Ugrás a fő tartalomra
Sajtócikk2024. június 19.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 3 perc

A Bizottság szakpolitikai iránymutatást nyújt az uniós országoknak a versenyképesség fokozása érdekében

An operator works at the battery workshop of the Stellantis cars factory in Hordain, northern France

 

Az Európai Bizottság a 2024. évi európai szemeszter tavaszi csomagja keretében szakpolitikai iránymutatást nyújtott az uniós országoknak, hogy megszilárdítsák és időtállóbbá tegyék gazdaságukat.  Az európai szemeszter éves ciklusa segít azonosítani az EU-országok legsürgetőbb gazdasági és társadalmi kihívásait, valamint meghozni azokat a szakpolitikai válaszintézkedéseket, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy kibontakoztathassák a bennük rejlő lehetőségeket – ami az adott ország és az EU egészének javát szolgálja. Idén tavasszal a hangsúly az EU és az uniós országok hosszú távú versenyképességén, jólétén és a globális színtéren betöltött vezető szerepén volt. 

A tavaszi csomagban a Bizottság számvetést adott az uniós országok helyreállítási és rezilienciaépítési terveinek és kohéziós politikai programjainak végrehajtásáról. A tavaszi csomag költségvetés-politikai iránymutatást is tartalmaz, amely hozzá fog járulni az uniós országok adósságfenntarthatóságának javításához, valamint a fenntartható és inkluzív növekedés előmozdításához az egész EU-ban. 

A Bizottság mindegyik országról jelentést készített, amelyben elemzi az ott bekövetkezett gazdasági és társadalmi fejleményeket. Ezekből az elemzésekből kiindulva a Bizottság országspecifikus ajánlásokat készített arról, hogy miként lehet a legjobban kezelni az országjelentésekben felvázolt társadalmi-gazdasági kihívásokat, és hogyan lehet fokozni az egyes tagállamok versenyképességét és jólétét. 12 uniós ország esetében a Bizottság egy másik jelentést is készített, melyben értékelte, hogy ezek az országok megfelelnek-e az Európai Unió működéséről szóló szerződésben foglalt hiánykritériumnak. 

A tavaszi csomag szerint a legtöbb uniós ország jó ütemben haladt előre a helyreállítási és rezilienciaépítési tervük és kohéziós politikai programjuk végrehajtása terén. Az országspecifikus ajánlások egyes uniós országokat arra szólítanak fel, hogy további konkrét intézkedésekkel gyorsítsák fel terveik és programjaik végrehajtását. 

A csomag részeként a Bizottság az uniós országok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozóan is kiadott iránymutatásokat, amelyek közös prioritásokat határoznak meg a nemzeti foglalkoztatás- és szociálpolitikák számára annak érdekében, hogy azok méltányosabbá és inkluzívabbá váljanak, főképp az oktatás, a képzés, az új technológiák és a mesterséges intelligencia területén.  

Az európai szemeszter döntő szerepet játszott a határozott és összehangolt gazdaságpolitikai válaszok támogatásában az elmúlt öt évben, amikor az EU-nak rendkívüli kihívásokkal kellett szembenéznie. Az EU nagy fokú gazdasági és társadalmi ellenálló képességről tett tanúbizonyságot a súlyos sokkhatásokkal szemben, ideértve a Covid19-világjárványt, Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúját és az ezzel összefüggő energiaár- és inflációs hullámokat. 

További információk 

Az európai szemeszter  

Az európai szemeszter az egyes tagállamokban  

Emberközpontú gazdaság  

Az európai szemeszter tavaszi csomagja iránymutatással szolgál az EU versenyképességének és rezilienciájának javításához, valamint a rendezett államháztartáshoz (sajtóközlemény) 

Kérdések és válaszok az európai szemeszter 2024. tavaszi csomagjával kapcsolatban 

2024. tavaszi gazdasági előrejelzés 

A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz  

Next Generation EU 

 

 

Leírás

Közzététel dátuma
2024. június 19.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság