Főbb finanszírozási lehetőségek
Gazdasági, társadalmi és területi kohézió
A kohéziós politika (más néven regionális politika) a finanszírozásra jogosult régiók gazdasági és társadalmi felzárkóztatására irányul.
Az Európai Strukturális és Beruházási Alapok öt fő alapot jelentenek, amelyek együttesen támogatják a gazdasági fejlődést az összes uniós országban:
- Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA)
- Európai Szociális Alap (ESZA)
- Kohéziós Alap (KA)
- Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA)
- Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA)
Az ERFA és az ESZA támogatásai valamennyi uniós régió számára elérhetők. A Kohéziós Alap a kevésbé fejlett régiókat támogatja.
Infrastrukturális nagyprojektek
A JASPERS egy speciális technikai segítségnyújtási program, amelyet az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank Csoport dolgozott ki más pénzügyi intézményekkel közösen.
A JASPERS az uniós alapokból társfinanszírozható nagyprojektek előkészítésében segíti a közigazgatási szerveket, és kiváló minőségű projektekkel támogatja a városokat és régiókat az európai uniós források felvételében.
Tanácsadás pénzügyi eszközökkel kapcsolatban
A fi-compass technikai segítségnyújtási eszközt szintén az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank Csoport dolgozta ki más pénzügyi intézményekkel közösen. A fi-compass egy tanácsadó platform, mely az Európai Strukturális és Beruházási Alapok keretében nyújtott pénzügyi eszközökről, valamint a foglalkoztatás és a szociális innováció európai uniós programjának (EaSI) keretében nyújtott mikrofinanszírozásról tájékoztat.
Más finanszírozási lehetőségek
- A közjogi szervezetek új programokon, például a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközön és az egészségügyi programon (EU4Health) keresztül is juthatnak finanszírozáshoz.
- Az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés a foglalkoztatásban, oktatásban vagy képzésben részt nem vevő fiatalokat támogatja azokban a régiókban, ahol az ifjúsági munkanélküliség aránya meghaladja a 25%-ot. A 2021–2027-es időszakban az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés beépült az Európai Szociális Alap Pluszba (ESZA+), megőrizve ugyanakkor a fiatalok foglalkoztatására helyezett hangsúlyt.
- Mezőgazdasági termelést végző közjogi szervezetek jogosultak lehetnek az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) közvetlen kifizetéseire. Az EMGA-ból szintén kaphatnak finanszírozást az iskolagyümölcs-, iskolazöldség- és iskolatejprogramban, valamint az uniós mezőgazdasági termékek Unión belüli és kívüli promóciójában részt vevő közintézmények.
- Az adott ország vagy régió prioritásaitól függően a vidéki területen működő közjogi szervezetek jogosultak lehetnek finanszírozásra az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA), ha a vidéki területek életkörülményeinek, illetve a vidéki környezet és gazdaság javítására törekszenek.
- A Horizont Európa szintén nyitva áll az innovációt és a közszolgáltatások javítását ösztönözni kívánó közjogi szervezetek előtt.
- A helyi és regionális hatóságok és bizonyos közigazgatási szervek is igényelhetnek finanszírozást az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében támogatott projektekhez.
- Fejlesztési finanszírozási lehetőségek esetében közjogi szervezetek ajánlatkérőként is eljárhatnak. A programtól függően az ilyen szervezetek az EU külső tevékenységei keretében kiírt pályázati felhívásokon is részt vehetnek, hogy vissza nem térítendő támogatást kapjanak.
- A humanitárius segítségnyújtással foglalkozó ügynökségek a Bizottság Humanitárius Segélyek és Polgári Védelem Főosztálya (ECHO) által irányított programok keretében részesülhetnek humanitárius segélyek finanszírozásában. Közjogi szervezetek is részesülhetnek polgári védelmi finanszírozásban a programok megelőzési/felkészültségi és reagálási összetevői keretében.
- Az Eurostat a nemzeti statisztikai hivataloknak és más, hivatalos statisztika gyűjtéséért/előállításáért és közzétételéért felelős nemzeti hatóságoknak tesz közzé pályázati felhívásokat. Ezek a szervek az európai statisztikai program keretében is részesülhetnek támogatásban.
- Finanszírozás és technikai segítségnyújtás elérhető a technikai segítségnyújtás és információcsere (TAIEX), a Sigma és a Twinning eszközön keresztül is.
- Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) jelentős támogatást nyújt közjogi szervezeteknek adatgyűjtési és ellenőrzési tevékenységekre. Az ETHA a halászati lehetőségek elosztására szolgáló rendszerek tervezését, fejlesztését, figyelemmel kísérését, értékelését és irányítását is támogatja.
- A nemzeti vám- és adóhatóságoknak a Vám és a Fiscalis program kínál finanszírozási lehetőségeket.
- Az éghajlat-politikai intézkedésekkel foglalkozó LIFE program számos finanszírozási lehetőséget kínál közjogi szervezeteknek.
- Közjogi szervezetek a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program keretében is pályázhatnak projektekre.
- Az Európai Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség (HaDEA) finanszíroz olyan projekteket, amelyekre közjogi szervezetek is pályázhatnak.
- Külön finanszírozási lehetőségek állnak a városok rendelkezésére