Ugrás a fő tartalomra

Az EU részvétele a COP26 éghajlatváltozási konferenciáján

A klímacsúcs végén az Európai Bizottság támogatását fejezte ki a több mint 190 ország által – két héten át tartó intenzív tárgyalások után – meghozott konszenzus iránt. A COP26 végére a felek véglegesítették a Párizsi Megállapodás szabálykönyvét, és megerősítették a párizsi célokat, melyek szerint a globális felmelegedést 1,5 Celsius fokra kell korlátozni.

President Ursula von der Leyen

A COP26-tal tettünk egy lépést a helyes irányba. Az 1,5 Celsius fok elérhető közelségben maradt, de teljesítéséhez további erőfeszítésekre van szükség. A legkevesebb, amit most tehetünk, az az, hogy a lehető leggyorsabban valóra váltjuk Glasgow ígéretét, majd nagyratörőbb célokat határozunk meg.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A legfontosabb eredmények

  • Több nagy kibocsátó új kibocsátáscsökkentési célkitűzéseket jelentett be.
  • Több mint 100 ország csatlakozott a globális metánkibocsátás csökkentését célzó kötelezettségvállaláshoz, mely az EU és az USA közös kezdeményezése.
  • Új partnerségek születtek a tiszta energiára való átállás elősegítése érdekében.
  • Előrelépés történt az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása terén: a legfrissebb vállalásokkal a lehető leghamarabb 100 milliárd dollárt lehet mozgósítani.
  • A jelenlegi szabályrendszerünk fellendíti a nemzetközi szén-dioxid-piacokat.

Az éghajlat-politikai fellépés finanszírozása

A fejlett országok vállalták, hogy 2020-tól 2025-ig évente összesen 100 milliárd dollárt mozgósítanak az éghajlatváltozás elleni küzdelem nemzetközi finanszírozására annak érdekében, hogy segítséget nyújtsanak a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő országoknak és különösen a kis szigetállamoknak az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló erőfeszítéseikhez. Az Európai Unió a legjelentősebb adományozó: a 2020. évi klímafinanszírozáshoz szükséges összeg több mint egyharmadát, azaz 23,39 millió eurót (27 millió dollárt) az EU ajánlotta fel. Von der Leyen elnök a közelmúltban bejelentette, hogy 2027-ig további 4 milliárd eurót hív le az uniós költségvetésből az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozására.

A COP26 globális kezdeményezései

  • . .

    Kötelezettségvállalás a globális metánkibocsátás csökkentésére

    Az Egyesült Államok, az EU és más partnerek hivatalosan elindították a globális metánkibocsátás-csökkentési kötelezettségvállalást, amellyel hozzá kívánnak járulni ahhoz a célhoz, hogy a felmelegedés ne haladja meg az 1,5°C-ot. A kötelezettségvállalást több mint száz olyan ország írta alá, amelyek a globális gazdaság 70%-át képviselik és amelyek az emberi eredetű metán közel felét bocsátják ki.

    Bővebben

  • EU Catalyst Partnership

    Az EU és a Catalyst program közötti partnerség

    Az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank és a Breakthrough Energy Catalyst közötti partnerség az innovatív technológiák telepítését és mihamarabbi forgalomba hozatalát hivatott felgyorsítani, és ehhez 2022–2026 között akár 820 millió eurót (1 milliárd dollárt) is mozgósíthat. A kezdeményezés hozzá fog járulni az európai zöld megállapodás célkitűzéseinek és az EU 2030-as éghajlat-politikai céljainak megvalósításához.

    Bővebben

  • Forest

    Globális erdőfinanszírozási kötelezettségvállalás

    Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az EU egymilliárd euróval járul hozzá a globális erdőfinanszírozási kötelezettségvállaláshoz. Az uniós költségvetésből finanszírozott ötéves támogatási csomag célja, hogy világszerte segítse a partnerországokat az erdők védelmében, helyreállításában és fenntartható kezelésében, valamint a Párizsi Megállapodás célkitűzéseinek megvalósításában.

    Bővebben

  • COP26 Logo

    Partnerség az igazságos energetikai átállásért

    Dél-Afrika, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kormánya, továbbá az EU bejelentette, hogy új, ambiciózus és hosszú távú partnerséget épít ki Dél-Afrikával, hogy támogassa az ország dekarbonizációs erőfeszítéseit. Az „Igazságos energetikai átmenet” partnerség célja, hogy felgyorsítsa Dél-Afrika gazdaságának dekarbonizációját, különös hangsúlyt helyezve a villamosenergia-rendszerre.

    Bővebben

A COP26 konferencia uniós kísérő rendezvényei

  • EU side events at COP26

    Az Unió több mint 150 kísérő rendezvénynek adott otthont az EU glasgow-i pavilonjában és online. Ezeket a rendezvényeket Európa és a világ különböző országai és szervezetei szervezték, és az éghajlattal kapcsolatos különböző szempontokat járták körül (energetikai átállás, fenntartható finanszírozás, kutatás, innováció stb.). Az online platformon több mint 20 ezer felhasználó regisztrált.