Přejít na hlavní obsah
Zpráva5. června 2024Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 3 min

Světový den životního prostředí 2024

Biodiversity Belgium - Landscapes

 

Dne 5. června se slaví Světový den životního prostředí. Tuto největší mezinárodní akci poukazující na význam ochrany životního prostředí založila v roce 1972 Organizace spojených národů a dnes se jí účastní miliony lidí na celém světě. Postupně se vyvinula ve významnou globální platformu pro šíření povědomí o otázkách životního prostředí.

V Evropské unii je tato problematika jednou ze zásadních politických priorit, jejichž cílem je zajistit ochranu životního prostředí a biologické rozmanitosti, dbát na ochranu veřejného zdraví a prosazovat transformaci našeho hospodářství na oběhové. V roce 2019 představila Komise Zelenou dohodu pro Evropu, tj. komplexní strategii, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality Evropy.

Klíčová opatření:

  • Snižování emisí skleníkových plynů: stanovení rámce pro dosažení alespoň 55% snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, a to do konce tohoto desetiletí.
  • Oddělení hospodářského růstu od emisí: od roku 1990 došlo k poklesu objemu emisí skleníkových plynů o 32,5 %, přičemž evropské hospodářství vzrostlo téměř o 70 %.
  • Podpora rozvoje inovativních technologií v zájmu snížení emisí: provádění aktu o průmyslu pro nulové čisté emise s cílem urychlit povolovací postupy pro čisté technologie v oblasti výroby a podpořit evropské podniky v tom, aby si při přechodu na ekologičtější postupy uchovaly svou konkurenceschopnost.
  • Omezování dopadu produkce a spotřeby na životní prostředí: akční plán pro oběhové hospodářství má zajistit, aby se udržitelné výrobky staly normou, ať už jde o elektroniku, textilní výrobky, potraviny, vozidla či stavebniny.
  • Ochrana biologické rozmanitosti: navazuje se na síť Natura 2000, největší světovou síť chráněných přírodních oblastí, a chránit tak přírodní zdroje a zastavit úbytek ohrožených druhů a stanovišť.
  • Řešení úniku uhlíku: mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích zajišťuje snížení emisí bez ohledu na to, kde jsou vyráběny, a to i mimo území EU.
  • Ochrana lidí před environmentálními riziky: pravidla EU nám zaručují nezávadnost pitné vody, čistou vodu ke koupání, lepší kvalitu ovzduší, snížení hluku, jakož i omezení nebo odstranění účinků škodlivých chemických látek.
  • Podpora lidí a regionů, jež čelí extrémním klimatickým jevům: prostřednictvím Fondu solidarity EU na podporu postižených oblastí.
  • Ochrana zranitelných pracovníků a komunit: zřízením Fondu pro spravedlivou transformaci a Sociálního fondu pro klimatická opatření na podporu zranitelných komunit, které čelí největším výzvám při adaptaci na nové politiky v oblasti životního prostředí.

Komise je i nadále plně odhodlána vytvořit z EU čisté, konkurenceschopné hospodářství, kde se účinně využívají zdroje, v souladu s cíli Pařížské dohody. Zelená dohoda pro Evropu je založena na transformaci našich ekonomik na čisté a oběhové hospodářství. Prosazuje přechod na čistou energii, díky němuž se šetří planeta a zajišťuje ochrana lidského zdraví a který je ekonomicky stabilní a sociálně spravedlivý. 

Další informace

Zelená dohoda pro Evropu

Činnost Komise Ursuly von der Leyenové: Zelená dohoda pro Evropu

Další informace o politice EU v oblasti životního prostředí

Zelený týden 2024

Podrobnosti

Datum zveřejnění
5. června 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci