Przejdź do treści głównej

Unijny akt o usługach cyfrowych

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność uczestników interakcji w internecie

Czym jest akt o usługach cyfrowych?

Akt o usługach cyfrowych reguluje działanie pośredników internetowych i platform internetowych, takich jak platformy handlowe, sieci społecznościowe, platformy udostępniania treści, sklepy z aplikacjami oraz portale z ofertami podróży i zakwaterowania. Akt ma na celu przede wszystkim zwalczanie dezinformacji oraz nielegalnych i szkodliwych działań w internecie. Zapewnia on użytkownikom bezpieczeństwo, chroni ich podstawowe prawa oraz tworzy sprawiedliwe i otwarte środowisko platform internetowych.

Główne cele aktu o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych wprowadza jasne i proporcjonalne przepisy, mające na celu ochronę konsumentów i ich praw podstawowych. Sprzyja innowacjom, konkurencyjności i wzrostowi gospodarczemu oraz ułatwia mniejszym platformom, MŚP i przedsiębiorstwom typu start-up działalność na większą skalę. Przepisy te ustanawiają nową równowagę pod względem roli poszczególnych uczestników interakcji online: użytkowników, platform i organów publicznych. Podstawą zmian są wartości europejskie, zgodnie z którymi dobro obywateli stoi na pierwszym miejscu.

alt=""
Co to oznacza dla obywateli
  • skuteczniejsza ochrona praw podstawowych
  • większa kontrola i swoboda wyboru
  • lepsza ochrona dzieci w sieci
  • mniejsze ryzyko trafienia na nielegalne treści
alt=""
Co to oznacza dla dostawców usług cyfrowych
  • pewność prawa
  • jednolite przepisy w całej UE
  • prostsze podejmowanie i rozwijanie działalności w Europie
alt=""
Co to oznacza dla firm korzystających z usług cyfrowych
  • dostęp do rynków całej UE za pośrednictwem platform
  • równe szanse w starciu z dostawcami nielegalnych treści
alt=""
Co to oznacza dla całego społeczeństwa
  • większa demokratyczna kontrola i nadzór nad platformami systemowymi
  • mniejsze ryzyko systemowe m.in. pod względem manipulacji i dezinformacji

Jakich usług dotyczą nowe przepisy?

Akt o usługach cyfrowych dotyczy internetowych usług pośrednich, z których każdego dnia korzystają miliony Europejczyków. Obowiązki różnych podmiotów zostały określone stosownie do ich roli, udziału w rynku i siły oddziaływania na ekosystem cyfrowy.

Nowych unijnych przepisów będą musieli przestrzegać wszyscy usługodawcy internetowi działający na unijnym rynku, bez względu na to, czy mają siedzibę w UE czy poza nią. Obowiązki mikro- i małych przedsiębiorstw będą proporcjonalne do ich wyników i udziału w rynku, co nie oznacza, że będą one całkiem zwolnione z odpowiedzialności. Ponadto nawet te mikro- i małe przedsiębiorstwa, które znacząco rozszerzą swoją działalność, będą mogły korzystać ze specjalnego zwolnienia z szeregu wymogów w okresie przejściowym trwającym 12 miesięcy.

Akt o usługach cyfrowych wchodzi w życie

Od 17 lutego 2024 r. przepisy aktu o usługach cyfrowych mają zastosowanie do wszystkich platform. Od końca sierpnia 2023 r. przepisy obowiązywały już wybrane platformy o liczbie użytkowników w UE większej niż 45 mln (10 proc. ludności UE) – tzw. bardzo duże platformy internetowe i bardzo duże wyszukiwarki internetowe.

Egzekwowanie aktu o usługach cyfrowych należeć będzie do Komisji Europejskiej oraz organów krajowych, które będą nadzorować przestrzeganie przepisów przez platformy z siedzibą na ich terytorium. Zadaniem Komisji będzie przede wszystkim monitorowanie i egzekwowanie dodatkowych obowiązków nałożonych na bardzo duże platformy internetowe i bardzo duże wyszukiwarki internetowe – chodzi na przykład o stosowanie środków zmniejszania ryzyka systemowego.

Ramy egzekwowania prawa na podstawie aktu o usługach cyfrowych

Ramy współpracy na podstawie aktu o usługach cyfrowych

Nowe przepisy – co to oznacza dla użytkowników, firm i platform internetowych

People in an office

Co się zmieni dla firm

Dokumenty