Přejít na hlavní obsah
Nahlaste porušení unijního práva ze strany členského státu EU

Pokud jsou dotčena vaše zákonná práva podle právních předpisů EU, musíte mít přístup k rychlé a účinné nápravě v dotčené zemi EU.  Můžete se proto obrátit na příslušné vnitrostátní orgány a pokusit se nápravy domoci. Tyto orgány jsou prvními subjekty odpovědnými za zajištění správného uplatnění unijního práva v jednotlivých případech.

Porušení práva EU ze strany vnitrostátního orgánu můžete rovněž oznámit podáním stížnosti Komisi.

Upozornění: Úlohou Komise je zajistit, aby se členské státy EU obecně náležitým způsobem řídily právem EU, a nikoli řešit vaši individuální situaci.

Co kdo dělá?

Co Komise nemůže udělat?

Komise nemá pravomoc:

  • zasáhnout v případě stížností:
    • na činy soukromých subjektů nebo jednotlivců, na nichž se nepodíelely vnitrostátní orgány 
    • týkající se záležitostí, které nespadají do působnosti práva EU (křížový odkaz na oddíl Co je právo EU)
    • na země, které nejsou členy EU
    • na jiné mezinárodní organizace (např. NATO, OSN, Radu Evropy)
  • nabídnout vám individuální nápravu nebo náhradu škody, kterou jste utrpěli
  • převzít rozhodovací úlohu namísto vnitrostátních orgánů nebo přezkoumávat rozhodnutí, která v jednotlivých případech přijaly

Vyřizování stížností

Prosazování práva EU je jednou z hlavních úloh Komise. Zaměřujeme se při tom na to, abychom v první řadě zabránili porušování práva EU, a na rozhodný a rychlý zásah, pokud k závažnému porušení práva EU dojde.

Stejný přístup se uplatňuje i pro vyřizování stížností. Nereagujeme na každou stížnost. Spíše se zaměřujeme na ty, které mají největší dopad na zájmy lidí a podniků obecně.

Podání stížnosti

Projděte si kontrolní seznam, abyste zajistili, že Evropská komise může vaši stížnost prošetřit, a vyplňte formulář stížnosti.

Podání stížnosti

Hromadné stížnosti

Komise někdy dostává na stejné téma velký počet stížností na tutéž zemi EU („hromadné stížnosti“).

V těchto případech se Komise může rozhodnout, že bude komunikovat se stěžovateli jako se skupinou, a to zveřejněním informací na těchto internetových stránkách. Tento způsob komunikace umožňuje útvarům Komise rychle reagovat a informovat dotčené osoby. Rovněž jí poskytuje příležitost zabývat se potenciálně širším veřejným zájmem o otázku vznesenou stěžovateli.

Oznámení týkající se hromadných stížností, které jsou stále předmětem posuzování nebo byly nedávno uzavřeny, jsou zveřejňována zde.

Užitečné odkazy

  1. Jak podat stížnost na úrovni vašeho státu
  2. Vaše práva vyplývající z Listiny základních práv EU – pokud lze listinu uplatnit, jak postupovat v případě porušení vašich práv a kde se obrátit na pomoc.
  3. Máte rovněž právo předložit Evropskému parlamentu petici týkající se uplatňování práva EU. Nejprve zkontrolujte, zda váš problém již nebyl Evropskému parlamentu předložen. Pokud ano, můžete podpořit stávající petici.

 Je-li petice přípustná, může Parlament požádat Komisi, aby provedla šetření. Komise žádost posoudí a odpoví Parlamentu.