Põhisisu juurde

ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping

Euroopa huvide kaitsmine, ausa konkurentsi tagamine ning koostöö jätkamine vastastikust huvi pakkuvates valdkondades

ELi ja Ühendkuningriigi vahel sõlmitud ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepinguga sätestatakse sooduskord sellistes valdkondades nagu kaubavahetus ja teenuskaubandus, digitaalkaubandus, intellektuaalomand, riigihanked, lennundus ja maanteetransport, energia, kalandus, sotsiaalkindlustuse koordineerimine, õiguskaitsekoostöö ja õigusalane koostöö kriminaalasjades ning valdkondlik koostöö ja osalemine liidu programmides. Sooduskord põhineb sätetel, millega tagatakse võrdsed tingimused ja põhiõiguste austamine.

Ehkki sellega ei kaasne muidugi sama suur majandusintegratsioon kui ajal, mil Ühendkuningriik oli ELi liikmesriik, on kaubandus- ja koostööleping ulatuslikum kui traditsioonilised vabakaubanduslepingud ja loob kindla aluse meie pikaajalise sõpruse ja koostöö säilitamiseks.

Kaubandus- ja koostööleping allkirjastati 30. detsembril 2020, seda hakati ajutiselt kohaldama alates 1. jaanuarist 2021 ning see jõustus 1. mail 2021.

30. APRILL 2021
ELi ja Ühendkuningriigi vaheline kaubandus- ja koostööleping (kõik keeled)

ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping koosneb järgmistest osadest:

Leping ei hõlma välispoliitikat ega välisjulgeoleku- ja kaitsekoostööd, kuna Ühendkuningriik ei soovinud selles küsimuses läbirääkimisi pidada. Alates jaanuarist 2021 puudub seega Ühendkuningriigi ja ELi vahel raamistik, mille abil töötada välja ja koordineerida ühiseid lahendusi välispoliitilistele probleemidele, näiteks sanktsioonide kehtestamine kolmandate riikide kodanikele või majandusele.

Lisaks ei hõlma kaubandus- ja koostööleping finantsteenuste samaväärsust käsitlevaid otsuseid, Ühendkuningriigi andmekaitsekorra piisavust ega Ühendkuningriigi sanitaar- ja fütosanitaarkorra hindamist eesmärgiga liigitada Ühendkuningriik kolmandaks riigiks, kellel on lubatud ELi toiduaineid eksportida. Need kujutavad endast ELi ühepoolseid otsuseid, mille üle läbi ei räägita.

Vabakaubandusleping

Uus majandus- ja sotsiaalpartnerlus Ühendkuningriigiga

Lisaks kaupade ja teenustega kauplemisele hõlmab leping ka suurt hulka muid ELi huvitavaid valdkondi, nagu investeeringud, konkurents, riigiabi, maksude läbipaistvus, lennu- ja maanteetransport, energia ja kestlikkus, kalandus, andmekaitse ning sotsiaalkindlustuse koordineerimine.

  • Selle kohaselt ei kehtestata tollimakse ega kvoote kaupadele, mis vastavad asjaomastele päritolureeglitele.
  • Mõlemad pooled on võtnud kohustuse tagada võrdsed tingimused, säilitades kõrge kaitse taseme sellistes valdkondades nagu keskkonnakaitse, kliimamuutuste vastane võitlus ja CO2 heite maksustamine, sotsiaalsed ja töötaja õigused, maksude läbipaistvus ja riigiabi koos tulemusliku siseriikliku täitmise tagamisega, siduv vaidluste lahendamise mehhanism ning mõlema poole võimalus võtta parandusmeetmeid.
  • EL ja Ühendkuningriik leppisid kokku uues raamistikus, mis käsitleb kalavarude ühist majandamist ELi ja Ühendkuningriigi vetes. Ühendkuningriik saab edasi arendada Briti kalapüüki, kuid samas on kaitstud Euroopa kalapüügiga tegelevate kogukondade tegevus ja elatusvahendid ning säilivad loodusvarad.
  • Transpordi valdkonnas nähakse lepinguga ette jätkuv ja kestlik õhu-, maantee-, raudtee- ja mereühendus, kuigi turulepääsu võimalused jäävad alla ühtsel turul pakutavatele. Leping sisaldab sätteid, millega tagatakse, et ELi ja Ühendkuningriigi ettevõtjate vaheline konkurents toimub võrdsetel tingimustel, mis ei kahjusta reisijate õigusi, töötajate õigusi ja transpordi ohutust.
  • Energiavaldkonnas nähakse lepinguga ette uus kauplemise ja süsteemidevahelise ühenduse mudel, millega tagatakse avatud ja aus konkurents, sealhulgas avamerel kehtivate ohutusstandardite ja taastuvenergia tootmise osas.
  • Sotsiaalkindlustuse koordineerimise valdkonnas on lepingu eesmärk tagada ELi ja Ühendkuningriigi kodanikele mitmed õigused. See puudutab ELi kodanikke, kes töötavad Ühendkuningriigis või reisivad või kolivad sinna, ning Ühendkuningriigi kodanikke, kes töötavad ELis või reisivad või kolivad sinna pärast 1. jaanuari 2021.
  • Lepinguga võimaldatakse Ühendkuningriigil aastatel 2021–2027 jätkuvalt osaleda mitmes ELi juhtprogrammis (tingimusel, et Ühendkuningriik maksab ELi eelarvesse osamaksu), näiteks programmis „Euroopa horisont“.

Lisateave:

Uus partnerlus meie kodanike julgeoleku nimel

Kaubandus- ja koostöölepinguga luuakse õiguskaitsekoostöö ja õigusalase koostöö uus raamistik kriminaal- ja tsiviilasjades. Tunnistatakse vajadust tugeva koostöö järele riiklike politsei- ja õigusasutuste vahel, eelkõige piiriülese kuritegevuse ja terrorismi vastu võitlemisel ja nende eest vastutusele võtmisel.

Luuakse uued operatiivvõimed, võttes arvesse asjaolu, et Ühendkuningriigil kui ELi mittekuuluval liikmel väljaspool Schengeni ala ei ole samu võimalusi kui varem. Julgeolekukoostöö võidakse peatada, kui Ühendkuningriik rikub oma kohustust jätkata Euroopa inimõiguste konventsiooni järgimist ja selle täitmise tagamist.

Horisontaalne kokkulepe juhtimise kohta

Ajale vastupidav raamistik

Maksimaalse õiguskindluse andmiseks ettevõtjatele, tarbijatele ja kodanikele selgitatakse juhtimist käsitlevas peatükis, kuidas kaubandus- ja koostöölepingut täidetakse ja kontrollitakse. Lepinguga luuakse ka ühine partnerlusnõukogu, mis tagab lepingu nõuetekohase kohaldamise ja tõlgendamise ning kus arutatakse kõiki esilekerkivaid küsimusi.

Siduvad täitmise tagamise ja vaidluste lahendamise mehhanismid tagavad ettevõtjate, tarbijate ja üksikisikute õiguste austamise. See tähendab, et ELi ja Ühendkuningriigi ettevõtjad konkureerivad võrdsetel tingimustel ning väldivad mõlema poole regulatiivse autonoomia kasutamist ebaõiglaste toetuste andmiseks või konkurentsi moonutamiseks. Lepinguga nähakse ette võimalus võtta vastu tasakaalustavaid, parandus-, kompensatsiooni- ja kaitsemeetmeid.

Kaubandus- ja koostöölepingu rikkumise korral võivad mõlemad pooled võtta sektoriüleseid vastumeetmeid. Sektoriüleste vastumeetmete võtmist kohaldatakse kõigis majanduspartnerluse valdkondades. Kui pool oma kohustusi rikub, kohaldatakse õiguskaitsekoostöö ja õigusalase koostöö suhtes konkreetseid peatamisklausleid.

Kandideerimiskutse: vaidluste lahendamine ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu raames

22. JAANUAR 2021
Slides on Governance and Enforcement in the EU-UK Trade and Cooperation Agreement

ELi sisenõuanderühm „Ühendkuningriik“ (EMSK)

Kaebused

Ühendkuningriigiga sõlmitud kaubandus- ja koostöölepingu kohaldamist käsitlev järelevalve on väga oluline, et Euroopa Liidu kodanikud ja ettevõtjad saaksid sellest täit kasu. Kas Teil on kaebus selle kohta, kuidas Ühendkuningriik seda lepingut rakendab? Palun vastake mõnele lihtsale küsimusele ja me suuname Teie kaebuse edasi asjakohasele komisjoni talitusele.

Esita kaebus

Kui Teil on kaebusi selle kohta, kuidas Euroopa Liidu liikmesriik lepingut kohaldab, kasutage palun liidu õiguse rikkumist käsitlevat kaebuse vormi.

Pressimaterjal

29. DETSEMBER 2020
ELi ja ÜHENDKUNINGRIIGI SUHTED Suured muutused võrreldes ELi liikmesusest tuleneva kasuga - KONTROLLNIMEKIRI
24. DETSEMBER 2020
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping Uus suhe, suured muutused