Põhisisu juurde
Artikkel19. juuni 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Komisjon annab ELi riikidele poliitilisi suuniseid konkurentsivõime suurendamiseks

An operator works at the battery workshop of the Stellantis cars factory in Hordain, northern France

 

Euroopa Komisjon andis ELi riikidele Euroopa poolaasta 2024. aasta kevadpaketi raames poliitilisi suuniseid, et ehitada üles tugev ja tulevikukindel majandus.  Euroopa poolaasta on iga-aastane protsess, mis aitab tuvastada kõige pakilisemaid majanduslikke ja sotsiaalseid probleeme ELi riikides ning leida poliitilisi lahendusi, mis võimaldavad asjaomastel riikidel kasutada oma potentsiaali meie kõigi hüvanguks. Käesoleval kevadel keskendutakse ELi ja ELi riikide pikaajalisele konkurentsivõimele, jõukusele ja juhtpositsioonile üleilmsel areenil. 

Kevadpaketis tehakse kokkuvõte ELi riikide taaste- ja vastupidavuskavade ning ühtekuuluvuspoliitika programmide rakendamisest. See hõlmab ka eelarvepoliitika suuniseid, mis aitavad tugevdada ELi riikide võla jätkusuutlikkust ning edendada kestlikku ja kaasavat majanduskasvu kogu ELis. 

Komisjon koostas iga riigi kohta aruande, milles analüüsitakse ELi riikide majanduslikku ja sotsiaalset arengut. Nende analüüside põhjal koostas komisjon riigipõhised soovitused selle kohta, kuidas kõige paremini lahendada riigiaruannetes kirjeldatud sotsiaal-majanduslikke probleeme ning suurendada ELi riikide konkurentsivõimet ja jõukust. 12 ELi riigi kohta koostas komisjon ka eraldi aruande, et hinnata nende vastavust ELi toimimise lepingus sätestatud eelarvepuudujäägi kriteeriumile. 

Kevadpaketi kohaselt teeb enamik ELi riike jätkuvalt suuri edusamme oma taaste- ja vastupidavuskavade ning ühtekuuluvuspoliitika programmide elluviimisel. Riigipõhistes soovitustes kutsutakse mõningaid ELi riike üles kiirendama oma kavade ja programmide rakendamist, võttes täiendavaid erimeetmeid. 

Paketi osana avaldas komisjon ka suunised ELi riikide tööhõivepoliitika kohta, kehtestades riikliku tööhõive- ja sotsiaalpoliitika ühised prioriteedid, et muuta see õiglasemaks ja kaasavamaks, eelkõige hariduse, koolituse, uute tehnoloogiate ja tehisintellekti valdkonnas.  

Viimase viie aasta jooksul, mil EL on seisnud silmitsi terve rea väljakutsetega, on Euroopa poolaasta mänginud keskset rolli, toetades jõulisi ja koordineeritud majanduspoliitilisi meetmeid. EL on suutnud näidata oma majanduse ja ühiskonna märkimisväärset vastupanuvõimet suurtele vapustustele, nagu COVID-19 pandeemia, Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu ning sellega seotud energiahindade tõus ja inflatsioonitempo kiirenemine. 

Lisateave 

Euroopa poolaasta  

Euroopa poolaasta teie riigis  

Inimeste hüvanguks toimiv majandus  

Pressiteade: Euroopa poolaasta kevadpaketis esitatakse poliitilised suunised, et suurendada ELi konkurentsivõimet ja vastupidavust ning tagada rahanduse usaldusväärsus 

Küsimused ja vastused Euroopa poolaasta 2024. aasta kevadpaketi kohta 

2024. aasta kevadine majandusprognoos 

Taaste- ja vastupidavusrahastu  

Taasterahastu „NextGenerationEU“ 

 

 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
19. juuni 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat