
Zagrożenie terroryzmem w UE utrzymuje się na wysokim poziomie. Nadal rośnie skala zorganizowanej przestępczości, która ma coraz bardziej międzynarodowy wymiar. UE i jej agencje wspierają państwa członkowskie w intensyfikacji walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, oferując nowe narzędzia skutecznego egzekwowania prawa.
Radykalizacja postaw może prowadzić do polaryzacji i destabilizacji spójności społecznej. UE i jej państwa członkowskie muszą nadal pozbawiać terrorystów środków do działania, ograniczając dostęp do:
- broni palnej
- materiałów wybuchowych
- materiałów chemicznych, biologicznych, radiologicznych lub jądrowych
- finansowania.
Państwa członkowskie potrzebują wsparcia w walce z radykalizacją postaw, które będzie wdrażane w ramach nowej agendy antyterrorystycznej dla UE oraz działania sieci upowszechniania wiedzy o radykalizacji postaw.
Szacuje się, że straty gospodarcze spowodowane przestępczością zorganizowaną i korupcją wynoszą od 218 do 282 mld euro rocznie. Przestępczość zorganizowana ma coraz bardziej międzynarodowy wymiar, który również dotyczy bezpośredniego sąsiedztwa UE.
Należy kontynuować i zintensyfikować działania podejmowane przez UE, aby wesprzeć państwa członkowskie w walce z przestępczością zorganizowaną. Obejmuje to prace Europolu i Eurojustu w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi.
Szczególne znaczenie ma walka z:
- narkotykami
- nielegalnym handlem bronią palną
- handlem ludźmi
- przestępstwami przeciw środowisku naturalnemu
- nielegalnym handlem dobrami kultury
- przestępstwami gospodarczymi i finansowymi.