Направо към основното съдържание
Новинарска статия19 Юни 2024 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Комисията предоставя на държавите от ЕС насоки относно политиките за повишаване на конкурентоспособността

An operator works at the battery workshop of the Stellantis cars factory in Hordain, northern France

 

В рамките на пролетния пакет на европейския семестър за 2024 г. Европейската комисия предостави на държавите от ЕС насоки относно политиките с цел изграждане на стабилна и подготвена за бъдещето икономика.  Европейският семестър е ежегодна дейност, която помага да се установи кои са най-неотложните икономически и социални предизвикателства в държавите от ЕС, както и да се предложат ответни мерки на политиките, за да могат държавите да реализират своя потенциал в полза на всички нас. Тази пролет акцентът е върху дългосрочната конкурентоспособност, просперитет и водеща роля на ЕС и държавите от Съюза на световната сцена. 

В рамките на пролетния пакет се прави преглед на изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост и програмите по политиката на сближаване на държавите от ЕС. Той включва и насоки за фискалната политика, които ще помогнат за укрепване на устойчивостта на обслужването на дълга на държавите от ЕС и за насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж в целия ЕС. 

Комисията изготви доклади, в които анализира икономическото и социалното развитие в отделните държави от ЕС. Въз основа на тези анализи Комисията изготви специфични за всяка държава препоръки относно най-добрия начин за справяне със социално-икономическите предизвикателства, посочени в докладите по държави, и за повишаване на конкурентоспособността и просперитета на страните от ЕС. За 12 държави от ЕС Комисията изготви и отделен доклад за оценка на спазването от тяхна страна на критерия за дефицита съгласно Договора за функционирането на ЕС. 

Според пролетния пакет повечето държави от ЕС продължават да постигат добър напредък в изпълнението на своите планове за възстановяване и устойчивост и своите програми по линия на политиката на сближаване. В някои от специфичните за всяка държава препоръки съответните държави от ЕС се призовават да ускорят изпълнението на своите планове и програми, като предприемат допълнителни конкретни действия. 

В рамките на пакета Комисията публикува и насоки за политиките по заетостта на държавите от ЕС. В тези насоки се определят общи приоритети за националните социални политики и политики по заетостта, за да станат те по-справедливи и по-приобщаващи, по-специално в областта на образованието, обучението, новите технологии и изкуствения интелект.  

Европейският семестър изигра решаваща роля в подкрепа на силните и координирани ответни мерки на икономическата политика през последните пет години, когато ЕС беше изправен пред редица предизвикателства. ЕС демонстрира икономическа и социална устойчивост на големи сътресения, включително пандемията от COVID-19, агресивната война на Русия срещу Украйна и свързаните с това скокове на цените на енергията и повишаване на инфлацията. 

За повече информация 

Европейски семестър  

Европейският семестър във вашата страна  

Икономика в интерес на хората  

Съобщение за медиите: Пролетният пакет на европейския семестър предоставя насоки в областта на политиката за повишаване на конкурентоспособността и издръжливостта на ЕС и за поддържане на стабилни публични финанси 

Въпроси и отговори относно пролетния пакет на европейския семестър за 2024 г. 

Икономическа прогноза от пролетта на 2024 г. 

Механизъм за възстановяване и устойчивост  

NextGenerationEU 

 

 

Данни

Дата на публикуване
19 Юни 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“