Glavni sadržaj

Godišnje izvješće o vladavini prava za 2020.

U godišnjem izvješću o vladavini prava za 2020. prate se značajne promjene koje se odnose na vladavinu prava u svim državama članicama.

Komunikacija i poglavlja o pojedinim zemljama

Godišnje izvješće o vladavini prava za 2020. sadržava sintezu stanja u pogledu vladavine prava u Europskoj uniji i, u 27 poglavlja, ocjene značajnih promjena povezanih s vladavinom prava u svakoj od država članica. Obuhvaćena su četiri stupa: pravosudni sustav, okvir za borbu protiv korupcije, medijski pluralizam te druga institucionalna pitanja povezana sa sustavom uzajamne kontrole i ravnoteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. Poglavlja o pojedinim državama članicama temelje se na kvalitativnoj ocjeni koju je provela Komisija. Svako poglavlje započinje kratkim činjeničnim opisom pravnog i institucijskog okvira relevantnog za svaki od 4 stupa nakon čega slijedi sinteza značajnih promjena od siječnja 2019. U ocjenama su predstavljeni i izazovi i pozitivni aspekti, uključujući dobre prakse. Komisija je osigurala dosljednost i jednako postupanje tako što je na sve države članice primijenila istu metodologiju i razmotrila iste teme, proporcionalno situaciji i zabilježenim promjenama.

2020 Rule of Law Report: Communication and country chapters

Metodologija

Izvješće o vladavini prava rezultat je bliske suradnje s državama članicama i oslanja se na razne izvore. Ocjene sadržane u 27 poglavlja o državama članicama izrađene su u skladu s metodologijom o kojoj se raspravljalo s državama članicama. Ta će metodologija i dalje biti nit vodilja pri izradi sljedećih izdanja godišnjeg izvješća o vladavini prava. U toj se metodologiji za svaki stup najprije podsjeća na odredbe prava EU-a relevantne za ocjenu. Također se upućuje na mišljenja i preporuke Vijeća Europe koji pružaju korisne smjernice.

Uspostavljena je mreža nacionalnih kontaktnih točaka za vladavinu prava kako bi to pomoglo pri uspostavi mehanizma i raspravi o metodologiji, a ta bi mreža trebala i služiti kao trajni kanal komunikacije s državama članicama. Komisija je primila doprinose u pisanom obliku od svih država članica i od preko 200 dionika te je održala više od 300 virtualnih sastanaka sa svim državama članicama, dionicima i civilnim društvom.

2020 Rule of Law Report: methodology

Doprinosi država članica

Sve su države članice bile pozvane da pruže informacije o svojem općem pravnom i institucionalnom okviru i važnim promjenama od 2019., u skladu s dogovorenim predloškom. Informacije su bile strukturirane oko četiri stupa obuhvaćena izvješćem: pravosudni sustav, okvir za borbu protiv korupcije, medijski pluralizam i druga institucionalna pitanja povezana sa sustavom uzajamne kontrole i ravnoteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti.

2020 Rule of Law Report - input from Member States

Ciljano savjetovanje s dionicima

Kao dio pripreme Izvješća o vladavini prava za 2020. Europska komisija pozvala je dionike da dostave svoje doprinose u pisanom obliku u okviru ciljanih konzultacija s dionicima koje su bile otvorene od 24. ožujka do 4. svibnja 2020. U okviru tog savjetovanja razne agencije EU-a, europske mreže, nacionalne i europske organizacije civilnog društva i profesionalna udruženja te međunarodni i europski akteri dostavili su preko 200 horizontalnih doprinosa i doprinosa po zemljama. Informacije dobivene u okviru tog savjetovanja bile su izvor činjeničnih nalaza o promjenama u državama članicama i Komisija ih je uzela u obzir pri izradi svoje ocjene.

2020 Rule of Law Report: targeted stakeholder consultation

Documents

30. RUJNA 2020.
2020 Rule of law report - methodology

30. RUJNA 2020.
EU-ovi instrumenti vladavine prava

30. RUJNA 2020.
Europski mehanizam za vladavinu prava - informativni pregle