Preskoči na glavno vsebino

Ocenjevanje projektov razvojnega sodelovanja

Komisija ocenjuje svoje projekte razvojnega sodelovanja, da bi izboljšala njihovo odgovornost in učinkovitost.

Pregled

Evropska komisija ima dolgoletne izkušnje z ocenjevanjem svojih projektov razvojnega sodelovanja. Zaveda se, kako pomembno je ovrednotiti lastne projekte za učinkovitejše delovanje na področju razvojnega sodelovanja.

Danes deležniki na področju razvojne pomoči in splošna javnost zahtevajo večjo preglednost na področju sodelovanja Evropske unije z državami v razvoju ter strožji pregled rezultatov teh dejavnosti.

Zato je pomembno, da ima Komisija jasen in pregleden okvir za izvajanje neodvisne ocene.

Namen ocene

Presoditi je treba, kako so rezultati javnih ukrepov skladni s postavljenimi cilji. Ocena ima dva glavna namena:

  • ugotoviti, kako povečati učinkovitost posegov: uporabiti izkušnje pri pripravi strategij, načrtovanju projektov in izvajanju pomoči
  • zagotoviti odgovornost deležnikom programov in davkoplačevalcem: ocena pomaga izboljšati odgovorno uporabo virov in dosežene rezultate, saj uspešnost pomoči primerjamo s prvotnimi cilji

Vrste ocene in odgovornosti

Evropska komisija izvaja ocene na različnih ravneh:

  • ocene projektov in programov: te zadevajo posamezne posege. Ocene omogočijo temeljit pregled uspešnosti projektov/programov in nova spoznanja za prihodnost. Za ocene so odgovorne delegacije EU ali operativne enote, pristojne za projekt/program.
  • strateške ocene: s strateškimi ocenami se ocenjujejo rezultati geografskih, sektorskih/tematskih politik in instrumentov v določenem časovnem obdobju. Ocene zajemajo celovit pregled kakovosti razvojne pomoči EU ter priporočila in spoznanja za uporabo pri oblikovanju politik in pripravi programov. Ocene upravlja osrednja enota za ocene pri Generalnem direktoratu za mednarodno sodelovanje in razvoj, ki redno objavlja svoj delovni program.