Preskoči na glavno vsebino

Skupno načrtovanje programov razvojnega sodelovanja

Mednarodno sodelovanje za načrtovanje razvojne pomoči in oblikovanje usklajenega, strateškega odziva na ključne svetovne izzive.

Pregled

Skupno načrtovanje se nanaša na skupni odziv EU in njenih držav članic na nacionalni razvojni načrt partnerske države.

Razvojni partnerji EU in nacionalni organi skupaj oblikujejo strategijo, ki je v celoti usklajena z nacionalnim razvojnim načrtom partnerske države. Skupna strategija določa skupno vodilo in smernice za podporo, ki jo dajejo EU in države EU. Navaja tudi področja dela, skupne cilje za ta področja in začasne podatke o njihovem financiranju v obdobju izvajanja skupne strategije.

Časovni potek skupne strategije je usklajen s časovnim potekom nacionalnih načrtov partnerskih držav. Razvojni partnerji EU lahko načrtujejo in izvajajo načrte hkrati in v istem obdobju kot nacionalni organi, kar pomeni, da se tako lahko bolje odzivajo na nacionalne potrebe.

Skupna strategija, ki je pripravljena na ravni partnerske države, zagotavlja najboljši možni odgovor na nastali položaj in tudi omogoča lažje sodelovanje z drugimi deležniki.

Strategiji se lahko pridružijo tudi razvojni partnerji iz držav zunaj EU, ki podpirajo načelo skupnega načrtovanja programov.

Prednosti skupnega načrtovanja programov

Skupno načrtovanje programov bo predvidoma zmanjšalo stroške poslovanja za partnerske države, saj bodo vsi razvojni partnerji EU sodelovali samo pri enem načrtovanju programov.

Skupno načrtovanje tudi omogoča bolj dosledno in manj razdrobljeno pomoč, saj se s sodelovanjem odpravljajo vrzeli in podvajanje. Tudi stroškovna učinkovitost se bo povečala, saj bodo razvojni partnerji EU združili svoje vire. Države EU uradno prispevajo več kot polovico sredstev za razvojno pomoč v svetu, zato bo skupno načrtovanje programov pomembno vplivalo na učinkovitost svetovne pomoči in na način, kako se vsako leto porabi več deset milijard evrov.

V državah EU lahko skupno načrtovanje programov pomaga dvigniti ozaveščenost, izboljšati dojemanje javnosti in povečati odgovornost.

Manjši je tudi pritisk na posamezne razvojne partnerje EU, da vključijo vse sektorje in vse pereča vprašanja države. Razvojni partnerji EU lahko verodostojno pokažejo, da so del enotnega skupnega načrtovanja programov. Delitev dela omogoča obravnavo vseh relevantnih sektorjev in vprašanj.

Na voljo bo več možnosti za skupne pobude na terenu, saj razvojni partnerji EU načrtujejo ob istem času in za isto obdobje. To bo predvidoma pomenilo prihranke ekonomije obsega in manjše režijske stroške.

Skupno načrtovanje programov pomeni evropsko združevanje na terenu, saj se evropske vrednote in načela, denimo temeljne pravice in dobro upravljanje, izvajajo z doslednim, ciljno usmerjenim delovanjem v partnerskih državah.

Mednarodni obseg in zaveze

Lizbonska pogodba je obljubila več sodelovanja med državami EU, vključno z razvojno politiko. Skupno načrtovanje programov je med ključnimi zavezami držav EU, ki sodelujejo pri razvoju, da zagotovijo učinkovitost pomoči. Skupno sodelovanje določata evropsko soglasje o razvoju iz leta 2017 in agenda za spremembe, skupna razvojna politika EU 2012.

Te zaveze so vključene v sklepih Sveta, sprejetih novembra 2011, ki zagotavljajo splošne politične usmeritve za EU in države EU.