Pereiti prie pagrindinio turinio

Viešoji vidaus kontrolė

Informacija apie Viešosios vidaus kontrolės (toliau – VVK) sistemą, kuria siekiama pagerinti viešojo sektoriaus veiklos rezultatus ES.

Viešasis sektorius visuose ES lygmenyse didele dalimi prisideda prie ekonomikos poreikių finansavimo, todėl jis yra atsakingas už patikimą ir veiksmingą lėšų, kurias jam patikėjo valstybių narių mokesčių mokėtojai, valdymą.

ES viešasis sektorius turi įrodyti, kad jis veiksmingai naudoja turimus išteklius ir kad rezultatai yra veiksmingi. Šiuo tikslu viešoji vidaus kontrolė suteikia pridėtinės vertės, nes padeda sukurti modelį, atitinkantį tarptautinius finansų valdymo ir viešųjų lėšų naudojimo kontrolės standartus.

Šis modelis, visuotinai pripažintas geriausia patirtimi, yra pagrindas, kuris gali labai padėti užkirsti kelią sukčiavimui ir korupcijai. Nuo tada, kai 2002 m. Europos Komisija įgyvendino VVK kaip veiksmingos ir efektyvios jos valdomų išteklių kontrolės sistemą, Europos šalys palaipsniui pertvarkė savo reguliuojamosios kontrolės modelius, kad į juos būtų įtraukti VVK principai.

ES viešojo administravimo institucijų keitimasis informacija gali padėti siekti šio bendro tikslo – valstybės biudžeto, kuris duoda rezultatų.

2012 m. valstybių narių prašymu Europos Komisija sukūrė VVK tinklą, kurio nariai reguliariai posėdžiauja. 2017 m. birželio mėn. Budapešte dalyviai pristatė ir patvirtino VVK tinklo būsimos plėtros strategiją.

Be to, vėliau atliktos apklausos rezultatai parodė, kad reikia didinti tinklo veiklos poveikį. Kadangi aktyvesnis vyresniosios vadovybės dalyvavimas yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad tinklo rezultatai būtų propaguojami ir naudojami valstybėse narėse, buvo nuspręsta sukurti naują, sustiprintą aukšto lygio vadovų VVK tinklą. Pirmasis techninio lygmens posėdis įvyko 2019 m. spalio 14 d. Briuselyje, o tinklas pervadintas Išlaidų gerinimo tinklu (angl. Better Spending Network).

Pirmoji metinė aukšto lygio Išlaidų gerinimo tinklo konferencija turėjo būti surengta 2021 m. rugsėjo mėn. Tačiau dėl susiklosčiusių aplinkybių (COVID-19 ir krizės Ukrainoje) pirmąją konferenciją teko atidėti, o nauja data dar nenustatyta.