Główne możliwości finansowania
Wsparcie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej
Polityka spójności (lub regionalna) wspiera spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną w regionach, które kwalifikują się do finansowania.
Na europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne składa się pięć głównych funduszy wspierających rozwój gospodarczy we wszystkich państwach UE:
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)
- Europejski Fundusz Społeczny (EFS)
- Fundusz Spójności
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
- Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR)
Wszystkie regiony UE mogą korzystać z EFRR i EFS. Fundusz Spójności skierowany jest do najsłabiej rozwiniętych regionów.
Najważniejsze projekty infrastrukturalne
Wspólna inicjatywa wsparcia projektów w regionach europejskich (JASPERS) to specjalny instrument pomocy technicznej, który został opracowany wspólnie przez Komisję Europejską, Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego i inne instytucje finansowe.
Pomaga on administracjom publicznym w przygotowywaniu dużych projektów, które mogłyby być współfinansowane z funduszy UE, a miastom i regionom w absorbowaniu funduszy europejskich za pośrednictwem projektów najwyższej jakości.
Usługi doradcze dotyczące instrumentów finansowych
Platforma doradcza fi-compass to specjalny instrument pomocy technicznej, który został opracowany wspólnie przez Komisję Europejską, Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego i inne instytucje finansowe. Platforma świadczy usługi doradcze dotyczące instrumentów finansowych w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI) oraz mikrofinansowania w ramach programu UE na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI).
Inne możliwości uzyskania finansowania
- Organy publiczne mogą uzyskać dostęp do finansowania za pośrednictwem nowych programów, takich jak Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz program działań w dziedzinie zdrowia (Program UE dla zdrowia).
- Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych wspiera w szczególności bezrobotnych młodych ludzi, którzy nie uczą się i nie szkolą, w regionach o stopie bezrobocia młodzieży przekraczającej 25 proc. Na lata 2021–2027 inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych została włączona do Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), przy jednoczesnym zachowaniu nacisku na zatrudnienie młodzieży.
- Jeśli organ publiczny zaangażowany jest w prowadzenie działalności rolniczej, może kwalifikować się do płatności bezpośrednich w ramach Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG). Środki finansowe z EFRG mogą również zostać przyznane organom publicznym zaangażowanym w program Owoce, warzywa i mleko w szkole i w promocję produktów rolnych pochodzących z UE w UE i w państwach trzecich.
- W zależności od priorytetów danego państwa lub regionu organ publiczny na obszarze wiejskim może kwalifikować się do finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), jeśli działa na rzecz poprawy warunków życia lub środowiska i gospodarki na obszarach wiejskich.
- Program Horyzont 2020 otwarty jest także dla organów publicznych starających się zachęcać do innowacji i poprawy usług publicznych.
- Władze lokalne i regionalne oraz niektóre organy administracyjne mogą składać wnioski w ramach projektów finansowanych z instrumentu „Łącząc Europę”.
- Organy publiczne mogą również działać jako instytucje zamawiające w przypadku możliwości finansowania w dziedzinie rozwoju. W zależności od programu organy te mogą również uczestniczyć w zaproszeniach do składania wniosków w celu uzyskania dotacji w ramach działań zewnętrznych UE.
- Agencje pomocowe mogą korzystać z finansowania w ramach programów pomocy humanitarnej zarządzanych przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Ponadto organy publiczne mogą otrzymać środki finansowe na ochronę ludności w ramach komponentów programów dotyczących zapobiegania lub gotowości i reagowania.
- Eurostat publikuje zaproszenia do składania wniosków otwarte dla krajowych instytutów statystycznych oraz innych organów krajowych odpowiedzialnych za gromadzenie lub sporządzanie i publikowanie urzędowych statystyk. Organy te mogą korzystać z dotacji w ramach „Europejskiego programu statystycznego”.
- Finansowanie i pomoc techniczna dostępne są za pośrednictwem instrumentu pomocy technicznej i wymiany informacji (TAIEX), programu SIGMA i instrumentu Twinning.
- Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury (EFMRA) udziela organom publicznym znacznego wsparcia na gromadzenie danych i działania kontrolne. EFMRA wspiera także opracowywanie, rozwijanie, monitorowanie i ocenę ich systemów przydzielania uprawnień do połowów oraz zarządzanie tymi systemami.
- Krajowe administracje celne i podatkowe mogą korzystać z finansowania w ramach programów Cła i Fiscalis.
- Program LIFE na rzecz działań w dziedzinie klimatu oferuje szereg możliwości finansowania dla organów publicznych.
- Organy publiczne mogą również ubiegać się o dofinansowanie projektów z programu Obywatele, równość, prawa i wartości.
- Organy publiczne mogą ubiegać się o projekty finansowane przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HADEA).
- Istnieją specjalne możliwości finansowania przeznaczone dla miast.