Glavni sadržaj

Zajednička izrada programa razvojne suradnje

Međunarodna suradnja na planiranju razvojne pomoći i pripremi koordiniranog i strateškog odgovora na glavna globalna pitanja

Pregled

Pod zajedničkom izradom programa smatra se zajednički odgovor EU-a i država članica na nacionalni razvojni plan neke partnerske zemlje.

U suradnji s nacionalnim tijelima partnerske zemlje razvojni partneri iz EU-a pripremaju zajedničku strategiju koja je potpuno usklađena s njezinim nacionalnim razvojnim planom. Zajednička strategija utvrđuje opća načela i smjer potpore koju će EU i zemlje EU-a pružati. Ujedno navodi opća područja u kojima će svatko od njih raditi, opće ciljeve za ta područja i procijenjene iznose financijskih sredstava za razdoblje zajedničke strategije.

Vremenski raspored u zajedničkoj strategiji sinkroniziran je s vremenskim rasporedom nacionalnih planova partnerske države. Na taj način razvojni partneri iz EU-a planiraju i provode svoje aktivnosti istovremeno i za isto razdoblje kad i vlada partnerske zemlje, što im omogućava da bolje odgovaraju na nacionalne potrebe.

Zajednička strategija izrađuje se na razini partnerske zemlje kako bi se osiguralo da najbolje odgovara stanju na terenu. Uz to, taj pristup omogućava blisku suradnju s drugim dionicima.

Svaki razvojni partner izvan EU-a koji dijeli načela zajedničke izrade programa bit će rado primljen ako se odluči uključiti u strategiju.

Koristi od zajedničke izrade programa

Očekuje se da će se zbog zajedničke izrade programa smanjiti transakcijski troškovi za vlade partnerskih zemalja jer će se baviti samo jednim planiranjem u kojem će sudjelovati svi razvojni partneri iz EU-a.

Zajednička izrada programa također služi da pomoć bude koherentnija i manje rascjepkana jer će se zbog suradnje smanjiti broj nepokrivenih područja i preklapanja. Uz to, budući da razvojni partneri iz EU-a kombiniraju svoje resurse, postići će se veći učinak i bolje iskoristiti sredstva na raspolaganju. Budući da zemlje EU-a financiraju više od polovice službene razvojne pomoći na svjetskoj razini, očekuje se da će zajednička izrada programa znatno povećati djelotvornost globalne pomoći i poboljšati način na koji se svake godine potroši desetke milijardi eura.

I u državama EU-a može biti koristi od zajedničke izrade programa: time će se postići veća informiranost, poboljšati slika u javnosti i povećati odgovornost.

Među prednostima je i to što će se smanjiti pritisak na pojedinačne razvojne partnere iz EU-a da se bave svim sektorima i problemima u nekoj partnerskoj zemlji. Razvojni partneri iz EU-a mogu vjerodostojno pokazati da sudjeluju u unificiranoj zajedničkoj izradi programa u kojoj raspodjela rada osigurava da su svi relevantni sektori i problemi obuhvaćeni.

Budući da razvojni partneri iz EU-a planiraju istovremeno i za isto razdoblje, nastat će više prilika za zajedničke inicijative na terenu. Očekuje se da će se time uštedjeti zbog većih razmjera aktivnosti i manjih neizravnih troškova.

Zajednička izrada programa može u praksi pokazati što znači Europa jer će se zajedničke europske vrijednosti i politike u područjima kao što su temeljna prava i dobro upravljanje prenijeti u dosljedne i usmjerene aktivnosti u partnerskim zemljama.

Međunarodno okruženje i preuzete obveze

Lisabonski ugovor Europske unije navijestio je veću suradnju među zemljama EU-a, među ostalim na razvojnoj politici. Zajednička izrada programa jedna je od ključnih obveza koju su preuzele zemlje EU-a koje surađuju u području razvoja kako bi osigurale da je pomoć djelotvorna. Zajednička izrada programa utvrđena je u Europskom konsenzusu za razvoj iz 2017. te znatno obilježava Plan za promjenu, opću razvojnu politiku EU-a iz 2012.

Sve su te obveze prisutne u Zaključcima Vijeća EU-a iz studenoga 2011., u kojima je naveden opći smjer politika za EU i zemlje EU-a.