybe kedvezőbb árakon, és ahol alapvető jogaik védelmet élveznek.
Biztonságosabb online környezet
Napjainkban az online platformokon még el lehet követni visszaéléseket jogellenes tartalmak – például gyűlöletbeszéd, terrorista tartalom vagy gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló anyagok – terjesztésével, valamint veszélyes áruk és hamisított termékek, illetve illegális szolgáltatások értékesítésével, ami veszélyt jelent a polgárokra nézve.
A témában készített 2018. évi Eurobarométer felmérésből az derül ki, hogy a válaszadók 61%-a találkozott már jogellenes tartalommal az interneten, 65%-uk pedig úgy véli, hogy az internet nem biztonságos a felhasználók számára.
- Lehetővé teszi, hogy egyszerűen és könnyen be lehessen jelenteni az online platformokon elérhető jogellenes tartalmakat, árukat és szolgáltatásokat.
- Kötelezettségeket vezet be a kellő gondosság tekintetében a platformokra vonatkozóan, és szigorúbb kötelezettségeket határoz meg az óriásplatformok esetében, ahol a legnagyobb veszély leselkedik a felhasználókra.
- Gondoskodik arról, hogy a hatóságok EU-szerte jobban tudják védelmezni a polgárokat a platformok felügyelete és a szabályok közös érvényre juttatása révén.

Jobb fogyasztóvédelem
Az európai polgárok alapvető jogai jelenleg nem részesülnek megfelelő védelemben az online térben. A platformok például úgy is dönthetnek, hogy törölnek egyes felhasználói tartalmakat, anélkül, hogy erről értesítenék az érintett felhasználókat, vagy jogorvoslati lehetőséget biztosítanának a számukra. Ez súlyos következményekkel jár a felhasználók szólásszabadságára nézve.
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály témájában lefolytatott nyilvános konzultációról készült jelentésből az derül ki, hogy a válaszadók 92%-a szerint a szolgáltatók átláthatósága fontos a felhasználók véleménynyilvánítási szabadságának védelme szempontjából.
Milyen változásokat hoz a digitális szolgáltatásokról szóló új jogszabály?
- A felhasználók tájékoztatást fognak kapni, ha az általuk közzétett tartalmat az adott platform eltávolítja, és kifogást emelhetnek a döntés ellen.
- A felhasználók vitarendezési mechanizmusokat vehetnek igénybe a hazájukban.
- A platformoknak átlátható szerződési feltételeket kell biztosítaniuk a felhasználók számára.
- Javul a biztonság, és többet lehet majd tudni arról, ténylegesen kik értékesítik a felhasználók által vásárolt termékeket.
- Az online óriásplatformokra szigorúbb kötelezettségek hárulnak szolgáltatásaik általános megszervezésekor a felhasználók jogait veszélyeztető kockázatok kiértékelése és csökkentése tekintetében, mivel ezeken a platformokon jár a legsúlyosabb következményekkel a felhasználói jogok korlátozása, valamint a jogellenes és káros tartalmak gyors továbbterjedése.
- Gyors válságelhárítási mechanizmusok állnak rendelkezésre további kockázatkezelési intézkedésekkel együtt népegészségügyi és biztonsági válságok esetére.
- Új intézkedések védelmezik a kiskorúakat.
- Tilalom lép életbe az online platformokon kiskorúaknak szóló vagy érzékeny személyes adatokat felhasználó célzott hirdetésekre vonatkozóan.
- A kutatók hozzáférést kapnak a platformok adataihoz, hogy felmérjék, milyen kockázatok fenyegetik a társadalmat és az alapvető jogok érvényesülését.
Helyzetbe hozott polgárok és felhasználók
Manapság a platformok optimalizálják az információk megjelenítését, hogy minél nagyobb mértékben felkeltsék az emberek figyelmét és növeljék bevételeiket, a felhasználóik viszont gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy felhasználói profil készül róluk, és hogy miért javasol nekik a rendszer bizonyos tartalmakat. Az ajánlórendszerek manipulálása és a hirdetési rendszerekkel való visszaélés veszélyes dezinformációt eredményezhet és jogellenes tartalmak terjesztéséhez vezethet.
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály témájában lefolytatott nyilvános konzultációról készült jelentés értelmében a válaszadók 70%-a szerint a dezinformáció az online platformokon alkalmazott algoritmikus folyamatok manipulálásával terjed.
Minőségi digitális szolgáltatások olcsóbban
Néhány online platform rendszerszintű szerepet tölt be, ami több milliárd felhasználó életére és több millió vállalkozás működésére gyakorol hatást Európában. Egyes, a digitális piacokon jól beágyazott vállalatok számottevő hatást gyakorolnak e piacok működésére, és ellenőrzésük alatt tartják, hogy ezekhez kik és hogyan férhetnek hozzá. „Tetszik, nem tetszik, ez van” alapon tisztességtelen feltételeket szabhatnak meg üzleti felhasználóik és a fogyasztók számára.
Az új versenyjogi eszközről szóló nyilvános konzultáció eredményét ismertető jelentésből az derül ki, hogy a válaszadók 60%-a szerint a fogyasztók nem rendelkeznek elegendő választási lehetőséggel és alternatívával az online platformok tekintetében.
Milyen változásokat hoz a digitális piacokról szóló új jogszabály?
- Megtiltja a tisztességtelen módszerek alkalmazását, lehetővé téve az üzleti felhasználók számára, hogy innovatív szolgáltatások szélesebb választékát kínálják a fogyasztóknak.
- Jobb interoperabilitást biztosít olyan szolgáltatásokkal, amelyek alternatívát jelentenek a kapuőrök által kínált szolgáltatásokhoz képest.
- Megkönnyíti a fogyasztók számára, hogy kívánságuk szerint platformot váltsanak.
- Jobb szolgáltatásokat és alacsonyabb árakat biztosít a fogyasztók számára.