Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy24 listopada 2023Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Koniec z przemocą wobec kobiet – apeluje UE

Woman stands with back to camera against a background of pictures of women

 

Co roku w Europie ponad 3 tys. kobiet ginie z ręki partnera lub członka rodziny. O wiele więcej pada ofiarą ataków i nękania. Akty przemocy wobec kobiet i dziewcząt stanowią zagrożenie dla połowy ludności na świecie i zdarzają się zarówno w życiu realnym, jak i w internecie. Przemoc zagraża wszystkim kobietom i przybiera różne formy. Mamy do czynienia z przemocą fizyczną, seksualną lub psychiczną. Formami przemocy są również nadużycia i eksploatacja ekonomiczna.  

  • Co trzecia kobieta, zarówno w UE, jak i na świecie, co najmniej raz w życiu doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej.
  • Co najmniej dwie kobiety na tydzień w UE giną z ręki partnera lub członka rodziny.
  • 32 proc. sprawców molestowania seksualnego w UE działa w kontekście zawodowym. 

Tak dłużej być nie może. Co roku 25 listopada w UE obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet. Unia podkreśla w ten sposób swoje zaangażowanie w walkę z przemocą wobec kobiet i dziewcząt w UE i na świecie oraz wzywa do solidarności z ofiarami przemocy.

UE chroni kobiety i dzieci przed przemocą ze względu na płeć i przemocą domową za pomocą przepisów prawnych, praktycznych działań i wsparcia finansowego. W 2022 r. Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący pierwszych ogólnounijnych przepisów w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zakłada on penalizację najpoważniejszych form przemocy wobec kobiet w całej UE, takich jak gwałt, okaleczanie żeńskich narządów płciowych oraz cyberprzemoc ze względu na płeć, w tym cyberstalking i udostępnianie zdjęć intymnych bez zgody osoby zainteresowanej. Przystąpienie UE do konwencji stambulskiej w 2023 r. to kolejny ważny krok w walce z przemocą wobec kobiet. To wyraźny sygnał, że UE zamierza zintensyfikować działania przeciwko przemocy ze względu na płeć we wszystkich 27 krajach UE.

Przemoc wobec kobiet jest nie do przyjęcia. Komisja Europejska dąży do zbudowania społeczeństwa, w którym zapobiega się aktom przemocy ze względu na płeć, potępia je i ściga.

Dodatkowe informacje 

Walka z przemocą ze względu na płeć 

Unijna strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej 

Konwencja stambulska: Infolinie w Europie  

Oświadczenie Komisji i wysokiego przedstawiciela/wiceprzewodniczącego w przededniu Międzynarodowego Dnia przeciw Przemocy wobec Kobiet (25 listopada 2023 r.)  

Finansowanie projektów i organizacji zajmujących się zwalczaniem przemocy ze względu na płeć 

Zasoby Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn dotyczące przemocy ze względu na płeć 

Eurostat: Dane dotyczące przemocy ze względu na płeć 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
24 listopada 2023
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej