Przejdź do treści głównej

Ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael

UE z całą stanowczością potępia brutalne, masowe ataki terrorystyczne na Izrael, przeprowadzone przez Hamas 7 października 2023 r. UE wyraziła solidarność z Izraelem i podkreśliła, że Izrael ma prawo bronić się zgodnie z prawem humanitarnym i międzynarodowym.

Równocześnie podkreśliła, że szczególnie ważne jest zapewnienie przez cały czas ochrony wszystkim cywilom zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym.

W następstwie tych ataków konieczne jest pilne udzielenie pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Strefie Gazy, która również jest ofiarą działań Hamasu.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Nic nie usprawiedliwia piekła, jakie rozpętał Hamas 7 października, zabijając niewinnych ludzi – mężczyzn, kobiety, dzieci i niemowlęta. W następstwie największego masowego zabójstwa Żydów od czasu Holocaustu naszym moralnym obowiązkiem jest okazać pełną solidarność z narodem Izraela. Izrael ma prawo się bronić, zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. To jest i będzie punkt wyjścia do wszelkich rozmów. Pozwala nam to zachować wiarygodność w dyskusjach na temat reakcji Izraela na ataki terrorystyczne Hamasu. Dzięki temu możemy zaproponować tak wyczekiwane rozwiązanie polityczne, w oparciu o naszą cenną historyczną spuściznę w dziedzinie rozwiązań dwupaństwowych. Wspieranie Izraela jest konieczne. Konieczne jest także wspieranie ludności cywilnej w Strefie Gazy. Obecna sytuacja humanitarna jest tragiczna.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, 6 listopada 2023 r.

W centrum uwagi

Działania dyplomatyczne w celu rozwiązania konfliktu

Unia Europejska podtrzymuje swoje zaangażowanie na rzecz trwałego pokoju opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym, nie ustając w wysiłkach w ramach bliskowschodniego procesu pokojowego.

UE pozostaje w kontakcie z przywódcami w tym regionie i podejmuje dalsze wysiłki dyplomatyczne, w tym poprzez:

  • apel o ochronę ludności cywilnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym
  • intensywny udział w akcjach pomocy humanitarnej w regionie
  • apelowanie o dialog między Izraelem a jego sąsiadami w celu utrzymania stabilności i pokoju w regionie
  • poszukiwanie długoterminowego rozwiązania zapewniającego wszystkim mieszkańcom regionu pokój i bezpieczeństwo.

Ponad 20 lat unijnego wsparcia humanitarnego i rozwojowego dla Palestyńczyków

UE od zawsze jest największym międzynarodowym ofiarodawcą, jeśli chodzi o pomoc dla ludności palestyńskiej. Poza tym od 2000 r. UE udziela pomocy humanitarnej potrzebującym wsparcia Palestyńczykom.

Ponad 20 lat unijnego wsparcia humanitarnego i rozwojowego dla Palestyńczyków

UE zamierza wspólnie z Izraelem, Egiptem i Organizacją Narodów Zjednoczonych wysłać więcej konwojów do Strefy Gazy, w tym przy wykorzystaniu korytarzy humanitarnych i przerw w walkach na zaspakajanie potrzeb humanitarnych. Naszym priorytetem jest współpraca z partnerami w celu wzmocnienia zdolności logistycznych na przejściu granicznym w Rafah. Jednocześnie staramy się zorganizować dodatkowe trasy, które gwarantowałyby trwały, regulowany i masowy przepływ pomocy.

8 marca Komisja Europejska, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Republika Cypryjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA zapowiedziały, że zamierzają otworzyć morski korytarz, którym do Gazy dostarczona zostanie potrzebna na miejscu dodatkowa pomoc humanitarna.

UE będzie nadal wspierać ewakuację obywateli UE i rannych Palestyńczyków. Wezwała również wszystkie strony do umożliwienia bezpiecznego przejazdu tym, którzy chcą opuścić Strefę Gazy i powrócić do swoich krajów ojczystych.

Pomoc humanitarna

Prawie 1,1 mld euro
na pomoc humanitarną na zaspokojenie podstawowych potrzeb Palestyńczyków od 2000 r.
od 2000 r.
Ponad 103 mln euro
na finansowanie pomocy humanitarnej dla potrzebujących Palestyńczyków w odpowiedzi na gwałtowny wzrost potrzeb w 2023 r.
w 2023 r.

Pomoc humanitarna

125 mln euro
na wspieranie organizacji humanitarnych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu w 2024 r.
275 mln euro
przeznaczono na pomoc dla Palestyńczyków w 2024 r.
9 KWIETNIA 2024
More about the EU support to Palestinians - Factsheet

Zwalczanie terrorystycznych, nielegalnych i szkodliwych treści w mediach społecznościowych

Po atakach terrorystycznych Hamasu na Izrael oraz w związku z nielegalnymi i szkodliwymi treściami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych Komisja pozostaje w kontakcie z największymi platformami internetowymi, czuwając nad tym, by przestrzegały one swoich obowiązków.

Europa zjednoczona przeciwko nienawiści

Komisja będzie intensywniej zwalczać wszelkie przejawy antysemityzmu i nienawiści antymuzułmańskej poprzez zaostrzenie działań w różnych obszarach polityki: bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, edukacji, kultury i sportu. Zwiększone zostaną między innymi środki finansowe na ochronę miejsc kultu. Oprócz tego UE powoła specjalnych pełnomocników, których zadaniem będzie wykorzystanie w jak największym stopniu potencjału unijnej polityki do zwalczania nienawiści.