Preskoči na glavno vsebino

Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom

Zaščita interesov Evropske unije, zagotavljanje poštene konkurence in nadaljnje sodelovanje na področjih v vzajemnem interesu

Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom, sklenjen med EU in Združenim kraljestvom, določa preferencialne režime na področjih, kot so trgovina z blagom in storitvami, digitalna trgovina, intelektualna lastnina, javno naročanje, letalski in cestni promet, energetika, ribištvo, koordinacija socialne varnosti, kazenski pregon in pravosodno sodelovanje v kazenskih zadevah, tematsko sodelovanje in sodelovanje v programih Unije. Temelji na določbah, ki zagotavljajo enake konkurenčne pogoje in spoštovanje temeljnih pravic.

Sporazum o trgovini in sodelovanju sicer ne bo zagotavljal stopnje gospodarskega povezovanja, ki je obstajala v času, ko je bilo Združeno kraljestvo država članica EU, vendar vsekakor presega tradicionalne sporazume o prosti trgovini in zagotavlja trdno podlago za ohranjanje dolgoletnega prijateljstva in sodelovanja.

Sporazum o trgovini in sodelovanju je bil podpisan 30. decembra 2020, začasno se je uporabljal od 1. januarja 2021, veljati pa je začel 1. maja 2021.

30. APRIL 2021
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom (v vseh jezikih)

Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom sestavljajo:

Sporazum ne zajema zunanje politike, zunanje varnosti in obrambnega sodelovanja, ker se Združeno kraljestvo o tem ni želelo pogajati. Od januarja 2021 zato ni nobenega okvira, v katerem bi Združeno kraljestvo in EU pripravljala in usklajevala skupne odzive na izzive zunanje politike, npr. naložitev sankcij državljanom ali gospodarstvom tretjih držav.

Poleg tega sporazum o trgovini in sodelovanju ne zajema sklepov v zvezi z enakovrednostjo za finančne storitve, ustreznostjo ureditve Združenega kraljestva za varstvo podatkov ali oceno sanitarnega in fitosanitarnega režima Združenega kraljestva, da bi ga uvrstili med tretje države, ki jim je dovoljen izvoz živil v EU. To so namreč enostranske odločitve EU in niso predmet pogajanj.

Sporazum o prosti trgovini

Novo gospodarsko in socialno partnerstvo z Združenim kraljestvom

Sporazum ne zajema samo trgovanja z blagom in storitvami, ampak tudi širok razpon drugih področij, ki so v interesu EU, kot so naložbe, konkurenca, državna pomoč, davčna preglednost, letalski in cestni promet, energetika in trajnostni vidiki, ribolov, varstvo podatkov in koordinacija sistemov socialne varnosti.

  • Določa ničelne tarife in ničelne kvote za vse blago, ki izpolnjuje ustrezna pravila glede porekla.
  • Pogodbenici sta se zavezali, da bosta zagotovili enake konkurenčne pogoje, saj bosta ohranjali visoko raven zaščite na področjih, kot so varstvo okolja, boj proti podnebnim spremembam in oblikovanje cen ogljika, socialne pravice in pravice delavcev, davčna preglednost in državna pomoč, z učinkovitim notranjim izvrševanjem, zavezujočim mehanizmom reševanja sporov in možnostjo, da obe strani uporabita popravne ukrepe.
  • EU in Združeno kraljestvo sta se sporazumela o novem okviru za skupno upravljanje ribjih staležev v vodah EU in Združenega kraljestva. Združeno kraljestvo bo lahko še naprej razvijalo britanske ribiške dejavnosti, hkrati pa bodo ohranjene dejavnosti in možnosti preživljanja evropskih ribiških skupnosti in naravni viri.
  • Glede prometa sporazum določa nepretrgano in trajnostno letalsko, cestno, železniško in pomorsko povezljivost, čeprav dostop do trga ne dosega tistega, ki ga omogoča enotni trg. Vključuje določbe za zagotovitev, da bo konkurenca med subjekti iz EU in Združenega kraljestva potekala pod enakimi konkurenčnimi pogoji, da ne bi bile ogrožene pravice potnikov in delavcev ter varnost prevoza.
  • Na področju energije sporazum določa nov model trgovanja in medsebojnih povezav z jamstvi za odprto in pošteno konkurenco, tudi glede varnostnih standardov za odobalne vire energije in proizvodnjo energije iz obnovljivih virov.
  • Glede koordinacije sistemov socialne varnosti sporazum zagotavlja številne pravice državljanom EU in državljanom Združenega kraljestva. To zadeva državljane EU, ki od 1. januarja 2021 delajo v Združenem kraljestvu, tja potujejo ali se preselijo, ter državljane Združenega kraljestva, ki delajo v EU, tja potujejo ali se preselijo.
  • Sporazum tudi omogoča nadaljnje sodelovanje Združenega kraljestva v več vodilnih programih EU v obdobju 2021–2027 (če bo Združeno kraljestvo plačalo prispevke v proračun EU), kot je Obzorje Evropa.

Nadaljnje informacije:

Novo partnerstvo za varnost naših državljanov

Sporazum o trgovini in sodelovanju vzpostavlja nov okvir za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj ter pravosodno sodelovanje v kazenskih in civilnih zadevah. Priznava potrebo po tesnem sodelovanju med nacionalnimi policijskimi in pravosodnimi organi, zlasti za boj proti čezmejnemu kriminalu in terorizmu ter njun pregon.

Ustvarja nove operativne zmogljivosti ob upoštevanju dejstva, da Združeno kraljestvo kot nečlanica EU izven schengenskega območja ne bo uživalo enakih olajšav kot prej. Varnostno sodelovanje se lahko prekine, če Združeno kraljestvo prekrši svojo zavezo, da bo še naprej spoštovalo Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in njeno notranje izvrševanje.

Horizontalni sporazum o upravljanju

Okvir, ki je prestal preizkus časa

Da bi podjetjem, potrošnikom in državljanom zagotovili čim večjo pravno varnost, je v posebnem poglavju o upravljanju pojasnjeno, kako bo sporazum o trgovini in sodelovanju deloval in kako bo nadzorovan. Z njim se vzpostavlja tudi Skupni svet partnerstva, ki bo skrbel za pravilno uporabo in razlago sporazuma in v katerem bo potekala razprava o vseh vprašanjih, ki se bodo pojavila.

Zavezujoči mehanizmi izvrševanja in reševanja sporov bodo zagotovili spoštovanje pravic podjetij, potrošnikov in posameznikov. To pomeni, da si bodo podjetja v EU in Združenem kraljestvu konkurirala ob enakih konkurenčnih pogojih in da pogodbenici svoje regulativne avtonomije ne bosta izkoriščali za to, da bi podeljevali neupravičene subvencije ali izkrivljali konkurenco. Sporazum predvideva možnost sprejetja ukrepov za uravnoteženje ter popravljalnih, izravnalnih in zaščitnih ukrepov.

V primeru kršitev sporazuma o trgovini in sodelovanju imata pogodbenici možnost medsektorskih povračilnih ukrepov. Ti medsektorski povračilni ukrepi se uporabljajo na vseh področjih gospodarskega partnerstva. Posebne klavzule o začasni ustavitvi se uporabljajo za sodelovanje na področju kazenskega pregona in pravosodnega sodelovanja, če ena od pogodbenic krši svoje obveznosti.

Povabilo k oddaji prijave: dejavnosti reševanja sporov v okviru sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom

22. JANUAR 2021
Slides on Governance and Enforcement in the EU-UK Trade and Cooperation Agreement

Notranja svetovalna skupina EU v okviru sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom (EESO)

Pritožbe

Spremljanje uporabe sporazuma o trgovini in sodelovanju z Združenim kraljestvom je ključno za zagotavljanje, da ga državljani in podjetja Evropske unije lahko v celoti izkoriščajo. Imate pritožbo glede tega, kako Združeno kraljestvo izvaja sporazum? Odgovorite na nekaj preprostih vprašanj in vašo pritožbo bomo poslali pristojni službi Komisije.

Pošlji pritožbo

Če imate pritožbo glede tega, kako država članica Evropske unije izvaja sporazum, uporabite pritožbeni obrazec za kršitev prava Unije.

Gradivo za medije

29. DECEMBER 2020
ODNOSI MED EU IN ZDRUŽENIM KRALJESTVOM: velike spremembe v primerjavi s članstvom v EU - KONTROLNI SEZNAM
24. DECEMBER 2020
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom Novi odnosi z velikimi spremembami