Põhisisu juurde

2020. aasta aruanne õigusriigi olukorra kohta

2020. aasta aruandes õigusriigi olukorra kohta jälgitakse olulisi arenguid, mis on seotud õigusriigi põhimõtte toimimisega kõikides liikmesriikides.

Teatis ja peatükid riikide kohta

2020. aasta aruandes õigusriigi olukorra kohta esitatakse kokkuvõte õigusriigi olukorrast Euroopa Liidus ning selle 27 peatükis – üks iga liikmesriigi kohta – antakse hinnang õigusriigiga seotud oluliste arengute kohta liikmesriikides. See hõlmab nelja sammast: kohtusüsteem, korruptsioonivastase võitluse raamistik, meedia mitmekesisus ja muud institutsioonilised küsimused seoses kontrolli- ja tasakaalustussüsteemiga. Riike käsitlevad peatükid põhinevad komisjoni tehtud kvalitatiivsel hindamisel. Neis keskendutakse alates 2019. aasta jaanuarist toimunud oluliste muudatuste kokkuvõttele, mis on esitatud iga samba jaoks asjakohase õigusliku ja institutsioonilise raamistiku lühikeses faktilises kirjelduses. Hinnangus tuuakse välja nii probleemid kui ka positiivsed aspektid, sealhulgas head tavad. Komisjon on taganud ühtse ja võrdväärse lähenemisviisi, kohaldades sama metoodikat ja uurides samu valdkondi kõikides liikmesriikides, vaadeldes samas olukorda ja muudatusi proportsionaalselt.

2020 Rule of Law Report: Communication and country chapters

Metoodika

Õigusriigi aruanne on koostatud tihedas koostöös liikmesriikidega ja see tugineb mitmesugustele allikatele. 27 liikmesriiki käsitlevas peatükis esitatud hinnangud on koostatud liikmesriikidega kooskõlastatud metoodika alusel. See metoodika võetakse aluseks ka järgmiste õigusriigi aruannete koostamisel. Iga samba puhul tuginetakse hindamisel asjakohastele ELi õiguse sätetele. Selles viidatakse ka Euroopa Nõukogu arvamustele ja soovitustele, mis annavad kasulikke suuniseid.

Loodud on riiklike õigusriigi kontaktpunktide võrgustik, mis aitab mehhanismi välja kujundada ja selle metoodikat ning mis toimib ka pideva liikmesriikidevahelise suhtluskanalina. Komisjon sai kirjalikud seisukohalt kõikidelt liikmesriikidelt ja enam kui 200 sidusrühmalt ning korraldas rohkem kui 300 virtuaalset kohtumist kõikide liikmesriikide, sidusrühmade ja kodanikuühiskonna esindajatega.

2020 Rule of Law Report: methodology

Liikmesriikide panus

Kõiki liikmesriike kutsuti üles esitama teavet nende üldise õigus- ja institutsioonilise raamistiku ning oluliste arengute kohta alates 2019. aastast vastavalt kokkulepitud vormile. Teave põhines neljal aruandes käsitletud sambal: kohtusüsteem, korruptsioonivastase võitluse raamistik, meedia mitmekesisus ja muud institutsioonilised küsimused seoses kontrolli- ja tasakaalustussüsteemiga.

2020 Rule of Law Report - input from Member States

Konsulteerimine sidusrühmadega

2020. aasta õigusriigi aruande koostamise osana kutsus Euroopa Komisjon sidusrühmi üles esitama oma kirjalikke seisukohti sihipärase konsultatsiooni raames, mis kestis 24. märtsist 4 maini 2020. Konsultatsiooni käigus saadi üle 200 valdkonna- ja riigipõhist vastust mitmesugustelt ELi ametitelt, Euroopa võrgustikelt, riiklikelt ja Euroopa kodanikuühiskonna organisatsioonidelt ning kutseliitudelt ja rahvusvahelistelt ning Euroopa osalejatelt. Komisjoni hinnangus on arvesse võetud konsultatsiooni käigus saadud faktilisi järeldusi liikmesriikides toimunud arengute kohta.

2020 Rule of Law Report: targeted stakeholder consultation

Documents

30. SEPTEMBER 2020
2020 Rule of law report - methodology

30. SEPTEMBER 2020
ELi õigusriigi kaitsmise vahendid

30. SEPTEMBER 2020
Euroopa õigusriigi mehhanism – teabeleht