Glavni sadržaj

Sporazum o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine

Zaštita interesa EU-a, osiguravanje poštenog tržišnog natjecanja i nastavak suradnje u područjima od zajedničkog interesa

U Sporazumu o trgovini i suradnji sklopljenom između EU-a i Ujedinjene Kraljevine utvrđuju se povlašteni dogovori u područjima kao što su trgovina robom i uslugama, digitalna trgovina, intelektualno vlasništvo, javna nabava, zrakoplovstvo i cestovni promet, energetika, ribarstvo, koordinacija sustava socijalne sigurnosti, izvršavanje zakonodavstva i pravosudna suradnja u kaznenim stvarima, tematska suradnja i sudjelovanje u programima Unije. Sporazum se temelji na odredbama kojima se osiguravaju jednaki uvjeti tržišnog natjecanja i poštovanje temeljnih prava.

Iako se njime neće postići razina gospodarske integracije koja je postojala dok je Ujedinjena Kraljevina bila država članica EU-a, Sporazum o trgovini i suradnji nadilazi tradicionalne sporazume o slobodnoj trgovini i pruža čvrstu osnovu za očuvanje našeg dugogodišnjeg prijateljstva i suradnje.

Sporazum o trgovini i suradnji potpisan je 30. prosinca 2020., privremeno se primjenjivao od 1. siječnja 2021. i stupio je na snagu 1. svibnja 2021.

30. TRAVNJA 2021.
Sporazum o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine (svi jezici)

Sporazum o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine sastoji se od

Suradnja u području vanjske politike, vanjske sigurnosti i obrane nije obuhvaćena Sporazumom jer Ujedinjena Kraljevina nije željela o tome pregovarati. Stoga od siječnja 2021. nema okvira unutar kojega bi Ujedinjena Kraljevina i Europska unija razvijale i koordinirale zajednički odgovor na vanjskopolitičke izazove, primjerice nametanje sankcija državljanima ili gospodarstvima trećih zemalja.

Osim toga, Sporazumom nisu obuhvaćene odluke koje se odnose na jednakovrijednost financijskih usluga, prikladnost sustava zaštite podataka Ujedinjene Kraljevine odnosno na procjenu njezina sanitarnog i fitosanitarnog sustava u svrhu uvrštavanja na popis trećih zemalja kojima je dopušten izvoz prehrambenih proizvoda u EU. Riječ je o jednostranim odlukama EU-a i o njima se ne pregovara.

Sporazum o slobodnoj trgovini

Novo gospodarsko i socijalno partnerstvo s Ujedinjenom Kraljevinom

Sporazum ne obuhvaća samo trgovinu robom i uslugama, nego i brojna druga područja koja su u interesu EU-a, kao što su ulaganja, tržišno natjecanje, državne potpore, porezna transparentnost, zračni i cestovni prijevoz, energetika i održivost, ribarstvo, zaštita podataka te koordinacija sustava socijalne sigurnosti.

  • Njime su predviđene nulte carinske stope i nulte kvote za svu robu koja je u skladu s relevantnim pravilima o podrijetlu.
  • Obje su se stranke obvezale čvrsto štititi jednake uvjete održavanjem visoke razine zaštite u područjima kao što su zaštita okoliša, borba protiv klimatskih promjena i cijene ugljika, socijalna i radnička prava, porezna transparentnost i državne potpore, uz učinkovitu nacionalnu provedbu, obvezujući mehanizam rješavanja sporova i mogućnost obiju strana da poduzimaju korektivne mjere.
  • EU i Ujedinjena Kraljevina postigli su dogovor o novom okviru za zajedničko upravljanje ribljim stokovima u vodama EU-a i Ujedinjene Kraljevine. Ujedinjena Kraljevina moći će dalje razvijati britanske ribolovne aktivnosti, pri čemu će se zaštititi i mogućnost rada i zarade europskih ribarskih zajednica te očuvati prirodni resursi.
  • Kad je riječ o prometu, Sporazumom se predviđa trajna i održiva zračna, cestovna, željeznička i pomorska povezanost, iako je pristup tržištu ispod razine koju nudi jedinstveno tržište. Uključene su odredbe kojima se jamče jednaki uvjeti tržišnog natjecanja prijevoznika iz EU-a i Ujedinjene Kraljevine kako se ne bi ugrozila prava putnika, radnička prava ni sigurnost prometa.
  • Kad je riječ o energiji, Sporazum daje novi model za trgovinu i međusobnu povezanost te jamstva za otvoreno i pošteno tržišno natjecanje, među ostalim u odnosu na sigurnosne standarde za energiju iz izvora na moru i obnovljivih izvora.
  • Kad je riječ o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, cilj je Sporazuma osigurati brojna prava građana Unije i državljana Ujedinjene Kraljevine. To se odnosi na građane Unije koji rade u Ujedinjenoj Kraljevini, putuju ili se sele u Ujedinjenu Kraljevinu te na državljane Ujedinjene Kraljevine koji rade u Europskoj uniji, putuju ili se sele u Uniju nakon 1. siječnja 2021.
  • Naposljetku, Sporazumom se omogućuje daljnje sudjelovanje Ujedinjene Kraljevine u nizu važnih Unijinih programa u razdoblju od 2021. do 2027., kao što je Obzor Europa (uz financijski doprinos Ujedinjene Kraljevine proračunu EU-a).

Dodatne informacije:

Novo partnerstvo za sigurnost naših građana

Sporazumom o trgovini i suradnji uspostavlja se novi okvir za izvršavanje zakonodavstva i pravosudnu suradnju u kaznenim i građanskim stvarima. U njemu se prepoznaje potreba za snažnom suradnjom nacionalnih policijskih i pravosudnih tijela, osobito u borbi protiv transnacionalnog kriminala i terorizma i njihovu kaznenom progonu.

Njime se grade novi operativni kapaciteti jer Ujedinjena Kraljevina, kao država koja nije članica Unije, a nalazi se i izvan schengenskog područja, neće imati jednake kapacitete kao dosad. Suradnja u području sigurnosti može se obustaviti prekrši li Ujedinjena Kraljevina obvezu daljnjeg poštovanja Europske konvencije o ljudskim pravima i njezine provedbe na nacionalnoj razini.

Horizontalni sporazum o upravljanju

Trajan okvir za budućnost

Kako bi se poduzećima, potrošačima i građanima pružila maksimalna pravna sigurnost, u posebnom poglavlju o upravljanju objašnjeno je kako će se Sporazum provoditi i kontrolirati. Uspostavlja se i Zajedničko vijeće za partnerstvo, koje će se brinuti za pravilnu primjenu i tumačenje Sporazuma te raspravljati o svim pitanjima koja se pojave.

Obvezujućim mehanizmima provedbe i rješavanja sporova osigurat će se poštovanje prava poduzeća, potrošača i građana. To znači da će se poduzeća u Uniji i Ujedinjenoj Kraljevini natjecati pod jednakim uvjetima i neće svoju regulatornu autonomiju koristiti za dodjelu nepoštenih subvencija ni narušavanje tržišnog natjecanja. U Sporazumu se predviđa mogućnost donošenja mjera za uravnoteženje te korektivnih, kompenzacijskih i zaštitnih mjera.

U slučaju kršenja Sporazuma o trgovini i suradnji obje stranke imaju pravo na međusektorske protumjere. To se odnosi na sva područja gospodarskog partnerstva. Posebne klauzule o suspenziji primjenjuju se na suradnju u izvršavanju zakonodavstva i pravosudnu suradnju.

Poziv na podnošenje prijava: aktivnosti rješavanja sporova u okviru Sporazuma o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine

22. SIJEČNJA 2021.
Slides on Governance and Enforcement in the EU-UK Trade and Cooperation Agreement

Unutarnja savjetodavna skupina EU-a u okviru Sporazuma o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine (EGSO)

Pritužbe

Praćenje primjene Sporazuma o trgovini i suradnji s Ujedinjenom Kraljevinom od ključnog je značaja kako bi građani i poduzeća u Europskoj uniji mogli u potpunosti uživati njegove koristi. Imate li pritužbu na način na koji Ujedinjena Kraljevina provodi Sporazum? Odgovorite na nekoliko jednostavnih pitanja i proslijedit ćemo Vašu pritužbu odgovarajućoj službi Komisije.

Podnesite pritužbu

Ako imate pritužbu na način na koji država članica Europske unije provodi Sporazum, upotrijebite obrazac za pritužbe zbog povrede prava Unije.

Materijali za medije

29. PROSINCA 2020.
ODNOSI EU-A I UJEDINJENE KRALJEVINE: Velike promjene u odnosu na koristi članstva u EU-u - PREGLED
24. PROSINCA 2020.
Sporazum o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine Nov odnos, velike promjene