Šā gada jūnijā eiropieši tika aicināti izmantot savas balsstiesības un ievēlēt savus pārstāvjus Eiropas Parlamentā. Tā bija demokrātija darbībā, taču tas nav vienīgais veids, kā ES pilsoņi var paust savu viedokli un ietekmēt ES tiesību aktu izstrādi. Pastāv arī citi instrumenti, kas plašākai sabiedrībai dod iespēju kopīgi izstrādāt ES politiku ikdienā, ne tikai reizi piecos gados.
Jūs varat palīdzēt ierosināt jaunus priekšlikumus. Ja vēlaties panākt, lai ES rīkojas saistībā ar kādu konkrētu problēmu, varat izveidot pilsoņu iniciatīvu, kas aicina Eiropas Komisiju ierosināt jaunu ES regulējumu šim jautājumam. Divas no jaunākajām iniciatīvām, ko Komisija reģistrēja, attiecas uz dzīvnieku saimniecību slēgšanu un pārtikas marķēšanu. Varat arī iesniegt lūgumrakstu, lai lūgtu Eiropas Parlamentu izskatīt jautājumu, kas skar jūs, vai sūdzēties par to, kā tiek piemēroti ES tiesību akti.
Pēc tam tiek rīkotas Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas. Tās pulcē pēc nejaušības principa atlasītus pilsoņus no visām 27 dalībvalstīm, lai Eiropas līmenī apspriestu svarīgākos drīzumā gaidāmos priekšlikumus, kas skar mūs visus. Diskusiju cikla noslēgumā pilsoņi iesniedz Eiropas Komisijai ieteikumus, kurus tā apsver, formulējot savu rīcībpolitiku un iniciatīvas.
No otras puses, pilsoņu iesaistes platforma ir īpaša telpa, kurā var iesaistīties un diskutēt par ES politiku, kas skar mūs visus. Iedzīvotāji var piedalīties, publicējot savus ierosinājumus vai tos komentējot vai paužot piekrišanu citu cilvēku ierosinājumiem.
Varat arī reģistrēties portālā “Izsakiet viedokli” un pēc tam paust savu viedokli par Komisijas iniciatīvām. Tādējādi jūs varat palīdzēt uzlabot ES tiesību aktu sagatavošanas darbu dažādos procesa posmos. Atsauksmju sniegšanai par ceļvežiem, tiesību aktu projektiem un priekšlikumiem, kā arī jau pieņemtiem tiesību aktiem parasti tiek atvēlētas četras nedēļas.
Plašāka informācija
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 25. jūlijs
- Autors
- Komunikācijas ģenerāldirektorāts