Glavni sadržaj

Najnovije

Istaknute teme u razdoblju od siječnja do travnja 2021.

Protective equipment

27. travnja 2021. – EU šalje ključnu pomoć Indiji putem Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu

Nakon što je Indija zatražila pomoć, države članice EU-a narednih će dana u tu zemlju poslati pošiljku kisika, lijekova i opreme koji su hitno potrebni. Irska je ponudila 700 koncentratora kisika, jedan generator kisika i 365 respiratora; Belgija je ponudila 9000 doza antivirusnog lijeka Remdesivir; Rumunjska je ponudila 80 koncentratora kisika i 75 cilindara s kisikom; Luksemburg je ponudio 58 respiratora; Portugal 5503 bočica lijeka Remdesivir i 20 000 litara kisika tjedno, a Švedska 120 respiratora. U narednim danima očekuje se dodatna pomoć EU-a iz drugih država članica, uključujući Francusku i Njemačku.

Berlaymont

16. travnja 2021. – 562,5 milijuna EUR iz inicijative REACT-EU za Bugarsku, Finsku, Francusku i Litvu

U sklopu Investicijske inicijative kao odgovora na koronavirus oko 562,5 milijuna EUR iz inicijative REACT-EU dodjeljuje se Bugarskoj, Finskoj, Francuskoj i Litvi kako bi proširile mjere za odgovor na krizu. U okviru inicijative REACT-EU koja je dio instrumenta NextGenerationEU osigurava se ukupno dodatnih 47,5 milijardi EUR za potporu programima kohezijske politike u 2021. i 2022., s naglaskom na potporu radnim mjestima, poduzećima te zelenoj i digitalnoj tranziciji. Ulaganje je bilo namijenjeno za potporu dugoročnim infrastrukturnim prilagodbama i jačanje otpornosti poduzeća u Bugarskoj, razvoj istraživanja i inovacija u Finskoj, osiguravanje obrtnog kapitala u Francuskoj i širenje modela e-poslovanja te povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj novih proizvoda u Litvi kako bi se odgovorilo na pandemiju.

President von der Leyen

14. travnja 2021. – 100 milijuna cijepljenja protiv bolesti COVID-19 u EU-u

Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Cijepljenje u Europi se ubrzava! Države članice primile su do jučer više od 126 milijuna doza cjepiva. Drago mi je što mogu reći da smo do danas cijepili 100 milijuna građana EU-a. To je prekretnica na koju možemo biti ponosni.”

Picture of the Berlaymont facade

14. travnja 2021. – Europska komisija priprema se prikupiti do 800 milijardi eura u okviru instrumenta NextGenerationEU za financiranje oporavka

Komisija je poduzela korake kojima će osigurati da se zaduživanje u okviru privremenog instrumenta za oporavak NextGenerationEU provodi po najpovoljnijim uvjetima za države članice EU-a i njihove građane. Komisija će primjenjivati diversificiranu strategiju financiranja kako bi do 2026. prikupila oko 800 milijardi eura (u tekućim cijenama).

Humanitarian aid workers in a warehouse

8. travnja 2021. – Tim Europa nastavlja podupirati partnerske zemlje s više od 26 milijardi eura isplaćenih u jednoj godini

Do 1. siječnja 2021. Tim Europa već je izdvojio više od 26 milijardi eura pomoći za više od 130 partnerskih zemalja iz čitavog svijeta. Na ispunjavanje humanitarnih potreba potrošeno je 3,2 milijarde eura, na jačanje zdravstvenih, vodoopskrbnih i sanitarnih sustava 3,5 milijardi eura i na ublažavanje socioekonomskih posljedica pandemije 19,5 milijardi eura. Tim Europa radi i na globalnom, ravnopravnom pristupu cjepivima protiv bolesti COVID-19 i provedbi kampanja cijepljenja, uz istodobno razmatranje mogućnosti za jačanje lokalnih kapaciteta za proizvodnju. EU je imao vodeću ulogu u uspostavi instrumenta COVAX, u okviru kojeg je Tim Europa jedan od vodećih donatora, s više od 2,2 milijarde eura.

ghs-visual.jpg

7. travnja 2021. – Globalni sastanak na vrhu o zdravlju: informacije pronađite na novim internetskim stranicama

Europska komisija pokrenula je nove internetske stranice s ključnim informacijama o predstojećem globalnom sastanku na vrhu o zdravlju. Sastanak na vrhu, čiji su domaćini Europska komisija i talijansko predsjedanje skupinom G20, održat će se 21. svibnja 2021. u Rimu. To će biti prilika da čelnici skupine G20 i pozvani čelnici međunarodnih i regionalnih organizacija te predstavnici globalnih zdravstvenih tijela razmijene iskustva stečena tijekom pandemije bolesti COVID-19.

Image of the Berlaymont banner "Next Generation EU"

6. travnja 2021. – Prve mjere potpore u okviru programa REACT-EU za oporavak i tranziciju odobrene za Nizozemsku i Austriju

Komisija je odobrila prve odluke u okviru programa REACT-EU koje su obuhvaćale izmjene četiriju operativnih programa za Europski fond za regionalni razvoj u Nizozemskoj i Austriji kojima će se sredstva dostupna za ulaganja povećati za gotovo 262 milijuna eura iz programa REACT-EU. Nizozemska i Austrija postale su prve države članice EU-a koje su imale koristi od programa REACT-EU. S pomoću tih resursa, koji su dio instrumenta NextGenerationEU, nastavljaju se i proširuju mjere za odgovor na krizu i oporavak od krize provedene u okviru Investicijskih inicijativa kao odgovor na koronavirus te služe kao poveznica s dugoročnim planom oporavka.

worker in a shop

30. ožujka 2021. – Europska komisija u okviru instrumenta SURE isplatila dodatnih 13 milijardi eura u šest država članica za zaštitu radnika i radnih mjesta

Europska komisija isplatila je u okviru instrumenta SURE šesti obrok financijske potpore za šest država članica u iznosu od 13 milijardi eura za zaštitu radnika i radnih mjesta, što je ujedno i treća isplata u 2021. Današnjom isplatom Češka je primila 1 milijardu eura, Belgija 2,2 milijarde eura, Španjolska 4,06 milijardi eura, Irska 2,47 milijardi eura, Italija 1,87 milijardi eura i Poljska 1,4 milijarde eura. Ovo je prvi put da je Irska primila financijska sredstva u okviru instrumenta SURE. Ostalih pet država članica već se koristilo zajmovima u okviru tog instrumenta. Dosad je 17 država članica primilo ukupno 75,5 milijardi eura u okviru instrumenta SURE u obliku naizmjeničnih zajmova. Pregled dosad isplaćenih iznosa i različitih rokova dospijeća obveznica dostupan je ovdje.

A nurse

26. ožujka 2021. – Stupa na snagu program „EU za zdravlje” s proračunom od 5,1 milijarde eura

Komisija je izrazila zadovoljstvo što je program „EU za zdravlje” stupio na snagu. On će znatno doprinijeti oporavku nakon pandemije bolesti COVID-19 jer će poboljšati zdravlje Unijina stanovništva, pomoći u borbi protiv prekograničnih prijetnji zdravlju i povećati pripravnost i sposobnost Unije da, kao dio buduće snažne europske zdravstvene unije, učinkovito odgovori na buduće zdravstvene krize. Riječ je o ambicioznom i namjenskom programu financiranja za razdoblje 2021. – 2027., a cilj mu je osigurati uključenost visoke razine zaštite ljudskog zdravlja u sve politike i aktivnosti Unije. Taj je program najveći zdravstveni program u monetarnom smislu, a sredstva su namijenjena državama članicama, zdravstvenim organizacijama i nevladinim organizacijama.

Lot of vaccines doses

24. ožujka 2021. – Komisija ojačala mehanizam transparentnosti i odobravanja izvoza cjepiva protiv bolesti COVID-19

Komisija je uvela dodatna načela o kojima treba voditi računa prije odobravanja cjepiva: reciprocitet i proporcionalnost. To znači da bi države članice trebale uzeti u obzir postojanje ograničenja izvoza u odredišnim zemljama i uvjete koji ondje prevladavaju, prvenstveno epidemiološko stanje, procijepljenost i pristup cjepivima. Predsjednica von der Leyen izjavila je: Unija je ponosna što na njezinu području djeluju proizvođači cjepiva koji ih izvoze u cijelom svijetu jer smo uvjereni da ćemo biti sigurni tek kad svi budu sigurni. No Unija je jedini veliki proizvođač među članicama OECD-a koji i dalje izvozi cjepiva, pa i u zemlje koje imaju proizvodne kapacitete, ali su ograničile izvoz. Usto, cjepiva se izvoze u zemlje u kojima je epidemiološko stanje manje ozbiljno nego u EU-u i koje su procijepile više stanovnika. Zato u EU-ov mehanizam odobravanja moramo uvesti načela reciprociteta i proporcionalnosti.

A man supervising a young employer

22. ožujka 2021. – Izvješće potvrdilo uspjeh instrumenta SURE u zaštiti radnih mjesta

Komisija je objavila prvu preliminarnu procjenu učinka instrumenta SURE, vrijednog 100 milijardi eura i namijenjenog zaštiti radnih mjesta i gospodarstava od posljedica pandemije bolesti COVID-19. U izvješću Komisije utvrđeno je da je 2020. potporu u okviru tog instrumenta primilo od 25 do 30 milijuna ljudi. Procjenjuje se i da je od 1,5 do 2,5 milijuna poduzeća pogođenih pandemijom bolesti COVID-19 zahvaljujući tom instrumentu uspjelo očuvati radna mjesta. Komisija je dosad predložila financijsku potporu u iznosu od 90,6 milijardi eura za 19 država članica.

A girl waiting in line at the airport

17. ožujka 2021. – Europska komisija predlaže uvođenje digitalne zelene potvrde s informacijama o cijepljenju, testiranju i preboljenju

Komisija predlaže uspostavu okvira na razini EU-a o digitalnoj zelenoj potvrdi za izdavanje, provjeru i prihvaćanje potvrda o cijepljenju, testiranju i preboljenju. Kako bi se spriječila diskriminacija osoba koje nisu cijepljene, potvrda o cijepljenju neće biti preduvjet za ostvarivanje prava slobodnog kretanja i ne može se koristiti kao preduvjet za upotrebu sredstava prekograničnog prijevoza putnika kao što su zrakoplovi, vlakovi, autobusi ili trajekti. Cilj je prijedloga olakšati ostvarivanje prava slobodnog kretanja unutar EU-a tijekom pandemije bolesti COVID-19 uspostavljanjem sigurnih i interoperabilnih potvrda.

Two people talking

16. ožujka 2021. – Komisija u okviru instrumenta SURE isplatila dodatnih 9 milijardi eura u sedam država članica

Komisija je isplatila 9 milijardi eura u sedam država članica EU-a u petom obroku u okviru instrumenta SURE. Taj drugi obrok isplaćen 2021. namijenjen je Češkoj (1 milijarda eura), Španjolskoj (2,87 milijardi eura), Hrvatskoj (510 milijuna eura), Italiji (3,87 milijardi eura), Litvi (302 milijuna eura), Malti (123 milijuna eura) i Slovačkoj (330 milijuna eura). Ti će zajmovi pomoći državama članicama u pokrivanju iznenadno visokih javnih troškova za očuvanje radnih mjesta. Dosad je 16 država članica primilo ukupno 62,5 milijardi eura u okviru instrumenta SURE u obliku naizmjeničnih zajmova. Komisija će usto tijekom 2021. nastojati prikupiti više od 25 milijardi eura izdavanjem obveznica EU SURE.

vaccine vials

11. ožujka 2021. – Europska komisija odobrila četvrto sigurno i djelotvorno cjepivo protiv bolesti COVID-19

Europska komisija dala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje je razvilo poduzeće Johnson & Johnson, čime je ono postalo četvrto cjepivo odobreno u EU-u. To je odobrenje uslijedilo nakon pozitivne znanstvene preporuke koja se temelji na detaljnoj ocjeni sigurnosti i učinkovitosti cjepiva koju je provela Europska agencija za lijekove te ga podupiru države članice. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Janssenovo je cjepivo četvrto odobreno cjepivo u Unijinu portfelju te će nam pomoći da ubrzamo cijepljenje u drugom tromjesečju 2021. To se cjepivo daje u jednoj dozi, što nam omogućava da lakše ostvarimo cilj procijepljenosti 70 % odraslog stanovništva do kraja ljeta.”

A nurse

11. ožujka 2021. – Europska komisija predložila mobilizaciju 530 milijuna eura iz Fonda solidarnosti EU-a za borbu protiv pandemije koronavirusa

Europska komisija predlaže paket od gotovo 530 milijuna eura financijske potpore u okviru Fonda solidarnosti EU-a za pokrivanje javnih troškova za medicinsku i osobnu zaštitnu opremu, hitnu potporu stanovništvu i mjere sprečavanja, praćenja i kontrole širenja bolesti. Svrha je tog prijedloga, nakon što ga odobre Europski parlament i Vijeće, pridonijeti aktivnostima 17 država članica i triju zemalja pristupnica. Paket pomoći uključuje i 132,7 milijuna eura predujmova koje su već primili Njemačka, Irska, Grčka, Španjolska, Hrvatska, Mađarska i Portugal.

Cargo freight on palettes branded with EU flag being loaded onto an airplane.

10. ožujka 2021. – Novo djelovanje za globalnu pomoć EU-a svijetu koju je ugrozila pandemija

Komisija je predstavila Komunikaciju o humanitarnom djelovanju, u kojoj je utvrdila način na koji EU može odgovoriti na nove humanitarne izazove uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19. U toj komunikaciji predlažu se ključne mjere za brže pružanje humanitarne pomoći, stvaranje poticajnog okruženja za humanitarne partnere i rješavanje temeljnih uzroka kriza putem pristupa Tim Europa. Ponovno se stavlja naglasak i na međunarodno humanitarno pravo te se nastoji pronaći rješenje za snažan utjecaj klimatskih promjena na humanitarno djelovanje.

Two men working in a factory.

4. ožujka 2021. – Oporavak koji donosi velik broj radnih mjesta: u Akcijskom planu za provedbu europskog stupa socijalnih prava utvrđena učinkovita potpora zapošljavanju

U okviru Akcijskog plana za provedbu europskog stupa socijalnih prava Europska komisija predstavila je preporuku državama članicama za olakšavanje prelaska s potpore radnim mjestima u krizi na stvaranje radnih mjesta prilagođenih budućim potrebama: učinkovitu aktivnu potporu zapošljavanju (EASE). U njoj se promiče otvaranje radnih mjesta i prelazak s jednog radnog mjesta na drugo iz sektora koji slabe u sektore koji se šire, ponajprije zelene i digitalne sektore. Nove mjere odražavaju tri ključna elementa koja bi države članice trebale uključiti u svoje planove za oporavak i otpornost: poticaje za zapošljavanje i potporu za poduzetnike, mogućnosti za usavršavanje i prekvalifikaciju, poboljšanu potporu službi za zapošljavanje.

Picture of the press conference

3. ožujka 2021. – Godinu dana od izbijanja pandemije bolesti COVID-19: ažuriran odgovor u okviru fiskalne politike

Komisija je donijela Komunikaciju kojom se državama članicama pružaju opće smjernice o provedbi fiskalne politike u predstojećem razdoblju i u kojoj se iznose razmatranja Komisije o deaktivaciji ili kontinuiranoj primjeni opće klauzule o odstupanju. Koordinacija nacionalnih fiskalnih politika ključna je za potporu gospodarskom oporavku. Komisija je u ožujku 2020. predložila aktivaciju opće klauzule o odstupanju kao dio strategije za brz, odlučan i koordiniran odgovor na pandemiju koronavirusa. Time je državama članicama omogućeno poduzimanje mjera za primjereno rješavanje krize uz odstupanje od proračunskih zahtjeva koji bi se inače primjenjivali u europskom fiskalnom okviru.

President von der Leyen

24. veljače 2021. – Predsjednica von der Leyen održala govor na otvorenju kampanje „Plan oporavka za svijet” u organizaciji pokreta Global Citizen

Na otvorenju kampanje koju provodi pokret Global Citizen predsjednica von der Leyen izjavila je: „Zaustavimo pandemiju globalnom kampanjom cijepljenja. Iskorijenimo glad. Vratimo djecu u učionice. Borimo se protiv sve većih nejednakosti. Uključimo se u postizanje zelenog oporavka brigom i poštovanjem prema planetu.” Dodala je: „Prvo važno okupljanje ove godine bit će globalni sastanak na vrhu o zdravlju u svibnju, koji ćemo u Rimu predvoditi premijer Draghi i ja.”

Vaccines

19. veljače 2021. – EU udvostručuje iznos doprinosa instrumentu COVAX na milijardu eura za osiguravanje sigurnih i djelotvornih cjepiva

Europska unija najavila je dodatnih 500 milijuna eura za instrument COVAX, čime udvostručava dosadašnji doprinos namijenjen globalnoj inicijativi za pravedan i ravnopravan pristup sigurnim i djelotvornim cjepivima protiv bolesti COVID-19. Uz ovaj dodatni doprinos ukupni je iznos porastao na milijardu eura. Najavljujući ova nova financijska sredstva na virtualnom sastanku na vrhu skupine G7, predsjednica von der Leyen izjavila je: „Prošle smo se godine u okviru našega globalnog odgovora na koronavirus obvezali osigurati univerzalni pristup cjepivima svima kojima su ona potrebna. COVAX je najprimjereniji instrument za postizanje tog cilja. Zbog toga smo odlučili udvostručiti doprinos Europske komisije COVAX-u na milijardu eura.”

Image of a researcher

17. veljače 2021. – Europska komisija povećava pripravnost na nove varijante koronavirusa i buduće prijetnje

Komisija će uspostaviti novi plan pripravnosti za biološke prijetnje pod nazivom „inkubator HERA”, koji će pomoći u suzbijanju kratkoročnih i srednjoročnih prijetnji i poslužiti kao plan za dugoročnu pripravnost EU-a za buduće zdravstvene krize. Inkubator HERA okupit će istraživače, biotehnološka poduzeća, proizvođače, regulatore i javna tijela, koji će raditi na brzom otkrivanju i karakterizaciji varijanti, brzom odobravanju cjepiva, uspostavi europske mreže za klinička ispitivanja i povećanju proizvodnih kapaciteta. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Zajedno ćemo raditi na bržem otkrivanju novih varijanti, prilagodbi postojećih cjepiva, organizaciji kliničkih ispitivanja, razmjeni podataka, brzom regulatornom odobrenju i povećanju kapaciteta za masovnu proizvodnju novih cjepiva.”

euro coin

11. veljače 2021. – Objavljena zimska gospodarska prognoza 2021.: pred nama je teška zima, ali se vidi svjetlo na kraju tunela

Europska komisija objavila je zimsku gospodarsku prognozu 2021., u kojoj se predviđa da će gospodarstvo u europodručju rasti za 3,8 % u 2021. i 2022., dok će gospodarstvo u EU-u rasti za 3,7 % u 2021. i 3,9 % u 2022. Očekuje se da će gospodarstva europodručja i EU-a razinu proizvodnje prije krize dosegnuti i prije nego što je predviđeno u jesenskoj gospodarskoj prognozi 2020. Očekuje se i da će gospodarstvo početi ponovno rasti u proljeće te, zahvaljujući sve većoj procijepljenosti stanovništva i ublažavanju mjera, u ljeto uzeti zamah. Gospodarske posljedice pandemije i dalje su neujednačene među državama članicama, a predviđa se i da će se brzina oporavka znatno razlikovati.

Image of the Berlaymont banner "Next Generation EU"

10. veljače 2021. – Europski parlament odobrio Mehanizam za oporavak i otpornost u vrijednosti od 672,5 milijardi eura za pomoć državama članicama u izlasku iz krize

Europska komisija pozdravlja današnje glasovanje u Europskom parlamentu kojim se potvrdio politički dogovor o Uredbi o Mehanizmu za oporavak i otpornost postignut u prosincu 2020. To je važan korak koji prethodi isporuci 672,5 milijardi eura u obliku zajmova i bespovratnih sredstava državama članicama za potporu reformama i ulaganjima. Mehanizam za oporavak i otpornost ključna je sastavnica instrumenta NextGenerationEU, EU-ova plana za izlazak iz pandemije COVID-a 19. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen izjavila je: „Pobjeda u borbi protiv virusa putem cijepljenja je prioritet. No moramo pomoći i građanima, poduzećima i zajednicama da izađu iz gospodarske krize. Upravo će se Mehanizmom za oporavak i otpornost za to osigurati 672,5 milijardi eura. Ulagat će se u zeleniju, digitalnu i otporniju Europu kako bi svi imali dugoročnu korist.”

AstraZeneca

29. siječnja 2021. – Europska komisija odobrila treće sigurno i djelotvorno cjepivo protiv bolesti COVID-19

Europska komisija dala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje je razvilo poduzeće AstraZeneca, čime je ono postalo treće cjepivo odobreno u EU-u. To je odobrenje uslijedilo nakon pozitivne znanstvene preporuke koja se temelji na detaljnoj ocjeni sigurnosti i učinkovitosti cjepiva koju je provela Europska agencija za lijekove te ga podupiru države članice. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Osigurati nabavu sigurnih cjepiva za Europljane naš je najviši prioritet. Zahvaljujući odobrenju cjepiva poduzeća AstraZeneca, u Europi će biti dostupno dodatnih 400 milijuna doza cjepiva. Očekujem da će poduzeće isporučiti te doze u skladu s ugovorom, tako da Europljani mogu biti cijepljeni u najkraćem mogućem roku. Mi ćemo nastaviti činiti sve što možemo kako bismo osigurali više cjepiva za Europljane, naše susjede i naše partnere u cijelom svijetu.”

proof of COVID-19 vaccination

27. siječnja 2021. – Države članice EU-a donijele smjernice o dokazu o cijepljenju protiv bolesti COVID-19 za medicinske potrebe

Države članice EU-a, uz potporu Europske komisije, donijele su smjernice o dokazu o cijepljenju protiv bolesti COVID-19 za medicinske potrebe. One će omogućiti interoperabilnost potvrda o cijepljenju protiv te bolesti te utvrđivanje minimalnog skupa podataka, uključujući jedinstveni identifikator. Svrha je smjernica uspostava programa koji će prihvaćati papirnate i digitalne potvrde, osigurati fleksibilnost i kompatibilnost s postojećim nacionalnim rješenjima te strogu zaštitu osobnih podataka. Smjernice su rezultat rasprava i promišljanja u okviru mreže e-zdravstva te savjetovanja s Odborom za zdravstvenu zaštitu, Europskom agencijom za lijekove, Europskim centrom za sprečavanje i kontrolu bolesti te Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

 

People walking in an airport

25. siječnja 2021. – Europska komisija predložila ažuriranje koordiniranog pristupa slobodnom kretanju unutar EU-a te putovanjima iz trećih zemalja u EU

Komisija predlaže dodatne zaštitne mjere i zahtjeve za međunarodne putnike koji dolaze u EU te ažuriranje Preporuke Vijeća o koordiniranju mjera koje utječu na slobodno kretanje unutar EU-a. Mjere uključuju obvezno testiranje prije odlaska, strože mjere za putnike iz visokorizičnih regija te zajednički europski obrazac za lociranje putnika. Komisijin prijedlog uključuje uvođenje tamnocrvene boje na kartu koju objavljuje Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti. Zbog novih varijanti koronavirusa i promjenjive zdravstvene situacije u svijetu potrebne su dodatne mjere kako bi se nužna putovanja u EU-u mogla sigurno odvijati. Vijeće će razmotriti taj prijedlog, a potrebna je i suglasnost država članica.

vaccines

21. siječnja 2021. – Čelnici EU-a u Europskom vijeću postigli dogovor o ubrzanju cijepljenja i raspravljali o drugim mjerama

Na sastanku Europskog vijeća čelnici su naglasili ozbiljnost situacije s obzirom na nove varijante. Žele ubrzati cijepljenje i dogovorili su se da će razraditi standardizirani i interoperabilni oblik dokaza o cijepljenju za medicinske potrebe. Ponovno je potvrđena i solidarnost s trećim zemljama. Usto, zaključili su da granice trebaju ostati otvorene kako bi se zajamčilo funkcioniranje jedinstvenog tržišta te da je potrebno više testiranja i sekvenciranja genoma. Međutim, građane bi trebalo snažno odvraćati od putovanja koja nisu nužna. Komisija je predložila da se na kartu koju svakog tjedna objavljuje Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti doda nova boja, tamnocrvena. Pročitajte izjavu za medije predsjednice von der Leyen.

person being vaccinated

19. siječnja 2021. – Europska komisija utvrdila ključne mjere za ujedinjenu borbu protiv bolesti COVID-19

Dva dana prije videokonferencije europskih čelnika o koordiniranom odgovoru na koronavirus Komisija je u svojoj Komunikaciji utvrdila niz mjera potrebnih za jačanje borbe protiv pandemije i ubrzavanje cijepljenja. Do ožujka 2021. trebalo bi cijepiti najmanje 80 % osoba starijih od 80 godina te 80 % radnika u sustavu zdravstvene i socijalne skrbi u svim državama članicama, a do ljeta 2021. države članice trebale bi cijepiti najmanje 70 % odraslog stanovništva. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen izjavila je: „Cijepljenje je ključno za okončanje ove krize. Već smo osigurali dovoljno cjepiva za cijelo stanovništvo Europske unije. Sada moramo ubrzati isporuku i samo cijepljenje.”

girl getting vaccinated

12. siječnja 2021. – Europska komisija zaključila je preliminarne razgovore s Valnevom kako bi osigurala novo potencijalno cjepivo

Komisija je zaključila preliminarne razgovore s farmaceutskim poduzećem Valneva u cilju kupnje njegova potencijalnog cjepiva protiv bolesti COVID-19 nakon što se ono pokaže sigurnim i učinkovitim. Predviđenim ugovorom svim državama članicama EU-a pružila bi se mogućnost kupnje 30 milijuna doza, uz mogućnost dodatne kupnje do još 30 milijuna doza. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Današnjim dogovorom s Valnevom dodatno proširujemo portfelj cjepiva EU-a i potvrđujemo predanost Komisije pronalaženju održivog rješenja za pandemiju.”

pfizer vaccine

8. siječnja 2021. – Europska komisija predložila kupnju još 300 milijuna doza BioNTech-Pfizerova cjepiva

Komisija je danas državama članicama predložila da kupe još dvjesto milijuna doza cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje proizvode BioNTech i Pfizer, s mogućnošću kupnje još sto milijuna doza. Dodatne doze počet će se isporučivati u drugom tromjesečju 2021. Tako će se EU-u omogućiti nabava do 600 milijuna doza, što je dvostruko više doza tog cjepiva, koje se već koristi. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „Dvama odobrenim cjepivima već smo osigurali dovoljnu količinu cjepiva za 380 milijuna Europljana. To je više od 80 % europskog stanovništva. Druga cjepiva uslijedit će u nadolazećim tjednima i mjesecima.”

vaccination medical student

6. siječnja 2021. – Europska komisija odobrila drugo sigurno i djelotvorno cjepivo protiv bolesti COVID-19

Europska komisija dala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje je razvilo poduzeće Moderna, čime je ono postalo drugo cjepivo odobreno u EU-u. To je odobrenje uslijedilo nakon pozitivne znanstvene preporuke koja se temelji na detaljnoj ocjeni sigurnosti i učinkovitosti cjepiva koju je provela Europska agencija za lijekove te ga podupiru države članice. Predsjednica von der Leyen izjavila je: „S cjepivom poduzeća Moderna, drugim cjepivom koje je sada odobreno u Uniji, dobivamo dodatnih 160 milijuna doza i ta će brojka rasti. Europa je osigurala do dvije milijarde doza potencijalnih cjepiva protiv bolesti COVID-19.”