Glavni sadržaj

Sloboda kretanja jedan je od temelja Europske unije te su se, dok je Ujedinjena Kraljevina bila članica EU-a, mnogi građani EU-a i državljani Ujedinjene Kraljevine preselili u inozemstvo kako bi ondje živjeli, radili ili studirali. 

Zaštita onih koji su se preselili u inozemstvo glavni je prioritet od početka pregovorâ.

  • Više od pet milijuna građana EU-a dobilo je novi boravišni status u Ujedinjenoj Kraljevini (većina ih je iz Poljske, Rumunjske, Italije, Portugala, Španjolske i Bugarske).
  • Države članice EU-a trenutačno procjenjuju da u EU-u boravi više od 1 060 000 državljana Ujedinjene Kraljevine (većinom u Španjolskoj, Francuskoj, Irskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj).

 

Što sadržava Sporazum o povlačenju?

Sporazum o povlačenju tim građanima i članovima njihovih obitelji uglavnom jamči jednaka prava koja su imali prije povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a: mogu i dalje slobodno živjeti, studirati, raditi i putovati između Ujedinjene Kraljevine i EU-a.

Isto vrijedi i za sve građane EU-a koji su se preselili u Ujedinjenu Kraljevinu ili državljane Ujedinjene Kraljevine koji su se preselili u državu članicu EU-a tijekom prijelaznog razdoblja.

 

Tko je zaštićen Sporazumom o povlačenju?

Sporazumom o povlačenju štite se građani EU-a koji su na kraju prijelaznog razdoblja zakonito boravili u Ujedinjenoj Kraljevini i državljani Ujedinjene Kraljevine koji su na kraju prijelaznog razdoblja zakonito boravili u jednoj od 27 država članica EU-a.

Njime se štite i članovi obitelji (primjerice sadašnji bračni drugovi i registrirani partneri, roditelji, bake i djedovi, djeca, unuci i osoba u postojećoj trajnoj vezi) koji u skladu s pravom EU-a imaju pravo da se u budućnosti pridruže svojem članu obitelji.

Djeca će biti zaštićena Sporazumom o povlačenju, neovisno o tome jesu li rođena prije ili poslije povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a i jesu li rođena u državi domaćinu u kojoj boravi građanin EU-a ili državljanin Ujedinjene Kraljevine ili izvan nje.

Jedina iznimka odnosi se na djecu koja su rođena nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine i čiji je jedini skrbnik prema primjenjivom obiteljskom pravu roditelj koji nije obuhvaćen Sporazumom o povlačenju. 

 

Socijalna sigurnost

 

Sporazumom o povlačenju štite se svi građani EU-a koji se na kraju prijelaznog razdoblja nađu u situaciji koja uključuje Ujedinjenu Kraljevinu i državu članicu. Zaštićeni su i članovi njihovih obitelji i nadživjele osobe.

 

Prava na boravak

 

Materijalni uvjeti boravka ne mijenjaju se u odnosu na uvjete postojećeg prava EU-a o slobodnom kretanju.

U osnovi, građani EU-a i državljani Ujedinjene Kraljevine ispunjavaju te uvjete u sljedećim slučajevima:

  • ako su radnici ili samozaposlene osobe
  • ako imaju dostatna sredstva i zdravstveno osiguranje
  • ako su članovi obitelji druge osobe koja ispunjava te uvjete
  • ako su već stekli pravo na stalni boravak te stoga ne podliježu nikakvim uvjetima.

Sporazumom o povlačenju ne zahtijeva se fizička prisutnost u državi domaćinu na kraju prijelaznog razdoblja – prihvaća se privremena odsutnost koja ne utječe na pravo na boravak i duža odsutnost koja ne utječe na pravo na stalni boravak.

Osobe koje su zaštićene Sporazumom o povlačenju, a još nisu ostvarile pravo na stalni boravak (u državi domaćinu ne borave najmanje pet godina) bit će u potpunosti zaštićene Sporazumom o povlačenju te će moći nastaviti boraviti u državi domaćinu i u njoj nakon pet godina boravka ostvariti pravo na stalni boravak.

Građani EU-a i državljani Ujedinjene Kraljevine koji su u državu domaćina stigli prije 1. siječnja 2021. imaju ista prava i obveze na temelju Sporazuma o povlačenju kao i oni koji su u državu domaćina došli prije 1. veljače 2020.

Prava na boravak državljana Ujedinjene Kraljevine u EU27

Kako bi iskoristili ta prava, možda će morati zatražiti novi boravišni status, ovisno o tome je li se predmetna zemlja odlučila za takozvani konstitutivni ili deklaratorni sustav.

Odluke svih zemalja u pogledu njihova sustava boravišta i rokovi do kojih državljani Ujedinjene Kraljevine i članovi njihovih obitelji koji borave u zemljama s konstitutivnim sustavom moraju podnijeti zahtjev za novi boravišni status nalaze se u dokumentu u nastavku, zajedno s najvažnijim nacionalnim internetskim stranicama.

6. KOLOVOZA 2021.
Residence rights in EU countries under the Citizens' Rights part of the Withdrawal Agreement - overview of implementation

Napominjemo da informacije navedene u dokumentu ne odražavaju službeno mišljenje Komisije. Za navedene informacije i iznesena stajališta u potpunosti su odgovorna nacionalna tijela država članica koja su prva kontaktna točka za državljane Ujedinjene Kraljevine. Imajte na umu i da se situacija stalno mijenja, stoga redovito pratite najnovije informacije i vijesti na navedenim nacionalnim internetskim stranicama. Komisija će na ovim stranicama i dalje objavljivati najnovije podatke iz 27 država članica EU-a.

Europska komisija je 12. svibnja 2020. donijela Smjernice koje će nacionalnim tijelima uvelike pomoći da pravilno provedu dio Sporazuma o povlačenju koji se odnosi na prava građana.

U dokumentima u nastavku opisuju se prava na temelju Sporazuma o povlačenju koja imaju državljani Ujedinjene Kraljevine u državi članici EU-a u kojoj borave. U tim se dokumentima ne opisuju prava državljana Ujedinjene Kraljevine na temelju nacionalnih pravila koja je radi provedbe Sporazuma o povlačenju donijela država članica EU-a u kojoj borave.

16. OŽUJKA 2022.
Rules for UK nationals when entering or leaving the Schengen area
16. OŽUJKA 2022.
UK nationals and multiple immigration statuses

Na posebnoj internetskoj stranici dostupne su informacije o nacionalnim sustavima za regulaciju boravka, mjerama pomoći i glavnim internetskim stranicama za svaku zemlju EU-a.

Sustav za prijavu stalnog boravka građana EU-a u Ujedinjenoj Kraljevini

U dokumentu u nastavku opisuju se prava građana EU-a u Ujedinjenoj Kraljevini na temelju Sporazuma o povlačenju. Ne opisuju se prava građana EU-a na temelju nacionalnih pravila Ujedinjene Kraljevine donesenih radi provedbe Sporazuma o povlačenju.

 

1. SRPNJA 2022.
Pitanja i odgovori – prava građana Unije u Ujedinjenoj Kraljevini nakon isteka prijelaznog razdoblja

 

Provedba i praćenje: prava građana

Građani EU-a pred britanskim sudovima i državljani Ujedinjene Kraljevine pred sudovima država članica EU-a mogu se izravno pozvati na tekst Sporazuma o povlačenju koji se odnosi na prava građana Neće se primjenjivati nijedna odredba nacionalnog prava koja nije u skladu s odredbama Sporazuma o povlačenju.

U razdoblju od osam godina počevši od 31. prosinca 2020. sudovi Ujedinjene Kraljevine moći će Sudu Europske unije upućivati preliminarna pitanja u vezi s tumačenjem dijela Sporazuma o povlačenju koji se odnosi na prava građana. Kad je riječ o pitanjima koja se odnose na zahtjev za status trajnog rezidenta u Ujedinjenoj Kraljevini, to osmogodišnje razdoblje teče od 30. ožujka 2019.

Provedbu i primjenu prava građana u EU-u prati Komisija u skladu s Ugovorima.

Državljani Ujedinjene Kraljevine koji smatraju da nacionalna tijela neke od zemalja EU-a ne poštuju prava iz Sporazuma o povlačenju mogu zatražiti pravni lijek na nacionalnoj razini ili na razini EU-a.

U dokumentu u nastavku opisuje se rješenje koje državljani Ujedinjene Kraljevine obuhvaćeni Sporazumom o povlačenju mogu koristiti za obranu svojih prava.

20. TRAVNJA 2021.
Enforcement of individual rights of United Kingdom nationals under the Withdrawal Agreement

Neovisnom nadzornom tijelu Ujedinjene Kraljevine dodijeljene su ovlasti jednake onima Europske komisije za:

  • primanje i istraživanje pritužbi građana Unije i članova njihovih obitelji
  • provođenje istraga na vlastitu inicijativu te
  • pokretanje sudskih postupaka pred sudovima Ujedinjene Kraljevine zbog navodnih kršenja obveza upravnih tijela Ujedinjene Kraljevine na temelju dijela Sporazuma o povlačenju koji se odnosi na prava građana.

To tijelo i Europska komisija jednom se godišnje putem Zajedničkog odbora osnovanog na temelju Sporazuma o povlačenju međusobno obavješćuju o mjerama koje se poduzimaju za provedbu i izvršenje prava građana na temelju Sporazuma. Te bi obavijesti osobito trebale uključivati broj i vrstu obrađenih pritužbi te sve daljnje pravne radnje koje su poduzete. 

Zajednička izvješća o provedbi prava boravka

U zajedničkim izvješćima daje se pregled napretka u provedbi u vezi s novim boravišnim statusom i izdavanjem dokumenata o boravku kojima se dokazuje takav status građanâ EU-a u Ujedinjenoj Kraljevini i državljanâ Ujedinjene Kraljevine u državama članicama EU-a.

Više informacija

29. SVIBNJA 2020.
Letter from Vice-President Maroš Šefčovič to the UK Chancellor of the Duchy of Lancaster, the Rt Hon Michael Gove, 28 May 2020
19. TRAVNJA 2021.
Documentation for UK frontier workers

Posljednji put ažurirano: 20. travnja 2021.