Kas yra rudens dokumentų rinkinys?
Europos Komisijos pristatytas Europos semestro rudens dokumentų rinkinys žymi naujo Europos semestro ciklo pradžią. Komisija pateikia keletą dokumentų, kuriuose pateikiama bendra socialinės ir ekonominės padėties apžvalga ir nurodomi pagrindiniai prioritetai ir rizikos sritys. Ji taip pat pateikia politikos gaires, kurios padeda ES valstybėms narėms siekti šių tikslų.
Rudens dokumentų rinkinys grindžiamas rudens ekonomine prognoze, kurioje Komisija praneša apie visos ES ir jos valstybių narių makroekonomines perspektyvas.
Rinkinio turinys
Europos semestro rudens dokumentų rinkinį sudaro šie dokumentai:
- metinė tvaraus augimo apžvalga
- nuomonės dėl biudžeto planų projektų
- Tarybos rekomendacijos dėl euro zonos ekonominės politikos projektas
- įspėjimo mechanizmo ataskaita
- pasiūlymas dėl bendros užimtumo ataskaitos
Be to, į rudens dokumentų rinkinį gali būti įtraukti kiti su Europos semestro procesu susiję dokumentai. Pavyzdžiui, į ankstesnius dokumentų rinkinius buvo įtrauktos priežiūros po programos įgyvendinimo ataskaitos, kuriose vertinamas valstybių narių, gavusių paramą pagal finansinės pagalbos programas, pajėgumas grąžinti skolas.
Metinė tvaraus augimo apžvalga
Metinėje tvaraus augimo apžvalgoje nustatomi Europos Komisijos įvertinti bendrieji Europos Sąjungos ekonomikos, užimtumo ir socialinės politikos prioritetai per ateinančius 12–18 mėnesių. Joje nurodomi uždaviniai ir pateikiamos rekomendacijos dėl politikos priemonių augimui, įtraukumui ir konvergencijai ES skatinti. Valstybių narių prašoma į savo būsimų metų nacionalinę ekonominę politiką įtraukti nustatytus prioritetus.
Nuo 2020 m. metinėje tvaraus augimo strategijoje nustatyti prioritetai grindžiami keturiais ES konkurencingo tvarumo darbotvarkės aspektais. Tai
- aplinkosauginis tvarumas,
- našumas,
- sąžiningumas,
- makroekonominis stabilumas.
Vadovaujantis šiais pagrindiniais principais, vykdant Europos semestro procesą užtikrinama, kad vykdant ekonominę politiką pirmenybė būtų teikiama žmonėms ir planetai.
Šis dokumentas yra „komunikatas“, t. y. aktas, kuriame ES institucija išdėsto savo poziciją tam tikru klausimu ir adresuoja jį kitoms Europos institucijoms.
Nuomonės dėl euro zonos valstybių narių biudžeto planų projektų
Nuomonėse pateikiamas Komisijos vertinimas dėl to, kaip valstybių narių ateinančių metų biudžetų projektai dera su ES fiskalinėmis taisyklėmis, tarp jų su ankstesnę vasarą Europos Sąjungos Tarybos priimtomis konkrečioms šalims skirtomis rekomendacijomis.
Nuomonės formuluojamos remiantis Stabilumo ir augimo pakto reikalavimais – taisyklėmis, kuriomis užtikrinama, kad ES šalys išlaikytų patikimus viešuosius finansus.
Galimi trys biudžeto planų projektų vertinimo variantai. Biudžeto planų projektai gali būti įvertinti kaip atitinkantys, iš esmės atitinkantys Tarybos rekomendacijas arba su rizika, kad jų bus nesilaikoma. Valstybės narės, dėl kurių biudžeto planų projektų kyla rizika, raginamos imtis būtinų priemonių prieš patvirtinant galutinį savo nacionalinio biudžeto planą. Tais atvejais, kai reikšmingai nesilaikoma Stabilumo ir augimo pakte nustatytų įpareigojimų, Komisija gali prašyti, kad projektas būtų peržiūrėtas.
Rekomendacija dėl euro zonos ekonominės politikos
Tarybos rekomendacijos projekte euro zonos valstybėms narėms pateikiamos politinės rekomendacijos pagrindiniais klausimais, darančiais poveikį visos euro zonos veikimui. Tai gali būti patarimai, susiję su bendrais prioritetais, makroekonominiais iššūkiais ar instituciniais ekonominės ir pinigų sąjungos aspektais. Šia rekomendacija siekiama stiprinti euro zonos ir nacionalinės politikos bendradarbiavimą ir tarpusavio atitiktį.
Šis dokumentas vadinamas rekomendacija dėl Tarybos rekomendacijos; joje Komisija siūlo Tarybai imtis konkrečių iniciatyvų. Taryba toliau svarsto pasiūlymo projektą ir savo nuožiūra gali jį iš dalies keisti ir priimti.
Įspėjimo mechanizmo ataskaita
Įspėjimo mechanizmo ataskaitoje apžvelgiama visų ES valstybių narių individuali makroekonominė padėtis. Nuo jos prasideda metinis makroekonominio disbalanso procedūros ciklas, kuriuo siekiama nustatyti galimą makroekonominę riziką, kuri gali neigiamai paveikti konkrečią valstybę narę arba visą ES, užkirsti jai kelią ir ją pašalinti.
Jei nustatoma didelė rizika, dėl kurios reikia atlikti išsamesnę analizę, Komisija gali nuspręsti pradėti nuodugnią konkrečios valstybės narės apžvalgą. Atliekant apžvalgą bus patikrinta, ar esama makroekonominės rizikos. Apie būsimas apžvalgas skelbiama įspėjimo mechanizmo ataskaitoje. Nuodugnių apžvalgų rezultatai skelbiami pavasario dokumentų rinkinyje.
Bendra užimtumo ataskaita
Pasiūlyme dėl bendros užimtumo ataskaitos analizuojami pagrindiniai užimtumo ir socialiniai pokyčiai ES, taip pat susijusios valstybių narių įgyvendintos politikos priemonės. Be to, bendra užimtumo ataskaita leidžia stebėti valstybių narių rezultatus, susijusius su Europos socialinių teisių ramsčio socialinių rodiklių suvestine.
Bendra užimtumo ataskaita pateikiama kaip pasiūlymas dėl bendros Komisijos ir Tarybos ataskaitos. Taryba toliau svarsto pasiūlymo projektą ir savo nuožiūra gali jį iš dalies keisti ir priimti.
Tolesni veiksmai
Paskelbus rudens dokumentų rinkinį, Komisija perduoda dokumentus kitoms ES institucijoms ir valstybėms narėms toliau svarstyti.
- Gruodžio mėn. Euro grupė aptaria nuomones dėl biudžeto planų projektų. Valstybės narės priima savo ateinančių metų nacionalinius biudžetus, atsižvelgdamos tiek į Komisijos nuomones, tiek į Euro grupės diskusijų išvadas.
- Sausio–vasario mėn. Taryba aptaria ir priima išvadas dėl metinės tvaraus augimo apžvalgos ir įspėjimo mechanizmo ataskaitos. Ji taip pat patvirtina Tarybos rekomendacijos euro zonos valstybėms narėms projektą su galimais pakeitimais, kuris vėliau pateikiamas Europos Vadovų Tarybai. Europos Parlamentas taip pat aptaria metinę tvaraus augimo apžvalgą ir gali paskelbti pranešimą savo iniciatyva.
- Kovo mėn. Taryba priima bendrą užimtumo ataskaitą su išvadomis. Europos Vadovų Taryba aptaria ir patvirtina jai perduotas Tarybos rekomendacijos dėl euro zonos ekonominės politikos projektą. Komisija pateikia kitų metų fiskalinės politikos gaires.
Metinė tvaraus augimo strategija, Tarybos rekomendacija ir Komisijos gairės suteikia bendrą pagrindą nacionaliniams politikos planams, kurie turi būti pateikti balandžio mėn.