Ако правата ви съгласно законодателството на ЕС са засегнати, трябва да получите достъп до бърза и ефективна правна защита в съответната страна от ЕС. Следователно можете да отнесете въпроса до съответните национални органи и да се опитате да го разрешите. Те са първата инстанция, която отговаря за гарантиране на правилното прилагане на правото на ЕС в отделни случаи.
Можете също така да съобщите за нарушение на правото на ЕС от национален орган, като подадете жалба до Комисията.
Разпределение на ролите
Органите във всяка страна от ЕС играят ключова роля, за да се гарантира, че правото на ЕС се прилага своевременно и правилно. Това е от съществено значение, за да могат хората и предприятията да бъдат защитени от общоприетите правила и да се възползват от тях. Националните органи, включително националните съдилища, са първата инстанция, която защитава вашите законни права съгласно правото на ЕС.
Комисията гарантира, че държавите от ЕС спазват задълженията си съгласно правото на Съюза. Ако те не прилагат правилно законодателството на ЕС, Комисията може да започне официално производство за установяване на нарушение срещу тях. Целта е националните закони и практики да се приведат в съответствие с правото на ЕС.
Жалбите са ценен източник на информация за Комисията за откриване на потенциални нарушения на правото на ЕС от страна на държавите от Съюза. Те ни помагат да гарантираме, че европейското право се прилага правилно във всички области. Що се отнася до разглеждането на жалби, Комисията е до голяма степен свободна да решава дали и кога да започне производство за установяване на нарушение.
Основната цел на производството за установяване на нарушение е да се гарантира, че държавите от ЕС прилагат правилно правото на ЕС като цяло. Целта не е да се разрешават индивидуални проблеми.
Никога няма да ви бъде предоставено пряко, лично обезщетение или компенсация просто в резултат на производство за установяване на нарушение. За целта трябва да се свържете със съответните национални органи, включително съдилищата.
Въпреки това информацията, която предоставите във вашата жалба, може да ни помогне да коригираме обща ситуация на неправилно прилагане на правото на ЕС, което ще е от полза за много хора и предприятия в съответната държава.
Правото на ЕС е съвкупността от правила, определени на равнището на Съюза и приложими във всички държави членки. То включва международни споразумения, договори на ЕС, регламенти, директиви, решения, препоръки и становища.
Не всеки аспект на вашия живот се урежда от правото на ЕС. Някои области са от изключителната компетентност на националните правителства, като градоустройството и повечето аспекти на наказателното и гражданското право.
Не сте сигурни дали правото на ЕС се прилага във вашия случай?
Това може да бъде под формата на всеки от следните случаи, които противоречат на правото на ЕС:
- национален законов, подзаконов или административен акт
- липса на законова, подзаконова или административна мярка
- практика на национален орган на държава от ЕС.
Например, ако в правото на ЕС се постановява, че дизеловите автомобили не трябва да отделят повече от 1 грам въглероден оксид на километър, това законодателство ще се счита за нарушено, ако:
- държава от ЕС разполага със закон, който налага по-висока граница
- държава от ЕС не разполага със закон за налагане на ограничения
- държава от ЕС разполага със закон за налагане на това ограничение, но националните органи не го прилагат на практика.
Какво не може да направи Комисията?
Комисията няма правомощия да:
- предприема мерки във връзка с жалби:
- срещу действия на частни организации или физически лица, които не включват национални органи
- относно въпроси, които не попадат в обхвата на правото на ЕС (вж. раздел „Какво представлява правото на ЕС“)
- срещу държави, които не са членки на ЕС
- срещу други международни организации (напр. НАТО, ООН, Съвета на Европа)
- предлага индивидуално обезщетение или компенсация за нанесени вреди
- поема роля за вземане на решения вместо националните органи или да преразглежда решения, които те са взели в отделни случаи.
Разглеждане на жалби
Осигуряването на съблюдаване на правото на ЕС е една от основните задачи на Комисията. Правим това, като съсредоточаваме усилията си върху предотвратяването на нарушения на правото на ЕС на първо място и като действаме твърдо и бързо, когато възникнат сериозни нарушения.
Същият подход се прилага и при разглеждането на жалби. Не предприемаме последващи действия във връзка с всяка жалба, а по-скоро съсредоточаваме вниманието си върху онези, които имат най-голямо въздействие върху интересите на хората и предприятията като цяло.
Най-добрият начин за прилагане на правото на ЕС е чрез предотвратяване на нарушенията. Ежедневното сътрудничество между Комисията и държавите от ЕС е от ключово значение за гарантиране на спазването на правилата на ранен етап.
Като крайна мярка обаче производствата за установяване на нарушение, включително възможността за предявяване на иск срещу държава членка пред Съда на Европейския съюз, понякога са необходими за справяне със сериозни нарушения на правото на ЕС.
Комисията използва производства за установяване на нарушение, за да се справи със системни пропуски при спазването на правото на ЕС и нарушения с най-голямо въздействие върху ежедневието на хората и предприятията.
Тези производства за установяване на нарушение включват случаи на:
- ненавременно или неправилно транспониране на директива в националното право
- неизпълнение на решение на Съда на Европейския съюз
- липса на процедура за правна защита при нарушения на правото на ЕС.
Вижте информация за решенията на Комисията във връзка с нарушения.
Нашият стратегически подход към правоприлагането е изложен в политическия документ от 2016 г. Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане и обяснен по-подробно в документа Осигуряване на съблюдаването на правото на ЕС за Европа, която постига резултати. Тази стратегия се отнася както до разглеждането на жалби, така и до производствата за установяване на нарушение.
Комисията няма да разследва жалби, ако въпросът вече се разглежда по един или друг начин от отговорните национални органи или от самата Комисия, или ако жалбоподателят може да го отнесе пряко до съответните национални органи, включително съдилищата.
Това важи за:
- жалби относно индивидуални ситуации, при които правото на ЕС не се прилага правилно, но които не демонстрират широкоразпространен системен проблем. В такива случаи, ако е налице ефективна правна защита, Комисията ще насочи жалбоподателите към националните органи.
- случаи, в които национален съд е повдигнал същия въпрос пред Съда на Европейския съюз в рамките на преюдициално производство
- жалби във връзка с пропуски на държавите от ЕС при транспонирането на дадена директива в националното законодателство, когато случаят вече се разглежда от Комисията
- жалби по въпроси, по които Комисията вече е изразила позиция в законодателно предложение.
Етапите и правилата за разглеждане на жалби са изложени в приложението към политическия документ Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане.
Това е описание на процеса, по който Комисията разглежда подадените жалби:
Получаване и проверка: След като получи вашата жалба, Комисията ще провери дали тя отговаря на критериите, за да бъде разгледана като жалба. Ако не можем да счетем изпратеното от вас за жалба, ще обясним защо в отговор (например Комисията не е компетентна да предприеме последващи действия по въпроса, вашата жалба е по-скоро искане за информация и т.н.). Ако обаче изпратеното от вас съдържание е обидно или безсмислено и не изисква отговор по същество, Комисията си запазва правото да не отговори.
Регистрация и потвърждение за получаване: Ако в подадената от вас жалба се твърди, че национален орган на държава от ЕС е нарушил правото на ЕС, ще получите потвърждение за получаване на жалбата с регистрационен номер. Когато потвърдим получаването, ще обясним как оценяваме жалбите и как ще обработваме личните данни.
Оценка: Ще разгледаме вашата жалба главно въз основа на предоставената от вас информация. Затова е от съществено значение да опишете накратко всички факти, като използвате формуляра за жалба. Качеството на предоставената от вас информация оказва пряко въздействие върху нашата оценка и възможните последващи действия във връзка с жалбата. Няма да искаме повече информация, освен ако жалба ви не съдържа достатъчно признаци за сериозно нарушение на правото на ЕС. Въз основа на нашата стратегия за правоприлагане ще решим дали жалбата следва да бъде допълнително проучена или може да бъде приключена.
Решение: След като разгледаме жалбата, можем да решим да започнем производство за установяване на нарушение срещу съответната държава от ЕС или да приключим окончателно жалбата. В някои случаи, когато установим възможно нарушение на правото на ЕС, може да решим да започнем неформален диалог със съответната държава членка, известен като EU Pilot, вместо веднага да започнем производство за установяване на нарушение. Ще бъдете информирани за това.
Ще направим всичко възможно, за да постигнем решение в рамките на 1 година от регистрирането на вашата жалба. Ще бъдете уведомен/а, ако заключим, че няма да бъдат предприемани по-нататъшни действия по вашата жалба. Ще обясним защо възнамеряваме да приключим преписката по жалбата, а вие ще разполагате с 4 седмици, за да изпратите допълнителни коментари, ако желаете. Ако не отговорите или в отговора си не представите нови елементи, които биха накарали Комисията да преразгледа позицията си, ще потвърдим приключването на преписката. Решението на Комисията да приключи разглеждането на жалба не е възможно да се обжалва.
Напомняме ви, че каквото и решение да вземем,ролята на Комисията е да гарантира, че правото на ЕС се спазва правилно от държавите от ЕС, а не да разрешава въпроси, свързани с вашата индивидуална ситуация. За да получите лична защита или обезщетение, трябва да се свържете със съответните национални органи.
Ако смятате, че Комисията не е разгледала жалбата ви по подходящ начин, можете да се обърнете към Европейския омбудсман. Това се отнася до аспекти като несвоевременно разглеждане на жалбата или непредоставяне на информация за различните етапи от обработването ѝ.
Когато обаче става въпрос за самото решение, омбудсманът може да се свърже с Комисията само, за да се увери, че тя е обяснила правилно позицията си. Той може да поиска преразглеждане на решението само ако са налице доказателства за явна грешка.
Комисията не разследва допълнително повечето жалби поради 3 основни причини:
- Комисията няма правомощия да предприема действия по тях
- не е установено нарушение на правото на ЕС
- установеното нарушение може да бъде по-добре разгледано на национално равнище.
Например през 2022 г. Комисията даде ход на по-малко от 5 % от жалбите (като започна разследвания).
Понякога Комисията може да приключи успешно сериозни производства за установяване на нарушение въз основа или благодарение на информацията, предоставена в жалбите, тъй като държавите от ЕС са постигнали съответствие.
Комисията докладва за разглеждането на жалби в своя годишен доклад относно мониторинга на прилагането на правото на ЕС.
Подаване на жалба
Вижте нашия контролен списък, за да се уверите, че Европейската комисия може да разследва вашата жалба и попълнете формуляра за жалби.
Множество жалби за едно и също нарушение
Понякога Комисията получава голям брой жалби по една и съща тема срещу една и съща държава от ЕС („множество жалби“).
В подобни случаи Комисията може да реши да комуникира с жалбоподателите като група, като публикува информация на този уебсайт. Осъществяването на комуникация по този начин позволява на службите на Комисията да реагират бързо и да информират заинтересованите лица. Това също така дава възможност да се отговори на евентуално по-широк обществен интерес във връзка с повдигнатия от жалбоподателите въпрос.
Известията относно множество жалби, които все още са в процес на разглеждане или са приключили неотдавна, се публикуват тук.
Полезни връзки
- Как да подадете жалба на национално равнище
- Вашите права съгласно Хартата на основните права на ЕС — кога се прилага Хартата, какво да направите, ако правата ви са нарушени, и към кого да се обърнете за помощ.
- Имате също така право да подадете петиция до Европейския парламент относно прилагането на правото на ЕС. Първо проверете дали вашият въпрос вече не е бил повдигнат пред Парламента. Ако случаят е такъв, можете да подкрепите съществуваща петиция.
Ако петицията е допустима, Парламентът може да поиска от Комисията да проведе разследване. Комисията ще оцени искането и ще отговори на Парламента.