Prejsť na hlavný obsah
  • Novinový článok
  • 25. júla 2024
  • Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
  • Odhadovaný čas čítania: 2 min

Ako občania EÚ pomáhajú formovať právne predpisy a politiky EÚ

People taking part in the European Citizens' Panel

 

V júni Európania odpovedali na výzvu využiť svoj hlas a zvoliť si zástupcov do Európskeho parlamentu. Išlo o demokraciu v praxi, ale nie je to jediný spôsob, ako môžu občania EÚ vyjadriť svoj názor a ovplyvniť tvorbu právnych predpisov EÚ. Existujú aj iné nástroje, ktoré sa využívajú na to, aby širšia verejnosť mala možnosť podieľať sa na tvorbe politík EÚ dennodenne, a nie iba raz za päť rokov.

Môžete pomôcť pri predkladaní nových návrhov. Ak chcete, aby EÚ podnikla kroky v konkrétnej záležitosti, môžete začať iniciatívu občanov, a tak vyzvať Európsku komisiu, aby k danej problematike navrhla nové právne predpisy EÚ. Dve z najnovších iniciatív, ktoré Komisia zaregistrovala, sa týkajú zatvorenia chovov hospodárskych zvierat a označovania potravín. Takisto môžete predložiť petíciu, v ktorej požiadate Európsky parlament, aby preskúmal problém, ktorý sa vás týka, alebo môžete podať sťažnosť na to, ako sa uplatňuje právo EÚ.

Ďalším nástrojom sú európske panelové diskusie občanov. Zúčastňujú sa na nich náhodne vybraní občania zo všetkých 27 členských štátov. Tí na európskej úrovni diskutujú o pripravovaných kľúčových návrhoch, ktoré sa týkajú nás všetkých. Na základe diskusií občania predkladajú Európskej komisii odporúčania, ktoré by mala brať do úvahy pri tvorbe politík a vývoji iniciatív.

Platforma na zapojenie občanov zasa predstavuje osobitne vyhradený priestor, kde možno diskutovať o politikách EÚ, ktoré sa týkajú nás všetkých. Zapojiť sa môžete tým, že uverejníte vlastný príspevok alebo sa vyjadríte k príspevku inej osoby, resp. ho podporíte. 

Takisto sa môžete zaregistrovať na portáli Vyjadrite svoj názor a potom sa podeliť o svoje názory na iniciatívy Komisie. Tým môžete pomôcť doladiť prípravné práce na právnych predpisoch EÚ v rôznych fázach procesu. Spätnú väzbu k plánom, návrhom právnych aktov a prijatým právnym predpisom možno poskytovať spravidla počas obdobia štyroch týždňov.

Ďalšie informácie

Európska iniciatíva občanov

Ako sa zapojiť do činnosti Komisie

Vyjadrite svoj názor

Platforma na zapojenie občanov

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. júla 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu