Glavni sadržaj

Postupak dodjele i potpisivanje ugovora

Svaki se prijedlog projekta detaljno razmatra prije odobrenja sredstava.

Podnošenje, zaprimanje i evidentiranje prijedloga/ponuda

Nakon objave poziva na podnošenje prijedloga (bespovratna sredstva) ili poziva na podnošenje ponuda (nabava) podnositelji/ponuditelji mogu podnijeti svoje prijedloge/ponude.

Slanje i podnošenje prijedloga ili ponuda trebalo bi provesti u skladu s pravilima određenima u pozivu, primjerice kad je riječ o rokovima, datumima i razdoblju podnošenja. Ocijenit će se samo podnesci koji ispunjavaju ta pravila.

Postupak evaluacije

Javni naručitelj ocjenjuje zaprimljene prijedloge/ponude, donosi odluku o dodjeli i obavješćuje podnositelje/ponuditelje.

Komisija se za potrebe ocjenjivanja prijedloga/ponuda oslanja na znanje stručnjaka. Oni mogu biti zaposlenici Komisije ili neovisni stručnjaci angažirani za konkretan poziv na temelju svojih vještina, iskustva ili znanja u području na koje se poziv odnosi.

Koji će subjekt biti odgovoran za ocjenjivanje projekta ovisi o načinu upravljanja projektom:

  • izravno upravljanje: Komisija izravno ocjenjuje prijedloge/ponude
  • neizravno upravljanje: prijedloge/ponude ocjenjuje treća strana, odnosno partnerska zemlja, međunarodna organizacija ili razvojna agencija
  • podijeljeno upravljanje: prijedloge/ponude ocjenjuju javni naručitelji u državama članicama.

Pri ocjenjivanju prijava moraju se strogo poštovati kriteriji koji su potencijalnim podnositeljima/ponuditeljima objašnjeni u pozivu. Ti se kriteriji moraju dosljedno primjenjivati na svaki prijedlog/ponudu kako bi se osiguralo jednako postupanje. Članovi odbora za ocjenjivanje pridržavaju se unaprijed definirane metodologije ocjenjivanja. U nastavku je prikazan vremenski raspored očekivanog slijeda faza postupka.

Postupak dodjele

  1. Korak 1.
    Kriteriji prihvatljivosti i kriteriji za isključenje
  2. Korak 2.
    Kriteriji za odabir
  3. Korak 3.
    Kriteriji za dodjelu
  4. Korak 4.
    Prijedlog dodjele

Napominjemo da kriteriji odabira mogu uključivati procjenu financijske sposobnosti podnositelja zahtjeva.

Obavijest

Neovisno o tome jesu li prihvaćeni ili odbijeni, svi se podnositelji/ponuditelji obavješćuju o ishodu postupka dopisom ili internetskim putem.

Potpisivanje sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava ili ugovora o javnoj nabavi

Odabrani podnositelj zahtjeva/ponuditelj s javnim naručiteljem potpisuje sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava ili ugovor o javnoj nabavi, čime se pravno obvezuje. Tom pravnom obvezom uspostavlja se pravna osnova za provedbu mjera/projekta i na taj se dokument poziva u slučaju spora.

Pričuvna lista

Ponekad se zahtjevima za dodjelu bespovratnih sredstava koji inicijalno nisu odabrani može ponuditi financiranje ako se projekt s višom ocjenom ne počne provoditi ili ako postanu dostupna dodatna sredstva. Stoga se podnositelji zahtjeva koji se nalaze na pričuvnoj listi uzimaju u obzir tijekom razdoblja obavješćivanja, ali ne i tijekom razdoblja dodjele bespovratnih sredstava koje se primjenjuje samo na uspješne podnositelje.

Pričuvna lista dio je odluke o dodjeli i prijedlozi se uvrštavaju na listu redoslijedom na temelju rezultata ocjenjivanja. Time se uspostavlja jasan redoslijed prema kojem Komisija smije kontaktirati podnositelje zahtjeva ako proračunska sredstva postanu dostupna. Obavijest o mogućem financiranju na temelju njihova zahtjeva trebalo bi podnositeljima uputiti najkasnije do utvrđenog roka (u skladu s proračunskim obvezama). Kontaktiranje podnositelja s pričuvne liste moguće je i ako dodatna proračunska sredstva postanu dostupna tijekom godine na koju se odnosi odgovarajuća odluka o financiranju. Taj je rok potrebno utvrditi i obično prethodi mogućem roku za utvrđivanje pravnih proračunskih obveza; u protivnom će odluka o odbijanju postati konačna na taj datum.

Zahtjevi u pogledu transparentnosti

Objavljivanje korisnika sredstava EU-a preduvjet je koji proizlazi iz načela transparentnosti. Javni naručitelj trebao bi objaviti informacije o svojim namjerama, ciljevima, mjerama, postupcima i rezultatima. Takva obveza ispunjava se različito, ovisno o načinu upravljanja u okviru kojeg se sredstva isplaćuju:

  • informacije o financiranju u okviru izravnog upravljanja svake se godine objavljuju u bazi podataka sustava financijske transparentnosti EU-a
  • objavljivanje informacija o korisnicima sredstava u okviru podijeljenog upravljanja zadaća je država članica. Vidjeti portal s podacima o kohezijskim mjerama za više informacija o razdoblju 2014. – 2020.
  • kad je riječ o neizravnom upravljanju, provedbeni partneri obvezni su objaviti informacije o krajnjim korisnicima.

Zaštita proračuna EU-a