Přejít na hlavní obsah
Zpráva24. listopadu 2023Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 3 min

EU vyzývá k ukončení násilí vůči ženám

Woman stands with back to camera against a background of pictures of women

 

V důsledku násilí ze strany partnera nebo rodinného příslušníka přijde v Evropě každý rok o život více než 3 000 žen a bezpočet dalších pak skončí se zraněními či zakusí psychickou újmu. Násilí vůči ženám a dívkám tak představuje hrozbu pro celou polovinu lidstva, ať už probíhá v reálném nebo virtuálním světě. Týká se všech žen a má mnoho forem, včetně fyzického, sexuálního nebo psychického násilí, případně ekonomického zneužívání a vykořisťování.  

  • Každá třetí žena v EU i na celém světě byla alespoň jednou za svůj život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí.
  • Minimálně dvě ženy v EU týdně jsou zabity svým partnerem nebo rodinným příslušníkem.
  • 32 % pachatelů sexuálního obtěžování v EU jsou spolupracovníci nebo vedoucí. 

Tomu je třeba učinit přítrž. Každý rok si EU 25. listopadu připomíná Mezinárodní den proti násilí na ženách, aby obnovila svůj závazek vymýtit násilí páchané na ženách a dívkách v EU i mimo ni a vyzvala k přijetí opatření, která by vyjadřovala solidaritu s oběťmi a přeživšími.

V EU jsou ženy a děti chráněny před genderově podmíněným a domácím násilím prostřednictvím legislativy, ale i formou praktických opatření a finanční podpory. V roce 2022 přijala Komise návrh prvního celounijního právního předpisu pro boj proti násilí páchanému na ženách a domácímu násilí. Cílem je zajistit ve všech zemích EU kriminalizaci nejzávažnějších forem násilí páchaného na ženách, jako je znásilnění, mrzačení ženských pohlavních orgánů či genderově podmíněné násilí na internetu, včetně kyberstalkingu a sdílení intimních snímků bez souhlasu. Dalším klíčovým milníkem k vymýcení násilí páchaného na ženách je přistoupení EU k Istanbulské úmluvě v roce 2023. Tím jsme jasně ukázali, že jsme připraveni zintenzivnit boj proti genderově podmíněnému násilí ve všech 27 členských státech.

Násilí páchané na ženách je nepřijatelné. Evropská komise je i nadále odhodlána vytvářet takovou společnost, v níž je zajištěna prevence násilí páchaného na ženách a v níž je takové chování odsuzováno, a pokud k němu dojde, náležitě stíháno.

Další informace 

Ukončení genderově motivovaného násilí 

Strategie EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025

Návrh směrnice o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí 

Istanbulská úmluva: linky tísňového volání v Evropě  

Prohlášení Komise a vysokého představitele/místopředsedy Komise u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách (25. listopadu 2023)  

Financování projektů a organizací zaměřených na boj proti genderově podmíněnému násilí 

Zdroje Evropského institutu pro rovnost žen a mužů týkající se genderově podmíněného násilí 

Eurostat: Údaje o genderově podmíněném násilí 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
24. listopadu 2023
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci