Što se nalazi u jesenskom paketu?
Jesenski paket europskog semestra, koji predstavlja Europska komisija, označava početak novog ciklusa europskog semestra. Komisija objavljuje nekoliko dokumenata u kojima se daje opći pregled socioekonomskih prilika i ističu ključni prioriteti i rizici. Komisija također pruža političke smjernice kako bi pomogla državama članicama EU-a u postizanju tih ciljeva.
Jesenski paket temelji se na jesenskoj gospodarskoj prognozi, u kojoj Komisija izvješćuje o makroekonomskim izgledima za EU u cjelini i za njegove države članice.
Sadržaj paketa
Jesenski paket europskog semestra sadržava sljedeće dokumente:
- godišnji pregled održivog rasta
- mišljenja o nacrtima proračunskih planova
- Nacrt preporuke o ekonomskoj politici europodručja
- Izvješće o mehanizmu upozoravanja
- Prijedlog Zajedničkog izvješća o zapošljavanju.
Osim toga, jesenski paket može sadržavati druge relevantne dokumente povezane s postupkom europskog semestra. Na primjer, prethodni paketi sadržavali su izvješća o nadzoru nakon provedbe programa kojima se procjenjuje sposobnost otplate država članica koje su koristile programe financijske pomoći.
Godišnji pregled održivog rasta
U godišnjem pregledu održivog rasta definiraju se opći prioriteti gospodarske i socijalne politike te politike zapošljavanja za Europsku uniju tijekom sljedećih 12 do 18 mjeseci prema procjeni Europske komisije. U njemu se utvrđuju izazovi i preporučuju mjere politike za poticanje rasta, uključivosti i konvergencije unutar EU-a. Države članice pozivaju se da uvrste utvrđene prioritete u svoje nacionalne gospodarske politike za sljedeću godinu.
Od 2020. prioriteti navedeni u godišnjem pregledu održivog rasta strukturirani su oko četiri dimenzije strategije EU-a za konkurentnu održivost:
- okolišna održivost
- produktivnost
- pravednost
- makroekonomska stabilnost.
Zahvaljujući tim glavnim načelima europski semestar osigurava da su u gospodarskoj politici ljudi i planet na prvom mjestu.
Taj je dokument „komunikacija”, tj. vrsta akta u kojem institucija EU-a iznosi svoje stajalište o određenom pitanju i upućuje ga drugim europskim institucijama.
Mišljenja o nacrtima proračunskih planova država članica europodručja
U mišljenjima se iznosi Komisijina ocjena usklađenosti nacrta proračuna država članica za sljedeću godinu s fiskalnim pravilima EU-a, a sadrže i preporuke za pojedine zemlje koje je Vijeće Europske unije donijelo tijekom prethodnog ljeta.
Mišljenja se temelje na zahtjevima Pakta o stabilnosti i rastu, skupa pravila kojima se osigurava da zemlje EU-a održavaju stabilne javne financije.
Moguća su tri ishoda procjene za nacrte proračunskih planova. Mogu biti u skladu s preporukama Vijeća, općenito usklađeni s njima ili može postojati rizik od neusklađenosti s preporukama Vijeća. Države članice za koje postoji navedeni rizik pozivaju se da poduzmu potrebne mjere prije dovršavanja svojeg nacionalnog proračuna. U slučajevima ozbiljne neusklađenosti s obvezama iz Pakta o stabilnosti i rastu Komisija može zatražiti revidirani nacrt.
Preporuka o ekonomskoj politici europodručja
U Nacrtu preporuke Vijeća državama članicama europodručja daju se savjeti u pogledu politika o ključnim pitanjima koja utječu na funkcioniranje cijelog europodručja. To može uključivati savjete o zajedničkim prioritetima, makroekonomskim izazovima ili institucionalnim aspektima ekonomske i monetarne unije. Cilj je preporuke poboljšati suradnju i usklađenost između politika europodručja i nacionalnih politika.
Dokument je „preporuka za preporuku Vijeća” u kojoj Komisija predlaže Vijeću da poduzme određene inicijative. Vijeće dodatno raspravlja o nacrtu prijedloga, uz diskrecijsko pravo da ga izmijeni i donese.
Izvješću o mehanizmu upozoravanja
U Izvješću o mehanizmu upozoravanja preispituje se pojedinačna makroekonomska situacija svih država članica EU-a. To je polazišna točka godišnjeg ciklusa postupka u slučaju makroekonomske neravnoteže, čiji je cilj otkriti, spriječiti i ispraviti potencijalne makroekonomske rizike koji bi mogli negativno utjecati na određenu državu članicu ili na cijeli EU.
Ako se otkrije visok rizik koji zahtijeva daljnju analizu, Komisija može odlučiti pokrenuti detaljno preispitivanje za određenu državu članicu. U preispitivanju će se provjeriti postoji li makroekonomski rizik. Predstojeća preispitivanja najavljena su u Izvješću. Rezultati detaljnih preispitivanja objavljuju se u okviru proljetnog paketa.
Zajedničko izvješće o zapošljavanju
U prijedlogu Zajedničkog izvješća o zapošljavanju istražuju se ključna kretanja u području zapošljavanja i socijalnih pitanja u EU-u i povezane mjere politike koje provode države članice. Osim toga, u njemu se prati uspješnost država članica u odnosu na pregled socijalnih pokazatelja europskog stupa socijalnih prava.
Zajedničko izvješće o zapošljavanju je „prijedlog zajedničkog izvješća Komisije i Vijeća”. Vijeće dodatno raspravlja o nacrtu prijedloga, uz diskrecijsko pravo da ga izmijeni i donese.
Sljedeći koraci
Nakon objave jesenskog paketa Komisija dokumente prosljeđuje drugim institucijama EU-a i državama članicama na daljnje razmatranje:
- Euroskupina u prosincu raspravlja o mišljenjima o nacrtima proračunskih planova. Države članice donose svoje nacionalne proračune za sljedeću godinu, uzimajući u obzir mišljenja Komisije i raspravu Euroskupine.
- U razdoblju od siječnja do veljače Vijeće raspravlja i usvaja zaključke o godišnjem pregledu održivog rasta i Izvješću o mehanizmu upozoravanja. Također odobrava, uz eventualne izmjene, nacrt preporuke Vijeća za europodručje koji se zatim podnosi Europskom vijeću. Europski parlament raspravlja i o godišnjem pregledu održivog rasta, uz mogućnost objavljivanja izvješća na vlastitu inicijativu.
- Vijeće u ožujku usvaja Zajedničko izvješće o zapošljavanju sa zaključcima. Europsko vijeće raspravlja o nacrtu preporuke Vijeća o ekonomskoj politici europodručja i odobrava ga. Komisija predstavlja svoje smjernice za fiskalnu politiku za sljedeću godinu.
Godišnji pregled održivog rasta, preporuka Vijeća i smjernice Komisije pružaju zajednički okvir za nacionalne planove politike koji se trebaju donijeti u travnju.