Przejdź do treści głównej

Na zakończenie konferencji COP26 Komisja Europejska poparła konsensus osiągnięty przez ponad 190 krajów po dwóch tygodniach intensywnych negocjacji. Podczas COP26 sfinalizowano zasady wdrożenia porozumienia paryskiego i utrzymano cele przyjęte w porozumieniu paryskim, co daje nam szansę na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

President Ursula von der Leyen

COP26 to krok we właściwym kierunku. 1,5 stopnia Celsjusza jest nadal w naszym zasięgu, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Teraz najważniejsze jest, abyśmy jak najszybciej zrealizowali obietnice złożone w Glasgow, a potem możemy mierzyć wyżej.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Najważniejsze osiągnięcia

  • Szereg głównych emitentów ogłosiło nowe cele w zakresie redukcji emisji.
  • Ponad 100 krajów dołączyło do globalnego zobowiązania dotyczącego metanu – wspólnej inicjatywy UE-USA.
  • Stworzono nowe partnerstwa, które mają wesprzeć kraje na ich drodze do przejścia na czystą energię.
  • Poczyniono postępy w zakresie finansowania działań w związku ze zmianą klimatu. Dzięki nowym zobowiązaniom łączna kwota środków finansowych powinna wkrótce wynieść 100 mld dolarów.
  • Dysponujemy teraz zbiorem zasad, które wesprą międzynarodowe rynki uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Finansowanie działań na rzecz klimatu

Kraje rozwinięte zobowiązały się do uruchomienia w latach 2020–2025 łącznej kwoty 100 mld dolarów rocznie w ramach międzynarodowego finansowania działań związanych z klimatem, aby pomóc najbardziej narażonym państwom i małym państwom wyspiarskim, w szczególności w ich staraniach na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej. Unia Europejska jest największym darczyńcą – na finansowanie działań w związku ze zmianą klimatu przekazuje ponad jedną trzecią sumy wszystkich zobowiązań w 2020 r., łącznie 23,39 mld euro (27 mld dolarów). Przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała niedawno dodatkowe 4 mld euro z budżetu UE do 2027 r. na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu.

Inicjatywy globalne COP26

. .

Globalne zobowiązanie dotyczące metanu

Stany Zjednoczone, UE i inni partnerzy oficjalnie poparli globalne zobowiązanie dotyczące metanu – inicjatywę, które ma ograniczyć emisje metanu w skali światowej i umożliwić osiągnięcie celu, jakim jest ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Pod zobowiązaniem podpisało się ponad 100 państw reprezentujących 70 proc. gospodarki światowej i odpowiadających za prawie połowę antropogenicznych emisji metanu.

Więcej informacji

EU Catalyst Partnership

Partnerstwo UE–Catalyst

Partnerstwo między Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Breakthrough Energy Catalyst pozwoli na pozyskanie nawet 820 mln euro (1 mld dolarów) w latach 2022–2026. Środki te posłużą do wdrażania i szybkiej komercjalizacji innowacyjnych technologii. Pomoże to w realizacji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu i celów UE w zakresie klimatu na 2030 r.

Więcej informacji

Forest

Globalne zobowiązanie finansowe na rzecz lasów

Komisja Europejska zapowiedziała wkład UE w globalne zobowiązanie finansowe na rzecz lasów w wysokości 1 mld euro. Ten pięcioletni pakiet wsparcia z budżetu UE pomoże krajom partnerskim chronić i odtwarzać lasy na całym świecie oraz zarządzać nimi w sposób zrównoważony, a także realizować porozumienie paryskie.

Więcej informacji

COP26 Logo

Partnerstwo na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej

Rządy Republiki Południowej Afryki, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłosiły wraz z UE nowe ambitne, długoterminowe partnerstwo na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej. Ma ono wesprzeć działania Republiki Południowej Afryki w zakresie dekarbonizacji. Celem partnerstwa jest przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki Republiki Południowej Afryki, ze szczególnym uwzględnieniem systemu elektroenergetycznego.

Więcej informacji

Organizowane przez UE imprezy towarzyszące COP26

EU side events at COP26

UE była również gospodarzem ponad 150 imprez towarzyszących – w pawilonie UE w Glasgow i przez internet. Imprezy te, organizowane przez różne kraje i organizacje z Europy i całego świata, dotyczyły szerokiego zakresu kwestii związanych z klimatem, takich jak: transformacja sektora energetycznego, zrównoważone finansowanie, badania naukowe i innowacje. Na platformie internetowej zarejestrowało się ponad 20 tys. uczestników.