Přejít na hlavní obsah

Podvody zneužívající situaci kolem pandemie COVID-19

Opatření sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC) týkající se pochybných praktik obchodníků zneužívajících situaci kolem pandemie COVID-19

Shrnutí

Vše, co potřebujete vědět o opatřeních na ochranu spotřebitele a proti podvodům a nekalým praktikám v souvislosti s COVID-19.

3. DUBNA 2020
Questions & Answers

Pokyny pro spotřebitele a obchodníky*

Spotřebitelé by při nakupování na internetu měli být vysoce obezřetní a obchodníci by měli přesně vědět, jakými pravidly se online nákupy řídí. Nedávné kontroly prováděné vnitrostátními orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele ukázaly, že nepoctiví obchodníci používají k přilákání spotřebitelů různé prostředky. Online se objevuje značný počet přípravků, které jsou nepravdivě prezentovány jako schopné infekci COVID-19 vyléčit či jí zabránit nebo jsou opatřeny falešnými certifikáty shody. V některých případech podvodníci rovněž nabídek využívají k získání e-mailových adres a hesel.

V případech, kdy spotřebitelé na internetových platformách narazí na nedoložené či pochybné informace, by měli vždy pomocí nástrojů, které provozovatelé platforem poskytují, takové informace nahlásit, popř. v této věci kontaktovat příslušné vnitrostátní orgány či organizace spotřebitelů. Síť evropských spotřebitelských center (ESC) zveřejnila informace pro spotřebitele, věnované speciálně problematice COVID-19, a nabízí jim poradenství. Nebezpečné zboží, které se objevilo v EU, uvádějí stránky Safety Gate.

Spotřebitelé mohou rovněž využít obecné informace ze spolehlivých zdrojů, na které na svých internetových stránkách odkazuje mnoho provozovatelů platforem a internetových stránek, aby spotřebitelům pomohli rozpoznat nesprávné informace nebo tvrzení týkající se pandemie COVID-19.

Jak odhalit případné podvody při nakupování online?

V EU musí obchodníci sdělit svou totožnost a poskytnout kontaktní údaje: spotřebitelé by měli zvážit, zda nenakoupit jinde, pokud tyto informace nejsou snadno dostupné.

Zpozorněte, pokud uvidíte pravopisné chyby jako „C?V?D?19“, „cor/na?vir?“: jejich pomocí lze snadno obejít detekční systémy v rámci algoritmů zavedených provozovateli internetových stránek. Znění internetových adres a názvy stránek čtěte pozorně. Stránkám, kde se systematicky objevují pravopisné chyby, se vyhněte.

Nezapomeňte, že v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že by jakékoli potraviny nebo doplňky stravy mohly vyléčit onemocnění COVID-19 nebo koronavirové infekci předejít.

Produkty musí být jasně označeny přesným a srozumitelným textovým popisem: spotřebitelé by měli být opatrní, pokud budou převládat reklamní prvky jako:

  • slogany a výrazy obvykle spojené s pandemií, např. „#stay safe“, „zůstaňte doma“, „sociální odstup“ apod.
  • obrázek viru vedle obrazu výrobku
  • doporučení produktu určitého názvu nebo s určitým logem ze strany
    • lékařů, dalších zdravotnických pracovníků a jiných odborníků
    • umělců, sportovců, blogerů či jiných známých osobností
    • orgánů veřejné moci, oficiálně uznávaných odborných kruhů nebo mezinárodních institucí
    • článků z tisku, posudků akademických institucí nebo jiného obsahu vydávajícího se za spolehlivé zdroje

Spotřebitelé by měli rozpoznat nátlakové prodejní metody a předejít tomu, aby se nachytali na triky typu:

  • koupě daného produktu údajně představuje „jedinečnou příležitost“
  • jde prý o „jediný“ produkt, „který poskytuje skutečnou ochranu“, „jedinou testovací soupravu, kterou lze použít i doma“ atp. nebo se daný produkt prodává za „nejnižší cenu na trhu“
  • zdůrazňuje se údajná nedostatkovost zboží nebo omezená dostupnost jeho nabídky, např. „nabídka platná pouze dnes“, „již poslední kusy“
  • velmi výrazné slevy

Tržní podmínky by neměly být prezentovány lživě. Spotřebitelé:

  • by měli poznat případy, kdy se ceny pohybují značně nad, anebo pod běžnou cenou podobných výrobků
  • by si měli prohlédnout více prodejních stránek, aby získali představu, jaké jsou průměrné ceny za daný produkt
  • by měli také vědět, že v některých zemích vláda nařídila prodej vysoce žádaných produktů, jako jsou ochranné roušky nebo dezinfekční gely, za regulovanou cenu

* Aktualizováno 26. května 2020 na základě výsledků hromadné kontroly (tzv. sweepu) online platforem a reklamy, zveřejněných dne 30. dubna 2020.

Společný postoj

Koronavirus se nepřestává šířit po celé EU a toho začínají využívat nepoctiví obchodníci, kteří inzerují a prodávají spotřebitelům ochranné roušky, masky, další ochranné oděvy a prostředky k dezinfekci rukou, jež údajně infekci brání nebo ji léčí. Zajistit bezpečné online prostředí, v němž budou spotřebitelé, zejména v souvislosti s potížemi způsobenými současnou zdravotní krizí, dobře chráněni proti jakýmkoli nezákonným a/nebo zdraví ohrožujícím praktikám, je v obecném zájmu.

20. března 2020 vydaly vnitrostátní orgány odpovědné za ochranu spotřebitele za podpory Komise společný postoj týkající se nejčastěji hlášených podvodů a nekalých praktik v souvislosti s pandemií COVID-19. Provozovatelé online platforem se žádají, aby spolupracovali při identifikaci těchto nezákonných praktik a při jejich odstraňování a aby bránili jejich opakování či napodobování.

20. BŘEZNA 2020
CPC common position COVID19

Dopisy zaslané online platformám

23. března 2020 se eurokomisař odpovědný za oblast spravedlnosti a ochrany spotřebitele Didier Reynders v návaznosti na společný postoj schválený sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele písemně obrátil na vybrané online platformy, sociální média, vyhledávače a online tržiště a požádal je o spolupráci při odstraňování podvodného obsahu z jejich stránek. Platformy na výzvu ke spolupráci odpověděly a komisař Reynders vítá jejich pozitivní přístup. Komise s nimi nadále pokračuje v pravidelné výměně informací. Jejich odpovědi najdete níže. 

3. DUBNA 2020
Covid 19 - Scams - Letter to Platforms (March 2020)
29. DUBNA 2020
Covid 19 - Scams - Letter to Platforms (April 2020)

Odpovědi online platforem včetně přijatých opatření

3. DUBNA 2020
Summary of the platforms’ measures

Screening online platforem a reklam

30. dubna 2020 zahájila síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele rozsáhlý screening produktů, které souvisejí s koronavirem a jsou propagovány na internetových stránkách a online platformách. Tuto hromadnou kontrolu koordinovala Komise. Podrobnosti o kontrolní akci najdete v souhrnném dokumentu níže. Z hlavních zjištění kontroly vyplývá, že nepoctiví obchodníci nadále využívají celou řadu nezákonných postupů, jimiž uvádějí spotřebitele v omyl, ale online platformy proti nim zakročují. Komise bude i nadále v případě potřeby poskytovat spotřebitelům a obchodníkům aktualizované informace.

Síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele v červnu zopakovala kontrolní akci online platforem koordinovanou na vysoké úrovni. Její aktuální výsledky ukazují, že orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele nadále v řadě případů zjišťují na online platformách značný počet zavádějících nabídek a reklam v souvislosti s pandemií COVID-19. Zatímco ze zpráv hlavních provozovatelů platforem vyplývá, že počet takových nabídek poklesl, orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele pokračují v úzkém dialogu s těmito online platformami a zůstávají bdělé. 

29. DUBNA 2020
CPC sweep on COVID-19 related consumer scams and unfair marketing

Souvislosti

Směrnice o nekalých obchodních praktikách zakazuje takové obchodní praktiky, které spotřebitele uvádějí v omyl ohledně přínosů nebo očekávaných výsledků používání výrobku; nebo pokud obchodník tvrdí, že produkt je schopen vyléčit určité onemocnění nebo že je přípravek k dispozici pouze po velmi omezenou dobu a ve skutečnosti tomu tak není. Pokud obchodník tvrdí, že jeho výrobek je schopen vyléčit určité onemocnění, musí být připraven předložit důkazy o pravdivosti takových tvrzení. V souladu s požadavkem tzv. náležité profesionální péče – podle směrnice o nekalých obchodních praktikách a směrnice 2000/31/ES – musejí provozovatelé platforem působící v EU přijmout vhodná nápravná opatření vždy, dozví-li se o jakékoli protiprávní činnosti, k níž dochází na jejich internetových stránkách. Za podpory Evropské komise prošetří síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele porušení těchto pravidel a přijme nezbytná koordinovaná donucovací opatření.