Ochrona środowiska
Europejskie morza, oceany i środowisko są źródłem bogactw naturalnych i wzrostu gospodarczego w Europie. Aby w przyszłości nadal mogły nam służyć, musimy je chronić.
Priorytety Europejskiego Zielonego Ładu to m.in.:
- ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów
- ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym
- ulepszenie gospodarki odpadami
- zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektorów niebieskiej gospodarki i rybołówstwa.
Poprzez działania w tych kluczowych obszarach UE poprawi zdrowie i jakość życia obywateli podniesie jakość życia obywateli, rozwiąże problemy środowiskowe i ograniczy emisje gazów cieplarnianych.
Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych mających dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Więcej informacji na temat realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.
W centrum uwagi
5 lipca 2023 r. – W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Nie dla obcinania płetw rekinom i handlu nimi” Komisja ogłosiła działania mające położyć kres tej okrutnej i nielegalnej praktyce. Po obcięciu rekinom płetw zwierzęta te, często jeszcze żywe, wrzucane są z powrotem do wody. Komisja zaproponowała szereg działań, m.in. przeanalizowanie, czy możliwa jest inicjatywa ustawodawcza zabraniająca handlu obciętymi płetwami, rozpoczęcie oceny skutków i poprawę statystyk związanych z tą praktyką.