Glavni sadržaj

Godišnje izvješće o vladavini prava za 2021.

U godišnjem izvješću o vladavini prava za 2021. prate se važna kretanja koja se odnose na vladavinu prava u svim državama članicama.

Komunikacija i poglavlja o državama članicama

U Izvješću o vladavini prava za 2021., uključujući njegovih 27 poglavlja o državama članicama, predstavljena su pozitivna i negativna kretanja u državama članicama u četiri ključna područja vladavine prava, a to su: pravosudni sustav, okvir za borbu protiv korupcije, medijski pluralizam te druga institucionalna pitanja povezana sa sustavom uzajamne kontrole i ravnoteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. U ovogodišnjem se izvješću konsolidira postupak započet prošlogodišnjim izvješćem, produbljuje se Komisijina ocjena te se dodatno razmatraju učinci i izazovi pandemije bolesti COVID-19. U poglavljima o državama članicama, koja se oslanjaju na kvalitativnu ocjenu koju je provela Komisija, analiziraju se razvoj događaja od prvog izvješća te daljnje mjere u pogledu izazova i kretanja utvrđenih u Izvješću za 2020.

Izvješće je dio širih nastojanja kojima EU promiče i štiti svoje temeljne vrijednosti. To su među ostalim akcijski plan za europsku demokraciju i obnovljena strategija za provedbu Povelje o temeljnim pravima, kao i ciljane strategije za napredak prema „Uniji ravnopravnosti”. Drugi je povezani aspekt praćenje primjene prava EU-a i zaštite temeljnih prava u skladu s Poveljom, među ostalim primjenom postupaka zbog povrede.

2021 Rule of law report - Communication and country chapters

Metodologija

Ocjene sadržane u 27 poglavlja o državama članicama izrađene su u skladu s metodologijom o kojoj se raspravljalo s državama članicama. U poglavljima se ne navodi iscrpan opis svih pitanja vladavine prava u svakoj državi članici, nego se iznose važna kretanja. Ocjena se odnosi na zahtjeve prava EU-a, uključujući one koji proizlaze iz sudske prakse Suda Europske unije. Osim toga, preporuke i mišljenja Vijeća Europe koristan su referentni okvir za relevantne norme i najbolju praksu.

Izvješće o vladavini prava rezultat je bliske suradnje s državama članicama i oslanja se na razne izvore. Sve države članice sudjelovale su u tom procesu dostavljanjem pisanih doprinosa i sudjelovanjem u ciljanim posjetima zemljama održanima između ožujka i svibnja. Za te je posjete zemljama Komisija organizirala više od 400 virtualnih sastanaka s nacionalnim tijelima, neovisnim tijelima i dionicima, uključujući civilno društvo. Ciljano savjetovanje s dionicima isto je tako rezultiralo vrijednim horizontalnim doprinosima i doprinosima za pojedinačne zemlje. Vijeće Europe također je pružilo pregled svojih nedavnih mišljenja i izvješća o državama članicama EU-a. Prije donošenja ovog izvješća države članice imale su priliku dostaviti najnovije podatke za poglavlje o svojoj zemlji.

Mreža nacionalnih kontaktnih točaka za vladavinu prava koja je osnovana 2020. kako bi pomogla u uspostavi mehanizma nastavila je funkcionirati kao kontinuirani kanal komunikacije s državama članicama za pripremu izvješća i razmjenu primjera najbolje prakse.

2021 Rule of law report - methodology

Doprinosi država članica

Sve države članice pozvane su da dostave informacije o važnim kretanjima, prvenstveno od donošenja prvog godišnjeg izvješća o vladavini prava. Informacije su strukturirane oko četiri stupa obuhvaćena izvješćem – pravosudnog sustava, okvira za borbu protiv korupcije, medijskog pluralizma i drugih institucionalnih pitanja povezanih sa sustavom uzajamne kontrole i ravnoteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti – te su dostavljene u dogovorenom predlošku. Pisani doprinos država članica dopunjen je razmjenama tijekom posjeta zemljama i informacijama primljenima od dionika.

2021 Rule of law report - input from member states

Ciljano savjetovanje s dionicima

Kao dio pripreme Izvješća o vladavini prava za 2021. Europska komisija pozvala je dionike da dostave svoje doprinose u pisanom obliku u okviru ciljanih konzultacija s dionicima koje su bile otvorene od 1. veljače do 8. ožujka 2021. U okviru tog savjetovanja razne agencije EU-a, europske mreže, nacionalne i europske organizacije civilnog društva i profesionalna udruženja te međunarodni i europski akteri dostavili su preko 200 horizontalnih doprinosa i doprinosa za pojedinačne zemlje. Informacije dobivene u okviru tog savjetovanja bile su izvor činjeničnih nalaza o kretanjima u državama članicama i Komisija ih je uzela u obzir pri izradi svoje ocjene.

2021 Rule of law report - targeted stakeholder consultation

Documents

20. SRPNJA 2021.
2021 Rule of law report - methodology
English
(552.35 KB - PDF)
Preuzimanje

20. SRPNJA 2021.
EU’s rule of law toolbox - factsheet
English
(335.95 KB - PDF)
Preuzimanje

20. SRPNJA 2021.
The European rule of law mechanism – factsheet
English
(256.26 KB - PDF)
Preuzimanje