Pāriet uz galveno saturu

Komitoloģija

ES tiesību akti reizēm pilnvaro Eiropas Komisiju pieņemt īstenošanas aktus, kuros noteikti nosacījumi, lai nodrošinātu attiecīgā tiesību akta vienādu piemērošanu. Komitoloģija ir procedūru kopums, kurā ietilpst arī reprezentatīvu komiteju sanāksmes, kas ES dalībvalstīm ļauj piedalīties īstenošanas aktu izstrādē.

Kad izmanto komitoloģijas procedūru?

Komitoloģijas procedūru izmanto tad, ja Komisijai konkrēta tiesību akta tekstā ir piešķirtas šā akta īstenošanas pilnvaras. Tajā pašā dokumentā arī paredz, ka Komisijai, kad tā nosaka atbilstošajā īstenošanas aktā ietveramos pasākumus, palīdz komiteja.

Komitoloģijas procedūra nav obligāti jāizmanto visiem īstenošanas aktiem. Dažus no tiem Komisija var pieņemt, neapspriežoties ar komiteju (piemēram, ja tiek piešķirtas dotācijas, kas nepārsniedz noteiktu summu).

Īstenošanas un deleģētie akti

Kā darbojas komitoloģija?

Komisija pieņem īstenošanas aktus, izmantojot vienu no šīm procedūrām:

  • pārbaudes procedūra – to izmanto it īpaši i) pasākumiem ar vispārēju darbības jomu un ii) pasākumiem, kam var būt būtiska ietekme (tādās jomās kā nodokļu politika vai lauksaimniecības politika);
  • konsultēšanās procedūra – to parasti izmanto visiem pārējiem īstenošanas aktiem.

Abas procedūras paredz, ka komiteja, kuras sastāvā ir visu ES dalībvalstu pārstāvji, sniedz oficiālu atzinumu. Parasti tas notiek, balsojot par Komisijas ierosinātajiem pasākumiem.

Atkarībā no procedūras komitejas atzinumi Komisijai ir vairāk vai mazāk saistoši.

Pārbaudes procedūra

  • Ja kvalificēts balsu vairākums (55 % no ES dalībvalstīm, kas pārstāv vismaz 65 % no kopējā ES iedzīvotāju skaita) balso par ierosināto īstenošanas aktu, Komisijai tas ir jāpieņem.
  • Ja kvalificēts vairākums balso pret ierosināto īstenošanas aktu, Komisija to nedrīkst pieņemt.
  • Ja kvalificēta balsu vairākuma nav ne par, ne pret ierosināto tiesību aktu, Komisija var to pieņemt vai iesniegt jaunu, grozītu versiju.

Konsultēšanās procedūra 

  • Komisija var brīvi izlemt, vai pieņemt vai nepieņemt ierosināto aktu, bet pirms lēmuma pieņemšanas tai “visnotaļ jāņem vērā” komitejas atzinums.

Kā darbojas komitejas?

Komitoloģijas komitejas izveido likumdevējs (Padome kopā ar Eiropas Parlamentu vai arī Padome viena pati). To sastāvā ir pa vienam pārstāvim no katras ES valsts, un komiteju darbu vada Komisijas amatpersona.

Katra komiteja pati pieņem savu iekšējo reglamentu, pamatojoties uz komiteju standarta reglamentu.

Komisijas dienesti iesniedz īstenošanas aktu projektus atbildīgajām komitejām, lai tās sagatavotu atzinumu.

Lielākā daļa komiteju tiekas vairākas reizes gadā Komisijas telpās (parasti Briselē).

Pirms katras sanāksmes Komisija valstu iestādēm izsūta ielūgumu, darba kārtību un īstenošanas akta projektu. Pēc sanāksmes Komisija komitoloģijas reģistrā publicē balsošanas rezultātus un sanāksmes protokolu.

Komisija par komitoloģijas komiteju darbu publicē gada ziņojumu, kurā sīki aprakstītas komiteju darbības katrā politikas jomā.

Meklēt komitejas

Pārsūdzības komiteja

Ja Komisija nevar pieņemt ierosināto īstenošanas aktu (īpaši tad, ja komitoloģijas komiteja ir nobalsojusi pret to), tā lietu var nodot izskatīšanai pārsūdzības komitejā.

Pārsūdzības komiteja darbojas līdzīgi pārējām komitoloģijas komitejām: to veido ES dalībvalstu pārstāvji, bet augstākā pārstāvības līmenī. To vada Komisija, un tai ir tādi paši balsošanas noteikumi.

Šajā komitejā ES valstīm ir iespēja sarīkot vēl vienu apspriešanu.

Ja arī pārsūdzības komiteja ir pret Komisijas ierosināto īstenošanas aktu, Komisijai ir jāpakļaujas tās lēmumam.

Pārsūdzības komitejas reglaments 

ES Padomes un Parlamenta veiktā kontrole

Komisijas īstenošanas pilnvaras kontrolē ne tikai ES dalībvalstis komitoloģijas komitejās, bet arī Eiropas Parlaments un ES Padome. Abām institūcijām ir:

  • tiesības uz informāciju – par visiem ierosinātajiem Komisijas pasākumiem, kas tiek apspriesti komitejās, vienlaicīgi informē Parlamentu un Padomi;
  • tiesības uz pārbaudi – ja Komisijas pasākumi attiecas uz tiesību aktu, kas pieņemts parastajā likumdošanas procedūrā, Parlaments un/vai Padome var izteikt iebildumus pret ierosināto īstenošanas aktu, ja tajā Komisija pārsniegusi savas pamataktā noteiktās pilnvaras. Tad Komisijai ir pienākums pārskatīt ierosināto aktu, ņemot vērā saņemto norādi, un lemt par tā paturēšanu, grozīšanu vai atsaukšanu.

Komitoloģijas reģistrs

Komitoloģijas reģistrā ir iekļauts visu komitoloģijas komiteju saraksts, svarīgākā informācija un dokumenti, kas saistīti ar katras komitejas darbu, piemēram:

Documents

2017. GADA 14. FEBRUĀRIS
Commission proposal amending the Comitology Regulation