Põhisisu juurde

Viimased sündmused

Tähtsamad sündmused 2021. aasta jaanuarist aprillini

Protective equipment

27. aprill 2021 – EL saadab Indiale kriitiilist toetust ELi kodanikukaitse mehhanismi kaudu

ELi liikmesriigid toimetavad lähipäevil Indiale riigi toetusetaotluse alusel pakilise hapniku-, ravimi- ja varustusesaadetise. Iirimaa annab 700 hapnikukontsentraatorit, ühe hapnikugeneraatori ja 365 hingamisaparaati; Belgia annab 9000 annust viirusevast ravimit Remdesivir; Rumeenia annab 80 hapnikukontsentraatorit ja 75 hapnikuballooni; Luksemburg annab 58 hingamisaparaati; Portugal annab 5503 Remdesiviri viaali ja 20 000 liitrit hapnikku nädalas ning Rootsi annab 120 hingamisaparaati. Lähipäevil peaks ELi toetust tulema veel ka teistelt liikmesriikidelt, sealhulgas Prantsusmaalt ja Saksamaalt.

Berlaymont

16. aprill 2021 – REACT-EU raames eraldati 562,5 miljonit eurot investeeringuteks Bulgaarias, Soomes, Prantsusmaal ja Leedus

REACT-EU investeeringud mahus ligikaudu 562,5 miljonit eurot Bulgaarias, Soomes, Prantsusmaal ja Leedus laiendavad kriisiga tegelemist koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatuse kaudu. React-EU, mis on osa taasterahastust „NextGenerationEU“, annab 2021. ja 2022. aastal ühtekuuluvuspoliitika programmidele kokku 47,5 miljardit eurot lisatoetust, keskendudes töökohtade, ettevõtete ning rohe- ja digipöörde toetamisele. Investeering oli ette nähtud taristu pikaajalise kohandamise toetamiseks ja ettevõtete vastupanuvõime tugevdamiseks Bulgaarias, teadusuuringute ja innovatsiooni arendamiseks Soomes, käibekapitali pakkumiseks Prantsusmaal ja e-äri mudelite laiendamiseks ning teadusuuringuteks ja uute toodete väljatöötamiseks Leedus, et reageerida pandeemiale.

President von der Leyen

14. aprill 2021 – ELis on COVID-19 vastu tehtud 100 miljonit vaktsineerimist

President von der Leyen märkis: „Vaktsineerimine kiireneb kogu Euroopas! Liikmesriigid on eilse seisuga saanud üle 126 miljoni vaktsiinidoosi. Mul on hea meel öelda, et tänaseks on ELis tehtud 100 miljonit vaktsineerimist. See on teetähis, mille üle saame uhkust tunda.“

Picture of the Berlaymont facade

14. aprill 2021 – Euroopa Komisjon on valmis taasterahastu „NextGenerationEU“ raames võtma majanduse taastamise rahastamiseks kuni 800 miljardit eurot laenu

Komisjon astus samme, millega tagatakse, et laene ajutise taasterahastu „NextGenerationEU“ jaoks saadakse ELi riikide ja nende elanike jaoks kõige soodsamatel tingimustel. Kavas on 2026. aastaks kaasata kuni 800 miljardit eurot jooksevhindades ja komisjon rakendab selleks hajutatud rahastamise strateegiat.

Humanitarian aid workers in a warehouse

8. aprill 2021 – Euroopa tiim jätkab partnerriikide toetamist: ühe aasta jooksul on välja makstud 26 miljardit eurot

1. jaanuariks oli Euroopa tiim juba toetanud rohkem kui 130 partnerriiki kogu maailmas üle 26 miljardi euroga. 3,2 miljardit eurot eraldati humanitaarabivajadustega tegelemiseks. 3,5 miljardit eurot eraldati tervishoiu-, vee- ja kanalisatsioonisüsteemide tugevdamiseks. 19,5 miljardit eurot eraldati pandeemia sotsiaalsete ja majanduslike tagajärgede leevendamisele. Euroopa tiim töötab ka selle nimel, et tagada ülemaailmne ja võrdne juurdepääs COVID-19 vaktsiinidele ning toetada vaktsineerimiskampaaniate elluviimist, uurides samas võimalusi kohaliku tootmisvõimsuse suurendamiseks. EL etendas juhtivat rolli COVAXi mehhanismi loomisel. Euroopa tiim on selle mehhanismi üks peamisi rahastajaid, panustades rohkem kui 2,2 miljardit eurot.

ghs-visual.jpg

7. aprill 2021 – Ülemaailmne terviseteemaline tippkohtumine: hoidke end kursis uue veebisaidi vahendusel

Euroopa Komisjon avaldas uue veebisaidi, mis sisaldab põhiteavet eelseisva ülemaailmse terviseteemalise tippkohtumise kohta. Euroopa Komisjoni ja G20 eesistujariigi Itaalia korraldatud tippkohtumine toimub 21. mail 2021 Roomas. See annab G20-le, kutsutud riigijuhtidele, rahvusvaheliste ja piirkondlike organisatsioonide juhtidele ning ülemaailmsete tervishoiuasutuste esindajatele võimaluse jagada COVID-19 pandeemiast saadud kogemusi.

Image of the Berlaymont banner "Next Generation EU"

6. aprill 2021 – kiideti heaks esimesed REACT-EU toetusmeetmed Madalmaadele ja Austriale taastamiseks ja üleminekuks

Komisjon kiitis heaks esimesed REACT-EU raames tehtud otsused, millega muudeti nelja Euroopa Regionaalarengu Fondi rakenduskava Madalmaades ja Austrias, et suurendada investeeringuteks ettenähtud vahendeid REACT-EU kaudu peaaegu 262 miljoni euro võrra. Nii said Madalmaadest ja Austriast esimesed ELi riigid, keda on REACT-EU raames toetatud. Need vahendid, mis on osa taasterahastust „NextGenerationEU“, võimaldavad jätkata ja laiendada kriisile reageerimise ja kriisi lahendamise meetmeid, mida rakendatakse koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatuste kaudu, toimides pikaajalise taastekava vahelülina.

worker in a shop

30. märts 2021 – Euroopa Komisjon eraldab kuuele liikmesriigile TERA raames veel 13 miljardit eurot, et kaitsta töötajaid ja töökohti

Euroopa Komisjon maksis TERA raames antava rahalise toetuse kuuenda osamaksena kuuele ELi liikmesriigile 13 miljardit eurot, et kaitsta töökohti ja töötajaid. Tegemist on kolmanda väljamaksega 2021. aastal. Tänase tehinguga sai Tšehhi 1 miljard eurot, Belgia 2,2 miljardit eurot, Hispaania 4,06 miljardit eurot, Iirimaa 2,47 miljardit eurot, Itaalia 1,87 miljardit eurot ja Poola 1,4 miljardit eurot. See on esimene kord, kui Iirimaa on selle rahastu raames toetust saanud. Ülejäänud viis ELi riiki on juba varem TERA raames laenu saanud. Seni on 17 ELi liikmesriiki saanud TERA raames kompensatsioonilaenudena kokku 75,5 miljardit eurot. Ülevaade siiani tehtud väljamaksetest ja võlakirjade erinevatest tähtaegadest on kättesaadav siin.

A nurse

26. märts 2021 – jõustub 5,1 miljardi euro suuruse eelarvega programm „EL tervise heaks“.

Komisjonil on hea meel, et jõustus programm „EL tervise heaks“. Programm „EL tervise heaks“ annab suure panuse COVID-19 järgsesse taastumisse, sest aitab parandada ELi elanikkonna tervist, võidelda piiriüleste terviseohtude vastu ning parandada ELi valmisolekut ja suutlikkust tulla hästi toime tulevaste tervisekriisidega tulevase tugeva Euroopa terviseliidu raames. Programm „EL tervise heaks“ on ambitsioonikas ja sihipärane rahastamisprogramm aastateks 2021–2027, mis võimaldab tagada inimeste tervise kaitse kõrge taseme kõigis liidu poliitikavaldkondades ja tegevustes. Sellest saab rahaliste vahendite poolest kõigi aegade suurim terviseprogramm, millest antakse rahalist toetust ELi riikidele, tervishoiuorganisatsioonidele ja vabaühendustele.

Lot of vaccines doses

24. märts 2021 – komisjon tugevdab COVID-19 vaktsiinide ekspordi läbipaistvuse ja lubade andmise mehhanismi

Komisjon otsustas, et vaktsiinide ekspordi lubamisel tuleks arvesse võtta ka vastastikkuse ja proportsionaalsuse põhimõtet. See tähendab, et liikmesriigid peaksid hindama, kas sihtriigis kehtivad ekspordipiirangud ning milline on sealne epidemioloogiline olukord ning vaktsineerituse ja vaktsiinivarude tase. President von der Leyen sõnas: „EL on uhke, siin asuvad vaktsiinitootjad ekspordivad vaktsiine üle maailma. Oleme veendunud, et keegi ei saa end tunda turvaliselt enne, kui kõik seda tunnevad. EL on aga OECDs ainus suur vaktsiinitootja, kes jätkab vaktsiinide eksporti – sealhulgas riikidesse, kellel on olemas oma tootmisvõimsus, kuid kes on leidnud võimalusi piirata eksporti. Lisaks eksporditakse riikidesse, kelle epidemioloogiline olukord on ELi omast parem ja kes on jõudnud rohkem kodanikke vaktsineerida. Seepärast peame ELi lubade andmise mehhanismis võtma kasutusele vastastikkuse ja proportsionaalsuse põhimõtte.“

A man supervising a young employer

22. märts 2021 – aruanne kinnitab TERA edu töökohtade kaitsmisel

Komisjon avaldas oma esimese esialgse hinnangu tööhõive toetamise erakorralise rahastu (TERA) kohta, mis on 100 miljardi euro suurune rahastamisvahend, mille eesmärk on kaitsta töökohti ja majandust COVID-19 pandeemia mõju eest. Komisjoni aruandes leiti, et rahastu kaudu toetati 2020. aastal 25–30 miljonit inimest. Hinnangu kohaselt on TERA kaudu toetust saanud 1,5–2,5 miljonit ettevõtet, mida COVID-19 pandeemia on mõjutanud. Saadud toetus võimaldab neil töötajaid tööl hoida. Komisjon on seni kavandanud kokku 90,6 miljardi euro suuruse rahalise toetuse 19 liikmesriigile.

A girl waiting in line at the airport

17. märts 2021 – Euroopa Komisjon teeb ettepaneku rohelise digitõendi kohta, mis sisaldaks teavet vaktsineerimise, testide ja haigusest paranemise kohta

Komisjon teeb ettepaneku luua rohelise digitõendi jaoks ELi-ülene raamistik, mille alusel väljastada, kontrollida ja aktsepteerida vaktsineerimist, testi tegemist ja haigusest paranemist kinnitavaid tõendeid. Selleks et vältida vaktsineerimata isikute diskrimineerimist, ei seata vaktsineerimistõendit vaba liikumise õiguse ega transpordivahendite, nagu lennuki, rongi, bussi või parvlaeva kasutamise eeltingimuseks. Ettepaneku eesmärk on lihtsustada ELis vaba liikumise õiguse kasutamist COVID-19 pandeemia ajal ja kehtestada selleks turvalised ja koostalitlusvõimelised tõendid.

Two people talking

16. märts 2021 – komisjon eraldab TERA raames veel 9 miljardit eurot seitsmele ELi liikmesriigile

Euroopa Komisjon eraldas seitsmele ELi liikmesriigile tööhõive toetamise erakorralise rahastu (TERA) viienda väljamaksena 9 miljardit eurot. 2021. aasta teise väljamaksena eraldati Tšehhile 1 miljard eurot, Hispaaniale 2,87 miljardit eurot, Horvaatiale 510 miljonit eurot, Itaaliale 3,87 miljardit eurot, Leedule 302 miljonit eurot, Maltale 123 miljonit eurot ja Slovakkiale 330 miljonit eurot. Need laenud aitavad liikmesriikidel toime tulla avaliku sektori kulude järsu suurenemisega tööhõive säilitamisel. Seni on 16 liikmesriiki saanud TERA raames kompensatsioonilaenudena kokku 62,5 miljardit eurot. 2021. aastal püüab komisjon TERA võlakirjaemissioonide kaudu kaasata veel 25 miljardit eurot.

vaccine vials

11. märts 2021 – Euroopa Komisjon annab müügiloa neljandale ohutule ja tõhusale COVID-19 vastasele vaktsiinile

Komisjon andis tingimusliku müügiloa Johnson & Johnsoni väljatöötatud COVID‑19 vastasele vaktsiinile, mis on neljas ELis ametlikult lubatud vaktsiin. Müügiloa andmisel järgiti Euroopa Ravimiameti pooldavat teaduslikku soovitust, mis põhineb vaktsiini ohutuse ja tõhususe põhjalikul hindamisel ning mille on heaks kiitnud liikmesriigid. President von der Leyen sõnas: „Jansseni vaktsiin on neljas loa saanud vaktsiin ELi portfellis. See aitab meil kiirendada vaktsineerimist 2021. aasta teises kvartalis. Seda tuleb manustada vaid korra ja see aitab meil jõuda lähemale ühisele eesmärgile vaktsineerida suve lõpuks 70% täiskasvanutest.“

A nurse

11. märts 2021 – Euroopa Komisjon teeb ettepaneku võtta ELi Solidaarsusfondist kasutusele 530 miljonit eurot koroonaviiruse pandeemia vastu võitlemiseks

Euroopa Komisjon esitab ELi Solidaarsusfondi raames ligikaudu 530 miljoni euro suuruse rahalise toetuse paketi, et toetada avaliku sektori kulutusi meditsiini- ja isikukaitsevahenditele, elanikkonna erakorralisele abistamisele ning haiguse leviku ennetamise, seire ja tõrje meetmetele. Kui Euroopa Parlament ja nõukogu on ettepaneku heaks kiitnud, toetab see 17 liikmesriigi ja kolme läbirääkijariigi jõupingutusi. Abipakett sisaldab ka Saksamaale, Iirimaale, Kreekale, Hispaaniale, Horvaatiale, Ungarile ja Portugalile juba tehtud ettemakseid 132,7 miljoni euro ulatuses.

Cargo freight on palettes branded with EU flag being loaded onto an airplane.

10. märts 2021 – ELi ülemaailmse abi uued meetmed COVID-19 tingimustes

Komisjon esitas humanitaarmeetmeid käsitleva teatise, milles kirjeldatakse, kuidas EL saab tõhusamalt lahendada COVID-19 pandeemiast tingitud humanitaarprobleeme. Teatises tehakse ettepanek põhimeetmete kohta, mille abil kiirendada humanitaarabi andmist, toetada humanitaarpartnerite jaoks soodsat keskkonda ning tegeleda kriisi algpõhjustega Euroopa tiimi lähenemisviisi abil. Teatises rõhutatakse ka keskendumist rahvusvahelisele humanitaarõigusele ning seatakse eesmärgiks vähendada kliimamuutuste ränka humanitaarmõju.

Two men working in a factory.

4. märts 2021 – töövõimalusterohke majanduse taastumine: Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskavas nähakse ette tõhus toetus tööhõivele

Euroopa Komisjon esitas Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava raames liikmesriikidele soovituse hõlbustada üleminekut kriisiaegselt töökohtade toetamiselt tulevikukindlate töökohtade loomisele: toimivad tööhõive aktiivse toetamise meetmed (EASE). Soovitusega edendatakse töökohtade loomist ja üleminekut taanduvatest sektoritest laienevatesse, eelkõige rohe- ja digivaldkonnas. Uutes meetmetes tuuakse välja kolm põhielementi, mille liikmesriigid peaksid oma riiklikesse taaste- ja vastupidavuskavadesse lisama: värbamisstiimulid ja ettevõtlustoetus, oskuste täiendamise ja ümberõppe võimalused ning tööhõivetalituste suurem toetus.

Picture of the press conference

3. märts 2021 – üks aasta pärast COVID-19 puhangu algust: ajakohastatud eelarvemeetmed koroonaviiruse pandeemiale reageerimiseks

Komisjon võttis vastu teatise, milles antakse liikmesriikidele üldiseid suuniseid eelarvepoliitika edaspidiseks kujundamiseks ning seatakse komisjoni seisukohad üldise vabastusklausli kohaldamise lõpetamise või jätkamise kohta. Riikide eelarvepoliitika kooskõlastamine on majanduse taastumise toetamiseks esmatähtis. Komisjon tegi 2020. aasta märtsis ettepaneku käivitada üldine vabastusklausel osana strateegiast, mille eesmärk on reageerida koroonaviiruse pandeemiale kiiresti, jõuliselt ja koordineeritult. See võimaldas liikmesriikidel võtta meetmeid kriisiga toimetulekuks, kaldudes kõrvale eelarvenõuetest, mida tavapäraselt Euroopa eelarveraamistiku alusel kohaldatakse.

President von der Leyen

24. veebruar 2021 – president Ursula von der Leyen pidas kõne kampaania „Global Citizen“ avaüritusel „Üleilmne taastekava“

President Ursula von der Leyen ütles kampaania „Global Citizen“ avaüritusel järgmist: „Saagem sellest pandeemiast jagu üleilmse vaktsineerimiskampaania abil. Võtkem meetmeid näljahäda lõpetamiseks. Toogem lapsed tagasi klassiruumidesse. Võidelgem suureneva ebavõrdsuse vastu. Ning taastagem majanduse keskkonnahoidlikul viisil, koheldes meie planeeti hoole ja austusega.“ Ta lisas: „Selle aasta esimene kõige olulisem kohtumine on maikuus Roomas toimuv ülemaailmne terviseteemaline tippkohtumine, mille kutsume kokku koos peaminister Mario Draghiga.“

Vaccines

19. veebruar 2021 – EL kahekordistab COVAXile eraldatavaid vahendeid 1 miljardi euroni, et tagada ohutud ja tõhusad vaktsiinid

Euroopa Liit teatas täiendava 500 miljoni euro eraldamisest COVAXi mehhanismile, millega ta kahekordistab oma senist rahastust üleilmsesse algatusse, mille eesmärk on tagada õiglane ja võrdne juurdepääs ohututele ja tõhusatele COVID-19 vaktsiinidele. See lisatoetus teeb toetuse kogusummaks 1 miljard eurot. President von der Leyen, kes teatas täiendavast rahastamisest G7 virtuaalsel tippkohtumisel, ütles: „Eelmisel aastal võtsime koroonaviiruse ülemaailmse tõkestamise raames kohustuse tagada vaktsiinide üldine kättesaadavus kõikjal maailmas kõigile, kes neid vajavad. COVAX on selle eesmärgi saavutamiseks kõige sobivam vahend. Seepärast otsustasime COVAXile eraldatavaid vahendeid kahekordistada ja suurendada Euroopa Komisjoni panust 1 miljardi euroni.“

Image of a researcher

17. veebruar 2021 – Euroopa Komisjon teeb ettevalmistusi, et tulla toime COVID-19 viiruse uute tüvedega

Komisjon koostab uue bioloogilise kaitse kava „HERA Incubator“, et tulla toime ohtudega lühikeses ja keskpikas perspektiivis ning valmistuda samal ajal tulevikuks ja tagada ELi pikaajaline valmisolek tervisealasteks hädaolukordadeks. Kava „HERA Incubator“ toob kokku teadusringkonnad, biotehnoloogiaettevõtted, tootjad, seadusandjad ja avaliku sektori asutused. Ühtlasi annab see võimaluse uusi tüvesid kiiresti avastada ja kirjeldada, vaktsiine sujuvalt kohandada, luues selleks Euroopa kliiniliste uuringute võrgustiku, ning tootmist laiendada. President von der Leyen sõnas: „Koos tegutsedes suudame uued viirusetüved kiiremini kindlaks teha, kohandada olemasolevaid vaktsiine, korraldada kliinilisi uuringuid, jagada andmeid, kiirendada uute vaktsiinide heakskiitmist ja laiendada nende tootmist.“

euro coin

11. veebruar 2021 – avaldati 2021. aasta talvine majandusprognoos: talv oli keeruline, kuid tunneli lõpus paistab valgus

Euroopa Komisjon avaldas oma 2021. aasta talvise majandusprognoosi, mille kohaselt kasvab euroala majandus nii 2021. kui ka 2022. aastal 3,8%. Prognoosi kohaselt kasvab ELi majandus 2021. aastal 3,7% ja 2022. aastal 3,9%. Euroala ja ELi majandus peaks saavutama kriisieelse tootlikkuse varem, kui 2020. aasta sügiseses majandusprognoosis eeldatud. Majanduskasv peaks taastuma kevadel ja hoogustuma suvel ühes vaktsineerimisprogrammide edenemise ja piirangute järkjärgulise lõdvendamisega. Pandeemia majanduslik mõju on liikmesriigiti endiselt ebaühtlane ning prognooside kohaselt on taastumise tempo samuti väga erinev.

Image of the Berlaymont banner "Next Generation EU"

10. veebruar 2021 – Euroopa Parlament kiitis heaks 672,5 miljardi eurose taaste- ja vastupidavusrahastu, mis aitab liikmesriikidel kriisist tugevamana väljuda

Euroopa Komisjonil on hea meel Euroopa Parlamendis toimunud hääletuse tulemuse üle, millega kinnitati 2020. aasta detsembris taaste- ja vastupidavusrahastu suhtes saavutatud poliitilist kokkulepet. See märgib olulist sammu selles suunas, et teha liikmesriikidele reformide ja investeeringute toetamiseks laenude ja toetustena kättesaadavaks 672,5 miljardit eurot. Taaste ja vastupidavuse rahastul on keskne koht NextGenerationEU rakendamises. NextGenerationEU on ELi kava selle kohta, kuidas COVID-19 pandeemiast tugevamana välja tulla. President Ursula von der Leyen ütles: „On ülioluline viirusest vaktsiinide abil jagu saada. Kuid samuti peame aitama kodanikel, ettevõtjatel ja kogukondadel majanduskriisist väljuda. Taaste- ja vastupidavusrahastu annab selleks 672,5 miljardit eurot. Rahastust tehtavate investeeringutega soovitakse muuta Euroopa keskkonnahoidlikumaks, digitaalsemaks ja vastupidavamaks, mis toob kõigile pikaajalist kasu.“

AstraZeneca

29. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon andis müügiloa kolmandale ohutule ja tõhusale COVID-19 vastasele vaktsiinile

Komisjon andis tingimusliku müügiloa AstraZeneca väljatöötatud COVID‑19 vastasele vaktsiinile, mis on nüüd kolmas ELis ametlikult lubatud vaktsiin. Müügiloa andmisel järgiti Euroopa Ravimiameti pooldavat teaduslikku soovitust, mis põhineb vaktsiini ohutuse ja tõhususe põhjalikul hindamisel ning mille on heaks kiitnud liikmesriigid. President von der Leyen sõnas: „Ohutute vaktsiinide tagamine eurooplastele on meie tähtsaim ülesanne. Müügiloa saanud AstraZeneca vaktsiin tähendab Euroopale 400 miljonit lisadoosi. Loodan, et ettevõte tarnib need annused kokkulepitud viisil, et eurooplased saaksid vaktsineeritud võimalikult kiiresti. Me teeme jätkuvalt kõik endast oleneva, et tagada eurooplastele, meie naabritele ja meie partneritele kogu maailmas rohkem vaktsiine.“

proof of COVID-19 vaccination

27. jaanuar 2021 – ELi liikmesriigid võtsid vastu suunised COVID-19 meditsiinilise vaktsineerimistõendi kohta

ELi liikmesriigid võtsid Euroopa Komisjoni toetusel vastu suunised COVID-19 meditsiinilise vaktsineerimistõendi kohta. Need suunised aitavad välja töötada teiste süsteemidega ühilduva COVID-19 vaktsineerimistõendi ja luua miinimumandmekogumi, sealhulgas kordumatu tunnuse. Suunistes soovitatakse kava, mis hõlmab nii paber- kui ka digivahendeid, tagab paindlikkuse ja sobivuse olemasolevate riiklike lahendustega ning isikuandmete range kaitse. Suunised on e-tervise võrgustikus peetud arutelude ning terviseohutuse komitee, Euroopa Ravimiameti, Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse ning Maailma Terviseorganisatsiooniga peetud konsultatsioonide tulemus.

 

People walking in an airport

25. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon teeb ettepaneku ajakohastada koordineeritud lähenemisviisi ELi-sisesele vabale liikumisele ja kolmandatest riikidest ELi reisimisele

Komisjon teeb ettepaneku täiendavate kaitsemeetmete ja nõuete kohta ELi sisenevatele rahvusvahelistele reisijatele ning ajakohastab nõukogu soovitust kooskõlastatud meetmete kohta, mis mõjutavad vaba liikumist ELis. Meetmed hõlmavad kohustuslikku testimist enne lähteriigist väljumist, rangemaid meetmeid kõrge riskiga piirkondadest pärit reisijatele ning ühist Euroopa reisijate asukoha vormi. Komisjoni ettepaneku kohaselt lisatakse olemasolevale Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse esitatud värvikoodiga kaardile sõna „tumepunane“. Koroonaviiruse uued tüved ja maailma ebastabiilne terviseolukord nõuavad täiendavaid meetmeid, et mis tahes hädavajalik ELi reisimine saaks toimuda ohutult. Nüüd on nõukogu ülesanne seda ettepanekut kaaluda ja ELi liikmesriigid peavad sellega nõustuma.

vaccines

21. jaanuar 2021 – ELi juhid leppisid Euroopa Ülemkogus kokku vaktsineerimise kiirendamises ja arutasid muid meetmeid

Euroopa Ülemkogu kohtumisel märkisid juhid, et uute viirusetüvede tõttu on olukord tõsine. Nad soovisid vaktsineerimist kiirendada ja leppisid kokku, et töötavad välja standarditud ja ristkasutatava meditsiinilise vaktsineerimistõendi. Samuti kinnitati taas solidaarsust kolmandate riikidega. Peale selle otsustati, et piirid peavad jääma avatuks, et tagada ühtse turu toimimine, ning et vaja on rohkem testida ja genoomi järjendada. Inimestel tuleks siiski tungivalt soovitada mittehädavajalikel põhjustel mitte reisida. Komisjon tegi ettepaneku lisada Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse igal nädalal avaldatavale kaardile uus tumepunane värv. Lugege president von der Leyeni pressiteadet.

person being vaccinated

19. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon esitab põhimeetmed, et ühiselt COVID-19 vastu võidelda

Kaks päeva enne videokonverentsi, millel Euroopa liidrid arutavad koroonaviiruse kriisile koordineeritult reageerimist, esitas Euroopa Komisjon teatises meetmed, et tugevdada pandeemia vastast võitlust ja kiirendada vaktsineerimist. 2021. aasta märtsi lõpuks peaks igas liikmesriigis olema vaktsineeritud vähemalt 80% üle 80aastastest elanikest ning 80% tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandetöötajatest. 2021. aasta suveks peaks aga liikmesriikides olema vaktsineeritud vähemalt 70% täiskasvanutest. President Ursula von der Leyen ütles: „Vaktsineerimine on sellest kriisist väljumiseks hädavajalik. Oleme juba taganud piisavalt vaktsiine kogu Euroopa Liidu elanikkonnale. Nüüd on vaja kiirendada vaktsiinide tarnimist ja vaktsineerimist.“

girl getting vaccinated

12. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon viib lõpule ettevalmistavad läbirääkimised Valnevaga, et tagada võimalus osta uut potentsiaalset vaktsiini

Euroopa Komisjon lõpetas täna ettevalmistavad läbirääkimised ravimifirmaga Valneva, et osta nende potentsiaalset COVID-19 vastast vaktsiini, kui see on osutunud ohutuks ja toimivaks. Kavandatud leping Valnevaga annaks kõigile ELi liikmesriikidele võimaluse osta ühiselt 30 miljonit doosi ja nad saaksid täiendavalt osta veel kuni 30 miljonit doosi. President von der Leyen sõnas: „Tänane samm Valnevaga kokkuleppe saavutamise suunas täiendab veelgi ELi vaktsiinide valikut ja näitab komisjoni pühendumust leida pandeemiale püsiv lahendus.“

pfizer vaccine

8. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon teeb ettepaneku osta kuni 300 miljonit lisadoosi BioNTech-Pfizeri vaktsiini

Komisjon tegi ELi liikmesriikidele ettepaneku osta täiendavad 200 miljonit doosi BioNTechi ja Pfizeri COVID-19 vaktsiini võimalusega hankida veel täiendavad 100 miljonit doosi. Lisadoose hakatakse tarnima alates 2021. aasta teisest kvartalist. See võimaldab ELil osta kuni 600 miljonit doosi ja seeläbi kahekordistada selle juba kasutusel oleva vaktsiini dooside hulka. President von der Leyen märkis: „Kahe heakskiidetud vaktsiiniga oleme me juba kindlustanud vaktsiinidoosid 380 miljoni eurooplase vaktsineerimiseks. See on rohkem kui 80% Euroopa elanikkonnast. Ning tulevatel nädalatel ja kuudel lisandub neile veel muid vaktsiine.“

vaccination medical student

6. jaanuar 2021 – Euroopa Komisjon annab müügiloa teisele ohutule ja tõhusale COVID-19 vastasele vaktsiinile

Komisjon andis tingimusliku müügiloa Moderna väljatöötatud ohutule ja toimivale COVID‑19 vastasele vaktsiinile, mis on teine ELis ametlikult lubatud vaktsiin. Müügiloa andmisel järgiti Euroopa Ravimiameti pooldavat teaduslikku soovitust, mis põhineb vaktsiini ohutuse ja tõhususe põhjalikul hindamisel ning mille on heaks kiitnud liikmesriigid. President von der Leyen sõnas: „Moderna vaktsiin on praeguseks teine ELis loa saanud vaktsiin. See tähendab meile täiendavat 160 miljonit vaktsiinidoosi. Ja vaktsiine on veelgi juurde tulemas. Euroopa saab kindlalt kuni kaks miljardit doosi võimalikke COVID-19 vaktsiine.“