Спазване на обещанието ни към Европа
Когато Комисията „Фон дер Лайен“ встъпи в длъжност през декември 2019 г., поехме ангажимент към Европа: обещахме да бъдем смели и амбициозни. Поехме ангажимента да отговорим на стремежите на гражданите на ЕС и да се справим с възникналите предизвикателства. Оттогава настоящата Комисия работи неуморно, за да изпълни задачите, възложени ѝ от европейските граждани.
И спазихме обещанието си. Не се отклонихме от посоката си по шестте приоритета, които определихме в началото на мандата, като същевременно намерихме решения на някои от най-големите изпитания, пред които Европа някога е била изправена.
Независимо дали става въпрос за борбата със световната пандемия, приемането на мерки срещу екстремни събития, свързани с изменението на климата, реакцията на бруталната военна агресия на Русия срещу Украйна или управлението на най-тежката енергийна криза от десетилетия насам, ние запретнахме ръкави и посрещнахме лице в лице извънредните предизвикателства. Въпреки натиска от многобройните настоящи кризи тази Комисия успя да гледа към бъдещето и да се справи с ключови предизвикателства пред идните поколения европейци. Показахме, че нашият Съюз функционира най-добре, когато сме смели.
Такава е историята на Комисията „Фон дер Лайен“
Когато светът беше засегнат от най-тежката пандемия на нашето поколение, Комисията пое отговорността да защитава живота, поминъка и нашата икономика.
Помогнахме за намирането и внедряването на животоспасяващи ваксини в рекордно кратък срок. Гарантирахме, че всички европейци имат едновременно достъп до ваксини, независимо в коя държава членка живеят. Осигурихме до 4,6 милиарда дози ваксини от името на държавите членки, за да защитим европейците и да ги поделим с държавите партньори. Над 80 % от възрастното население на ЕС се е подложило поне на един курс ваксинация.
След като ваксинацията позволи на държавите предпазливо да отворят границите си, разработихме практически инструменти, които да позволят на европейците да пътуват безопасно. Създадохме Цифровия COVID сертификат на ЕС, свързващ 78 държави и територии. Той вече се превърна в модел за световна система за улесняване на мобилността и защита на гражданите по света от пандемии.
Тъй като поради ограничителните мерки имаше опасност дружества да изчезнат, а работни места да бъдат закрити, разработихме инструмент за временна подкрепа с цел да бъдат смекчени рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE). Благодарение на него през 2020 г. 2,5 милиона дружества останаха отворени, а 31,5 милиона европейци запазиха работата си, като по този начин се избегна мащабна икономическа и социална криза. А когато границите бяха затворени и стоките бяха блокирани на пътя, поставихме началото на зелените ленти за преминаване, за да улесним движението и да предотвратим недостига на основни стоки.
Точно както ваксините бяха предложени едновременно на всички европейци, постарахме се да гарантираме, че икономиките на всички държави членки, особено на тези, които са най-силно засегнати от пандемията, могат да се възстановят бързо. В момент, когато бяхме изправени пред най-дълбоката рецесия след Втората световна война, постигнахме най-силното възстановяване от следвоенния бум насам. Това беше възможно, тъй като разработихме смел нов план за набиране на средства от пазара и за съвместни инвестиции във възстановяването и устойчивостта на Европа.
NextGenerationEU даде тласък на доверието в нашата икономика. С бюджет от над 800 милиарда евро той стимулира нашите икономики с комбинация от инвестиции и реформи. Стотици проекти, финансирани по линия на NextGenerationEU, вече дават осезаеми резултати за европейците. Сред тях са разположени в морето вятърни паркове, електрически влакове, висококачествени цифрови обществени услуги, болници от световна класа. Успоредно с това държавите членки използват NextGenerationEU стратегически, за да провеждат дълбоки реформи, като например реформи на пазара на труда, пенсионни реформи и ускорено издаване на разрешителни за възобновяеми енергийни източници. Нашият съюз е двигател на просперитета в Европа.
Когато руските танкове преминаваха границата, нашият Съюз защити Украйна с единство, сила и решимост. Комисията отново се оказа на висотата на положението. Проправихме пътя за приемането на над 4 милиона украински бежанци в ЕС. Организирахме предоставянето на безпрецедентна хуманитарна, финансова и военна помощ от ЕС и държавите членки, която към момента достига 118,3 милиарда евро, от които 43,5 милиарда евро военна подкрепа. Работим в тясно сътрудничество с нашите партньори от Г-7, за да гарантираме, че всяко евро е предназначено за най-необходимото в Украйна.
Диктаторът в Кремъл залага на разединението на европейците. Заедно му показахме, че греши. Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Чрез новия механизъм за Украйна през следващите четири години ще осигурим още 50 милиарда евро, за да помогнем за предоставянето на основни услуги — училищата да останат отворени, заплатите и пенсиите да се плащат, докато украинският народ продължава да се бори срещу нашественика. Всяка украинска победа срещу агресора е победа и за нашата обща сигурност в Европа.
В същото време подкрепяме Украйна на всеки етап от сериозните ѝ усилия да се реформира и да се доближи до ЕС. Въз основа на препоръката на Комисията, като отчита огромния напредък на страната и отговаря на стремежите на украинския народ, нашият Съюз взе историческото решение да започне преговори с Украйна за нейното присъединяване.
Помогнахме и за смекчаването на последиците от агресията на Русия в световен план. Тъй като войната на Русия заплаши да предизвика световна продоволствена криза, ние предложихме специфични решения, за да достигне украинското зърно до държавите, които най-много се нуждаят от него. Открихме коридори на солидарността, които помогнаха за износа на 150 милиона тона украински стоки, включително около 75 милиона тона селскостопански продукти, главно за износ.
Същевременно сме начело на усилията от Русия да бъде потърсена отговорност за нейните действия и тя да плати за разрушенията, които е причинила. Въведохме 14 пакета от санкции с цел военната машина на Москва да бъде парализирана. Блокирахме около 210 милиарда евро активи на Руската централна банка в ЕС. Подкрепяме събирането на доказателства за военните престъпления на Русия и престъпната ѝ агресия. Защото Европа отстоява международното право.
Тъй като стратегическата среда около нас се промени из основи, Европа трябва да поеме нова отговорност. Ето защо тази Комисия разработи нова европейска стратегия за отбранителната промишленост. С нея се поставя стратегически акцент и се помага за свързването на усилията на държавите членки и европейските предприятия — от научните изследвания до индустриализацията и търговската реализация на нови системи, без да се забравя увеличаването на производството, координираните обществени поръчки и сигурността на доставките. Защото мирът се нуждае от сигурност.
Когато започна нападението си срещу Украйна, Русия използва енергията, за да ни изнудва, предизвиквайки енергийна криза в Европа и страх от прекъсване на електроснабдяването. Нашият Съюз отново остана единен.
С безпрецедентния план REPowerEU на Комисията осигурихме енергийните си доставки и намалихме зависимостта си от Русия. Диверсифицирахме доставките си, като намерихме нови надеждни партньори. Намалихме потреблението си на газ с 18 % — благодарение на огромните усилия на европейските граждани и предприятия. Положихме още по-големи усилия и по отношение на внедряването на възобновяеми енергийни източници.
Миналата година за първи път произведохме повече електроенергия от вятърна енергия в ЕС, отколкото от газ. Почти удвоихме количеството на произвежданата в Европа електроенергия от слънчева енергия. А инсталациите за слънчева и вятърна енергия се увеличават годишно с около 35 %.
За да се справим с покачването на цените на енергията, причинено от изнудването от страна на Русия, което доведе до трудности за нашите граждани и дружества, ние въведохме подход, който вече се оказа успешен по време на пандемията.
Създадохме енергийната платформа на ЕС, за да обединим търсенето на газ и да стартираме конкурентни тръжни процедури, като осигурим на нашите дружества по-силна позиция при воденето на преговори на световните пазари. И тя функционира. През 2023 г. европейските купувачи имаха достъп до 42 млрд. куб. метра газ посредством платформата. А по време на последната съвместна тръжна процедура на ЕС през февруари 2024 г. бяха подадени три пъти повече оферти в сравнение с предвидения брой, с което бе привлечен общ обем от 97,4 млрд. куб. метра от международни доставчици.
Благодарение на съчетанието от действия, които предприехме, днешните цени са почти 10 пъти по-ниски, отколкото в разгара на кризата. А зависимостта на Европа от изкопаеми горива от Русия приключи веднъж завинаги.
През целия си мандат Комисията увеличаваше капацитета на Европа да предоставя жизненоважна подкрепа на държавите, засегнати от бедствия, като се започне от наводнения и горски пожари и се стигне до земетресения и извънредни медицински ситуации.
По линия на Механизма за гражданска защита на ЕС беше насочена подкрепа към всички части на континента и извън него. Нашите екипи се заеха да спасяват хора и да разчистват отпадъците от разрушенията само няколко часа, след като смъртоносните земетресения опустошиха Албания, Хърватия и Турция. Те оказаха бърза подкрепа на място след опустошителните наводнения в Белгия, Германия, Италия и Словения.
От 2019 г. насам чрез фонд „Солидарност“ на ЕС сме предоставили над 3 милиарда евро на държавите членки и присъединяващите се държави, засегнати от природни бедствия и извънредни ситуации в областта на общественото здраве.
Нашият противопожарен флот помагаше в борбата с горските пожари от Гърция до Португалия и от Франция до Албания. А също отвъд Атлантическия океан. За първи път в историята Канада се обърна към Европа за подкрепа, когато беше засегната от най-тежките горски пожари в последно време. Европа отговори на призива. Стотици европейски пожарникари се бориха със стихийните пожари, които опустошаваха горите в Канада.
Честотата и интензивността на екстремните метеорологични явления обаче, както и пандемията, показаха, че трябва да направим повече, за да можем да реагираме при бедствия. Ето защо създадохме rescEU: общ резерв от европейски ресурси, включително флот от противопожарни самолети и хеликоптери, самолети за медицинска евакуация и резерв от медицински изделия. Истинска европейска предпазна мрежа при извънредни ситуации.
Когато настъпи бедствие, нашият Съюз вече е подготвен по-добре от всякога да подкрепя европейците и останалата част от света. От 2020 г. насам координирахме 232 операции на хуманитарния въздушен мост в отговор на 12 кризи по целия свят, последната от които бе в отговор на тежкото хуманитарно положение в Газа.
Още в самото начало на нашия мандат обединихме Европа около обща цел: разработване на нов модел на растеж — Европейския зелен пакт, основан на чиста и кръгова икономика. Поставихме си цели да постигнем неутралност по отношение на климата до 2050 г. Следваме максимата, че само това, което може да бъде измерено, бива постигнато. Това беше нашият компас, с помощта на който осъществихме напредък към постигането на чист преход, който защитава хората и планетата и който е икономически изгоден и социално справедлив.
Нашата визия е ясна: Европа следва да остане първостепенна дестинация за инвестиции, които осигуряват стабилни, ориентирани към бъдещето качествени работни места със силна промишлена база.
Създадохме рамка, която до края на настоящото десетилетие да доведе до намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55 % в сравнение с 1990 г. Увеличихме инвестициите на равнище ЕС. Близо 400 милиарда евро от средствата на ЕС по линия на NextGenerationEU и политиката на сближаване са за финансиране на проекти, свързани с климата. Създадохме стабилна рамка за финансиране за устойчиво развитие и станахме най-големият емитент на екосъобразни облигации в света.
Демонстрирахме също така, че е възможно икономическият растеж да се отдели от емисиите: от 1990 г. насам емисиите на парникови газове са спаднали с 32,5 %, а ръстът на нашата икономика е близо 70 %.
Насърчихме и разработването на иновативни технологии, от които се нуждаем, за да намалим емисиите. Със Законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии ще ускорим драстично процесите на издаване на разрешения за производство на чисти технологии и ще подкрепим европейските предприятия в осъществяването на прехода, като същевременно ще запазим конкурентното им предимство.
Останалата част от света обаче трябва да навакса. За да се справим с изместването на въглеродни емисии, въведохме механизма за корекция на въглеродните емисии на границите. Това способства да се гарантира, че емисиите намаляват, независимо от това къде се произвеждат, и че целите на ЕС в областта на климата не се засягат.
От самото начало обещахме на европейците да работим за постигане на социално справедлив преход. Спазихме обещанието си. Създадохме Фонда за справедлив преход и Социалния фонд за климата, за да подкрепяме тези, които са по-уязвими и които в процеса на адаптиране срещат най-големите предизвикателства.
Нашият Зелен пакт изпълнява заложените цели — Европа е на път да постигне своите количествени цели в областта на климата. А ние превръщаме необходимата декарбонизация на нашите промишлени отрасли във възможност за растеж.
През последните години Европа постигна повече за гражданите и предприятията в цифровата сфера от всякога.
В началото на мандата определихме ясна визия: да гарантираме, че нашето общество се ползва от технологиите и че иновациите подобряват нашата конкурентоспособност, като същевременно рисковете за гражданите са сведени до минимум.
Ние изпълнихме мандата си. В цяла Европа инвестирахме милиарди в разрастването на оптичните и 5G мрежите. Свързахме селските райони с мрежите и дадохме на стотици хиляди работници умения за цифровото бъдеще. Постигнахме една визия за цифровото пространство, в чийто център е поставен човекът, и укрепихме технологичното си лидерство.
През 2019 г. нито един от осемте най-мощни суперкомпютри не беше европейски. Днес в ЕС се намират четири от най-мощните компютри в света — базирани във Финландия, Италия, Испания и Германия.
В същото време Европа се превърна в световен пионер в сферата на правата на гражданите онлайн. В Акта за цифровите услуги определихме основните принципи за всички цифрови дружества в Европа, както и ясни права за потребителите. Дефинирахме специалните отговорности на големите интернет платформи по отношение на съдържанието, което популяризират и разпространяват — например за подпомагане на борбата с речта на омразата и дезинформацията, или за защита на малолетните и непълнолетните лица. А с Акта за цифровите пазари гарантираме, че водещите цифрови дружества играят по правила, които са справедливи, и осигуряват прозрачност и правна сигурност за предприятията от ЕС.
Същото се отнася и за изкуствения интелект (ИИ). С нашия благоприятстващ иновациите Законодателен акт за ИИ ЕС стана първият и за момента единственият континент, където са въведени специални разпоредби относно ИИ, съсредоточени върху случаите на високорискова употреба. Законодателният акт за ИИ е много повече от правилник — той е своеобразен трамплин, който дава възможност на нашите дружества да станат лидери в разработването на надежден ИИ.
Знаем, че ИИ може да повиши значително производителността на нашите дружества. Ето защо им помагаме да интегрират ИИ в своите бизнес процеси. Например предоставяме на стартиращите предприятия и МСП достъп до нашите суперкомпютри на световно равнище, така че да могат да разработват, обучават и изпитват големи модели с ИИ.
Същевременно разработихме сигурен начин за използване на икономическия потенциал на данните. Със Законодателния акт за данните ще стимулираме споделянето на данни от тези, които ги генерират, и ще направим нашите пазари за изчисления в облак по-конкурентоспособни — като добавим милиарди евро към нашия БВП до 2028 г.
Цифровото десетилетие на Европа дава резултати.
Промишлеността на Европа е в основата на нашата мисия да осигурим просперитет за нашите граждани. Тя е също от ключово значение за нашата амбиция да изградим чиста икономика. За да помогнем на нашата промишленост да остане конкурентоспособна в световен мащаб по време на прехода, разработихме ускорен подход за подкрепа на ключови сектори — от интегралните схеми до чистите технологии, от акумулаторните батерии до вятърната енергия. При това се съчетават инвестиции, умения, интелигентни регулаторни механизми и сътрудничество с партньори.
Изпробвахме този подход с Европейския законодателен акт за интегралните схеми, за да се стимулира производството на интегрални схеми и да се подпомогнат разрастването и иновациите по цялата верига за създаване на стойност. И се получи! Европейският законодателен акт за интегралните схеми вече генерира над 100 милиарда евро планирани инвестиции по цялата верига за създаване на стойност. Той спомага и за създаване на добри работни места в цяла Европа — от Магдебург до Катания, от Дъблин до Дрезден, от Вроцлав до Гренобъл.
Прилагаме същия подход, за да гарантираме, че бъдещето на нашата промишленост в областта на чистите технологии се гради в Европа. Нашият законодателен акт за промишленост с нулеви нетни емисии ще помогне на ЕС да изгради силен вътрешен производствен капацитет. До 2030 г. най-малко 40 % от нашето търсене на технологии за нулеви нетни емисии следва да бъде покрито от европейски производствени мощности. Нашите стратегически проекти и индустриални зони с нулеви емисии, реформите в издаването на разрешения и целенасочените правила за възлагане на обществени поръчки и търгове могат да помогнат на ЕС да се превърне в световен лидер в прехода към чиста енергия и да създаде екологосъобразни и качествени работни места у дома.
По подобен начин разработихме законодателния акт за суровините от критично значение, за да осигурим достъп на нашите дружества до основни материали, които са от ключово значение за конкурентоспособността и икономическата сигурност на Европа. Днес по-голямата част от редкоземните елементи и други суровини от критично значение, с които Европа се снабдява, са с произход Китай. Геополитическото напрежение или събития като пандемията биха могли по всяко време да предизвикат сериозни производствени проблеми надолу по веригата в Европа. Ето защо разработихме новия подход към Китай за намаляване на риска, а не прекъсване на отношенията, който вече е възприет от държавите от ЕС и партньорите от Г7. Разработваме нови проекти в Европа, но също така и полезни стратегически партньорства с държави като Австралия, Чили или Канада, за да осигуряваме и преработваме суровини от критично значение и да диверсифицираме веригите на доставки на европейските дружества.
Освен това за да се адаптираме към геополитическите реалности, разработихме първата по рода си стратегия за икономическа сигурност с конкретни стъпки за повишаване на нашата устойчивост и намаляване на риска за нашата икономика. Тук също възприемаме прагматичен подход: насърчаване на собствения капацитет на Европа в ключови сектори, защита срещу зависимости и партньорства за отстояване на общите интереси. Това прави Европа по-силна и по-безопасна.
Конкурентоспособността на нашата социална пазарна икономика се основава на нашия човешки капитал — на уменията и благосъстоянието на нашите работници. От началото на мандата това е в основата на нашите действия.
Създадохме Пакта за умения, за да осигурим на работниците обучението, от което се нуждаят, за да отговорят на нуждите на предприятията, и го подкрепихме с инвестиции в умения на стойност 65 милиарда евро от бюджета на ЕС и NextGenerationEU. Това е от първостепенно значение за нашите граждани и дружества, тъй като две трети от МСП в Европа заявяват, че не успяват да намерят талантите, от които се нуждаят.
Но нашата конкурентоспособност се основава и на условията на труд, които дават възможност на нашите работници да живеят добре и да се съсредоточат върху работата си. Комисията „Фон дер Лайен“ даде обещание и го изпълни: сега разполагаме с рамка на ЕС за подобряване на адекватността на минималните работни заплати. Работниците следва да получават заплати, които дават възможност за достоен живот, независимо къде работят.
Нововъзникващите начини на работа са свързани и с предизвикателства, например по отношение на достъпа до трудови права и социална закрила. Ето защо предложихме правила за подобряване на условията на труд при работа през платформа в съответствие с ангажимента, който бяхме поели в началото на мандата на настоящата Комисия. През 2021 г. в ЕС бяха активни над 500 цифрови платформи, предлагащи работа на над 28 милиона души, повечето от които са самостоятелно заети лица, но някои от които всъщност са работници.
Определяме също така правила за прозрачност на заплащането, за да превърнем в реалност основния принцип на еднакво заплащане за еднакъв вид труд, независимо дали сте жена или мъж. Въведохме също така гаранция за децата, така че семействата в нужда да могат да си позволят грижи за децата, а майките и бащите могат както да работят, така и да имат семейство. Европа се нуждае от всички свои таланти.
Успяхме също така да постигнем напредък по една дългосрочна цел: да привлечем повече жени в управителните съвети на европейските дружества. С приемането на Директивата относно жените в управителните съвети, която бе останала неприета цели десет години, нашият Съюз вече има за цел 40 % от директорите без изпълнителни функции в дружествата, регистрирани на фондовата борса, да бъдат жени. Това е добра новина за жените, тъй като се преодолява „стъкления таван“. Това е добра новина и за нашата икономика, тъй като дружествата, които приемат многообразието, са по-успешни.
По време на настоящия мандат Комисията представи също нови инициативи срещу расизма и антисемитизма, за ЛГБТИК лицата, за лицата с увреждания и за ромите. Работихме за един по-добър Съюз, в който европейците от всякакъв произход, вяра, възраст, пол и сексуална ориентация могат да живеят добре.
Европа е континент, чиято история е формирана от много народи. Винаги ще спазваме задълженията си да осигуряваме безопасност на хората, които търсят международна закрила, и се гордеем, че предлагаме законни пътища за миграция, които ще бъдат от полза и за европейските общества и икономики.
При предишни кризи обаче, когато безпрецедентен брой бежанци и незаконни мигранти влязоха в ЕС, стана ясно, че Европа не разполага с подходящите инструменти, за да се справи с натиска.
Ето защо в началото на мандата на настоящата Комисия поехме ангажимента да създадем обща система за по-добро управление на миграцията в ЕС. Поради това предложихме нов пакт за миграцията и убежището.
След сложни политически и правни преговори държавите членки и Европейският парламент постигнаха споразумение по този всеобхватен набор от правила, което даде ново начало на Европа в област, в която в продължение на десетилетия сме били свидетели само на пречки и стагнация.
С новите правила ще осигурим по-добър контрол на външните ни граници. Правим процедурите в областта на убежището и връщането и граничните процедури по-бързи и по-ефективни, с по-строги срокове и по-стриктни правила за ограничаване на неправомерните или последващите молби, с необходимите гаранции за отделните лица. Решенията за връщане на лицата, които нямат право на престой, се издават незабавно.
Освен това вече разполагаме с по-ясни правила относно отговорността на държавите членки с подобрени мерки за ограничаване на вторичните движения.
Държавите членки ще се подкрепят взаимно, като използват гъвкав, но постоянен механизъм за солидарност. Всяка от тях ще може да избира вида солидарност, който желае да предостави. Нашият Съюз вече е по-добре подготвен за управление на миграцията.
Успоредно с разработването на по-ефективно законодателство през целия настоящ мандат Комисията подкрепяше държавите членки при справянето с непосредствените предизвикателства — от увеличаването на броя на пристигащите в Средиземно море до инструментализирането на миграцията от страна на Беларус — с оперативна подкрепа и с помощта на агенциите на ЕС. Освен това изградихме партньорства с трети държави за борба с контрабандата и увеличаване на връщанията.
Например всеобхватното партньорство, което подписахме с Тунис, носи взаимни ползи отвъд миграцията — от енергетиката и образованието до уменията и сигурността. Това е планът за други споразумения, които ще бъдат подписани с държавите партньори, за да се насърчи сътрудничеството и да се подобри управлението на миграцията.
В началото на мандата Комисията „Фон дер Лайен“ пое ангажимент да даде приоритет на принципите на правовата държава и да даде нов тласък на европейската демокрация. Много събития в рамките на нашия Съюз и извън него ни доказаха, че сме били прави: не можем да приемаме демокрацията за даденост. Трябва да се борим за нея всеки ден. Настоящата Комисия разработи законодателство за защита и укрепване на демокрацията, противодействие на външната намеса, борба с дезинформацията и защита на свободата и плурализма на медиите, както и безопасността на журналистите.
Предприехме безпрецедентни действия за утвърждаване на върховенството на закона във всички държави членки. Създадохме годишен доклад относно върховенството на закона с конкретни препоръки за всяка държава членка за предотвратяване на нарушенията на принципите на правовата държава и за по-нататъшното им укрепване. Когато диалогът не беше достатъчен, използвахме всички инструменти, с които разполагаме, включително производството за установяване на неизпълнение на задължения от държава членка или механизма за обвързаност на бюджета с условия. Благодарение на механизма е възможно плащанията от бюджета на ЕС да бъдат спрени, в случай че върховенството на закона не се спазва в дадена държава членка. По искане на Комисията тази разпоредба беше задействана за Унгария.
С твърда ръка се справихме с предизвикателствата пред върховенството на закона, за да защитим нашата европейска демокрация и нашите свободни и отворени общества.
През последните години Комисията „Фон дер Лайен“ многократно показа как огромни предизвикателства могат да бъдат преодолени, когато се работи заедно с приятели и партньори. Способността на ЕС да сформира силни алианси по цял свят спомогна за укрепването на ролята на Европа в световен мащаб.
Първото посещение на настоящия колегиум на членовете на Комисията беше в Африка. Благодарение на работата на Комисията „Фон дер Лайен“ отношенията със Съединените щати достигнаха нови равнища чрез тясно сътрудничество в подкрепа на Украйна, както и в областта на енергетиката, действията за борба с изменението на климата, търговията и технологиите. Комисията също така спомогна за възстановяването на отношенията с Обединеното кралство след излизането му от ЕС. Договорихме Рамката от Уиндзор, благодарение на която едно от най-важните ни взаимоотношения в Европа отново пое в положителна посока.
Разработихме ново поколение партньорства с Global Gateway — най-голямата световна инвестиционна програма на Европа досега. Global Gateway е на стойност 300 милиарда евро и е нашето предложение за качествени инвестиции и инфраструктурни проекти, които спазват високи екологични и социални стандарти и създават работни места и растеж на местно равнище.
Целта на програмата Global Gateway е да се развият взаимноизгодни партньорства, като се вземат предвид интересите на нашите партньори и на ЕС в геополитическа перспектива.
И тя вече постига резултати. Избрани са над 200 водещи проекта с инвестиции в размер на 66 милиарда евро от стратегически партньорства в областта на суровините с Намибия, Чили и Аржентина, до сътрудничество в областта на водорода от възобновяеми източници с Мароко и Египет или цифрова подводна кабелна система, наречена „Медуза“, свързваща ЕС с държавите от Северна Африка. Ще последват още много такива проекти.
Global Gateway се прилага в рамките на подхода „Екип Европа“, при който институциите на ЕС и държавите — членки на ЕС, работят заедно, и не само подкрепя екологичния и цифровия преход по света, но и увеличава влиянието на ЕС на световната сцена.
Европа затвърждава репутацията си на надежден дългосрочен партньор, работещ за взаимни ползи.
Работим заедно като Съюз
Всеки ден от началото на мандата настоящата Комисия работи за една по-обединена и по-силна Европа. У дома заедно преодоляхме безпрецедентни кризи.
На световната сцена нашият подход „Екип Европа“ даде възможност на ЕС да действа по-стратегически, по-решително и по-единно.
През целия този мандат станахме свидетели на създаването на истински геополитически съюз — подкрепа за Украйна, отстояване на позиция против агресията на Русия, насърчаване на основания на правила ред и инвестиране в партньорства.
Обещахме да бъдем смели и амбициозни. Спазихме обещанието си и постигнахме резултати.
Публикации
- español
- čeština
- dansk
- Deutsch
- eesti
- ελληνικά
- English
- français
- Gaeilge
- hrvatski
- italiano
- latviešu
- lietuvių
- magyar
- Malti
- Nederlands
- polski
- português
- română
- slovenčina
- slovenščina
- suomi
- svenska
- español
- čeština
- dansk
- Deutsch
- eesti
- ελληνικά
- English
- français
- Gaeilge
- hrvatski
- italiano
- latviešu
- lietuvių
- magyar
- Malti
- Nederlands
- polski
- português
- română
- slovenčina
- slovenščina
- suomi
- svenska