Glavni sadržaj

Provođenje preporuka europskog semestra

Nakon objave preporuka za pojedine zemlje u svibnju, države članice EU-a poduzimaju mjere za njihovu provedbu.

Pregled

Nakon sastavljanja proljetnog paketa europskog semestra u svibnju, Europska komisija dijeli njegov sadržaj s drugim institucijama EU-a i državama članicama. Ključni dio tog paketa su nacrti preporuka za pojedine zemlje, koji sadržavaju smjernice prilagođene za svaku državu članicu u pogledu gospodarskih i fiskalnih politika te politika zapošljavanja koje treba provesti.

U srpnju, nakon odobrenja Vijeća Europske unije, države članice počinju uključivati konačne preporuke za pojedine zemlje u svoje nacionalne politike i proračunske planove za sljedeću godinu. Ta provedbena faza, tzv. „nacionalni semestar”, traje do listopada. Države članice europodručja zatim moraju dostaviti svoje nacrte proračuna Komisiji na preispitivanje.

Provedba preporuka za pojedine zemlje može se pratiti pomoću specijalizirane baze podataka u kojoj su zabilježene sve preporuke donesene od 2011. Komisijina ocjena napretka postignutog tijekom faze provedbe služi kao temelj za sljedeći ciklus europskog semestra.

Vremenski okvir

  1. Lipanj
    Vijeće raspravlja o preporukama za pojedine zemlje

    Vijeće u lipnju raspravlja o nacrtima preporuka za pojedine zemlje, razmatra izmjene i postiže dogovor o konačnoj verziji. Kad preporuke odstupaju od izvornog prijedloga Komisije, Vijeće daje pojašnjenje. Preporuke za pojedine zemlje zatim se podnose Europskom vijeću, koje ih službeno odobrava.

  2. Srpanj
    Donošenje konačnih preporuka za pojedine zemlje

    Vijeće u srpnju donosi konačne preporuke za pojedine zemlje.

  3. Od srpnja do listopada
    Države članice provode preporuke tijekom „nacionalnog semestra”

    Države članice EU-a u srpnju počinju s provedbom preporuka za pojedine zemlje kroz konkretne mjere politike i reforme. Preporuke za fiskalnu politiku prenose se u nacrte proračuna za sljedeću godinu.

    Komisija pomno prati napredak država članica u provedbi preporuka za pojedine zemlje i ocjenjuje učinak mjera. Osim toga, sudjeluje u dijalozima s relevantnim dionicima. Na temelju tih povratnih informacija Komisija priprema godišnji pregled rasta, koji je osnova za nove preporuke o politikama u sljedećem ciklusu europskog semestra.

    Države članice europodručja Komisiji i Euroskupini moraju podnijeti svoje nacrte proračuna za sljedeću godinu do sredine listopada. Komisija ocjenjuje njihovu usklađenost s preporukama za pojedine zemlje, dogovorenim kretanjem neto rashoda i zahtjevima Pakta o stabilnosti i rastu. Time se označava kraj ciklusa europskog semestra.

Sljedeći koraci

Novi ciklus europskog semestra počinje objavom jesenskog paketa u studenom. Sadržaj paketa temelji se na Komisijinoj ocjeni rada država članica tijekom nacionalnog semestra.

Važno je napomenuti da su preporuke za pojedine zemlje iz dovršenog ciklusa europskog semestra i dalje relevantne. Nacrti proračuna koji nisu usklađeni s prethodnim preporukama za pojedine zemlje obuhvaćeni su mišljenjima o nacrtima proračunskih planova u jesenskom paketu.

Države članice donose nacionalne proračune na kraju godine.