Pokud jsou dotčena vaše zákonná práva podle právních předpisů EU, musíte mít přístup k rychlé a účinné nápravě v dotčené zemi EU. Můžete se proto obrátit na příslušné vnitrostátní orgány a pokusit se nápravy domoci. Tyto orgány jsou prvními subjekty odpovědnými za zajištění správného uplatnění unijního práva v jednotlivých případech.
Porušení práva EU ze strany vnitrostátního orgánu můžete rovněž oznámit podáním stížnosti Komisi.
Co kdo dělá?
Orgány v každém členské státě EU hrají klíčovou úlohu v zajišťování včasného a správného provádění právních předpisů EU. To má zásadní význam pro to, aby byli lidé a podniky chráněni společně dohodnutými pravidly a aby z nich měli prospěch. Vnitrostátní orgány, včetně vnitrostátních soudů, jsou první linií ochrany vašich zákonných práv podle právni předpisů EU.
Komise dbá na to, aby členské státy EU plnily své povinnosti vyplývající z práva EU. Pokud řádně právní předpisy EU neprovádějí může proti nim Komise zahájit formální řízení o nesplnění povinnosti. Cílem je sladit vnitrostátní právní předpisy a postupy s právem EU.
Stížnosti jsou pro Komisi cenným zdrojem informací, které mohou vést k odhalení případů porušení práva EU ze strany členských států EU. Pomáhají nám zajistit řádné uplatňování práva EU ve všech oblastech. Pokud jde o vyřizování stížností, Komise se může z velké části svobodně rozhodnout, zda a kdy zahájí řízení o nesplnění povinnosti.
Hlavním účelem řízení o nesplnění povinnosti je zajistit, aby členské státy EU obecně náležitým způsobem uplatňovaly právo EU. Účelem není náprava jednotlivých problémů.
Nikdy vám nebude poskytnuta přímá, osobní náprava nebo odškodnění pouze v důsledku řízení o nesplnění povinnosti. Za tím účelem se musíte obrátit na příslušné vnitrostátní orgány, včetně soudů.
Informace, které ve své stížnosti uvedete, nám však mohou pomoci napravit obecnou situaci, kdy je právo EU uplatňováno nesprávně, což přinese prospěch mnoha lidem a podnikům v dané zemi.
Právo EU je soubor pravidel, o nichž se rozhoduje na úrovni EU a která jsou použitelná ve všech členských státech EU. Zahrnuje mezinárodní dohody, Smlouvy, nařízení, směrnice, rozhodnutí, doporučení a stanoviska EU.
Ne každý aspekt vašeho života se řídí právem EU. Některé oblasti spadají výhradně do působnosti vlád jednotlivých členských států, např. územní plánování a většina aspektů trestního a občanského práva.
Může mít podobu kteréhokoli z následujících případů, které jsou v rozporu s právem EU:
- vnitrostátní právní nebo správní předpis
- neexistence právního nebo správního předpisu
- postup, který v praxi vnitrostátní orgán některého členského státu EU používá
Pokud například právo EU stanoví, že automobily s naftovým motorem nesmějí vypouštět více než 1 gram oxidu uhelnatého na kilometr, mělo by se za to, že došlo k porušení předpisu EU, pokud:
- má členský stát EU právní předpis, který uplatňuje pouze vyšší limit
- nemá členský stát EU právní předpis umožňující vymáhat nějaké omezení
- členský stát EU má právní předpis k prosazování tohoto limitu, ale jeho orgány jej v praxi neuplatňují
Co Komise nemůže udělat?
Komise nemá pravomoc:
- zasáhnout v případě stížností:
- na činy soukromých subjektů nebo jednotlivců, na nichž se nepodíelely vnitrostátní orgány
- týkající se záležitostí, které nespadají do působnosti práva EU (křížový odkaz na oddíl Co je právo EU)
- na země, které nejsou členy EU
- na jiné mezinárodní organizace (např. NATO, OSN, Radu Evropy)
- nabídnout vám individuální nápravu nebo náhradu škody, kterou jste utrpěli
- převzít rozhodovací úlohu namísto vnitrostátních orgánů nebo přezkoumávat rozhodnutí, která v jednotlivých případech přijaly
Vyřizování stížností
Prosazování práva EU je jednou z hlavních úloh Komise. Zaměřujeme se při tom na to, abychom v první řadě zabránili porušování práva EU, a na rozhodný a rychlý zásah, pokud k závažnému porušení práva EU dojde.
Stejný přístup se uplatňuje i pro vyřizování stížností. Nereagujeme na každou stížnost. Spíše se zaměřujeme na ty, které mají největší dopad na zájmy lidí a podniků obecně.
Nejlepším způsobem, jak prosazovat právo EU, je především zabránit tomu, aby docházelo k jeho porušování. Klíčem k zajištění včasného dodržování předpisů je každodenní spolupráce mezi Komisí a jejími členskými státy.
I přesto je však někdy třeba řešit závažné porušení práva EU a využít řízení o nesplnění povinnosti, včetně možnosti předložit věci týkající se porušení práva členskými státy Soudnímu dvoru Evropské unie.
Komise využívá řízení o nesplnění povinnosti k řešení systémových nedostatků v dodržování práva EU a porušování předpisů s nejvyšším dopadem na každodenní život lidí a podniků.
Tato řízení o nesplnění povinnosti zahrnují případy:
- neprovedení směrnice ve vnitrostátním právu včas nebo správně
- nesplnění povinností vyplývajících z rozsudku Soudního dvora Evropské unie
- neposkytnutí postupu nápravy v případě porušení práva EU.
Viz informace o rozhodnutích Komise v případech nesplnění povinnosti.
Náš strategický přístup k prosazování práva je stanoven v politickém dokumentu z roku 2016 Právo EU: Lepší výsledky díky lepšímu uplatňování a dále vysvětlen v dokumentu Prosazování práva EU pro Evropu, která přináší výsledky. Tato strategie se týká vyřizování stížností i řízení o nesplnění povinnosti.
Komise nebude prošetřovat stížnosti, pokud je záležitost tak či onak řešena odpovědnými vnitrostátními orgány nebo samotnou Komisí, nebo pokud je stěžovatel může předložit přímo příslušným vnitrostátním orgánům, včetně soudů.
To se vztahuje na:
- stížnosti týkající se individuálních situací, kdy právo EU není správně uplatňováno a které neukazují na rozšířený systémový problém. V těchto případech bude Komise za předpokladu, že existuje účinná právní ochrana, stěžovatele odkazovat na vnitrostátní orgány
- případy, kdy vnitrostátní soud vznesl stejnou věc Soudnímu dvoru Evropské unie v řízení o předběžné otázce
- stížnosti na nedostatky zemí EU v provedení směrnice do vnitrostátního práva v případě, kdy se již Komise touto směrnicí zabývá
- stížnosti týkající se otázek, k nimž Komise již zaujala stanovisko v legislativním návrhu
Kroky při vyřizování stížností a pravidla pro zacházení se stěžovateli jsou uvedeny v příloze politického dokumentu Právo EU: lepší výsledky díky lepšímu uplatňování.
Nástin postupu, který Komise používá při vyřizování stížností:
Přijetí a prověření: Po obdržení vaší stížnosti Komise ověří, zda splňuje kritéria pro vyřízení stížnosti. Pokud vaše podání nelze považovat za stížnost, vysvětlíme v odpovědi proč (např. Komise nemá pravomoc se touto záležitostí dále zabývat, vaše stížnost je spíše žádostí o informace atd.). Pokud je však vaše podání urážlivé nebo nesmyslné a nevyžaduje věcnou odpověď, vyhrazuje si Komise právo odpovědět neodpovědět.
Registrace a potvrzení o přijetí: Pokud vaše podání udává, že došlo k porušení právního předpisu EU ze strany vnitrostátního orgánu členského státu EU, obdržíte potvrzení o přijetí stížnosti s registračním číslem. V potvrzení o přijetí vysvětlíme, jak stížnosti posuzujeme a jak budeme nakládat s osobními údaji.
Posouzení: Vaši stížnost posoudíme především na základě vámi poskytnutých informací. Je proto nezbytné stručně popsat všechny skutečnosti prostřednictvím formuláře stížnosti. Kvalita informací, které poskytujete, přímo ovlivňuje, jak stížnost posoudíme, a případná následná opatření v návaznosti na stížnost. Nebudeme požadovat další informace, pokud vaše stížnost nevykazuje dostatečné známky závažného porušení práva EU. Na základě naší strategie prosazování rozhodneme, zda by stížnost měla být dále prošetřena, nebo zda může být uzavřena.
Rozhodnutí: Po posouzení stížnosti můžeme buď rozhodnout o zahájení řízení o nesplnění povinnosti proti dotčené zemi EU, nebo stížnost s konečnou platností uzavřít. V některých případech, kdy zjistíme možné porušení práva EU, se můžeme rozhodnout zahájit neformální dialog s dotčeným členským státem, známý jako EU Pilot, namísto okamžitého zahájení řízení o nesplnění povinnosti. Budete o tom informováni.
Učiníme vše, co je v našich silách, abychom k rozhodnutí dospěli do jednoho roku od zaregistrování vaší stížnosti. Pokud dospějeme k závěru, že ve věci vaší stížnosti nebudou přijata žádná další opatření, budete o tom informováni. Vysvětlíme, proč hodláme stížnost uzavřít, a pokud si přejete, budete mít 4 týdny na to, abyste předložili další připomínky. Pokud neodpovíte nebo pokud vaše odpověď nepřinese nové prvky, na jejichž základě by Komise přehodnotila svůj postoj, potvrdíme uzavření spisu. Proti rozhodnutí Komise o uzavření stížnosti nelze podat opravný prostředek.
Upozornění: Ať už přijmem jakékoli rozhodnutí,úlohou Komise je zajistit, aby se členské státy EU náležitým způsobem řídily právem EU, a nikoli řešit vaši individuální situaci. Chcete-li získat osobní nápravu nebo odškodnění, musíte se obrátit na příslušné vnitrostátní orgány.
Pokud se domníváte, že Komise vaši stížnost řádně nevyřídila, můžete se obrátit na evropského veřejného ochránce práv. To se týká aspektů, jako je včasné vyřízení stížnosti nebo neinformování o jednotlivých fázích jejího zpracování.
Pokud však jde o samotné rozhodnutí, veřejný ochránce práv se může na Komise obrátit pouze s tím, aby řádně vysvětlila svůj postoj. O přezkum rozhodnutí může požádat pouze v případě, že existují důkazy o zjevném pochybení.
Komise většinu stížností dále neprošetřuje, a to ze tří hlavních důvodů:
- Komise nemá pravomoc k jejich řešení
- nebylo zjištěno žádné porušení práva EU
- zjištěné porušení je lépe řešeno na vnitrostátní úrovni
Například v roce 2022 Komise dále řešila méně než 5 % stížností (tím, že zahájila šetření).
Někdy je však Komise schopna úspěšně uzavřít závažné případy nesplnění povinnosti na základě informací uvedených ve stížnostech nebo na jejich základě, protože členské státy EU dosáhly souladu s předpisy.
Komise informuje o vyřizování stížností ve své výroční zprávě o kontrole uplatňování práva EU.
Podání stížnosti
Projděte si kontrolní seznam, abyste zajistili, že Evropská komise může vaši stížnost prošetřit, a vyplňte formulář stížnosti.
Hromadné stížnosti
Komise někdy dostává na stejné téma velký počet stížností na tutéž zemi EU („hromadné stížnosti“).
V těchto případech se Komise může rozhodnout, že bude komunikovat se stěžovateli jako se skupinou, a to zveřejněním informací na těchto internetových stránkách. Tento způsob komunikace umožňuje útvarům Komise rychle reagovat a informovat dotčené osoby. Rovněž jí poskytuje příležitost zabývat se potenciálně širším veřejným zájmem o otázku vznesenou stěžovateli.
Oznámení týkající se hromadných stížností, které jsou stále předmětem posuzování nebo byly nedávno uzavřeny, jsou zveřejňována zde.
Užitečné odkazy
- Jak podat stížnost na úrovni vašeho státu
- Vaše práva vyplývající z Listiny základních práv EU – pokud lze listinu uplatnit, jak postupovat v případě porušení vašich práv a kde se obrátit na pomoc.
- Máte rovněž právo předložit Evropskému parlamentu petici týkající se uplatňování práva EU. Nejprve zkontrolujte, zda váš problém již nebyl Evropskému parlamentu předložen. Pokud ano, můžete podpořit stávající petici.
Je-li petice přípustná, může Parlament požádat Komisi, aby provedla šetření. Komise žádost posoudí a odpoví Parlamentu.