Pāriet uz galveno saturu

2020. gada ziņojums par tiesiskumu

2020. gada ziņojumā par tiesiskumu tiek aplūkotas būtiskas ar tiesiskumu saistītas norises visās dalībvalstīs.

Ziņojums un nodaļas par valstīm

2020. gada ziņojumā par tiesiskumu ir sniegts gan kopsavilkums par stāvokli attiecībā uz tiesiskumu Eiropas Savienībā, gan — 27 valstīm veltītās nodaļās — dalībvalstīm individuāli vērtējumi par būtiskām ar tiesiskumu saistītām norisēm. Tas aptver četrus pīlārus: tiesu sistēmu, pretkorupcijas sistēmu, plašsaziņas līdzekļu plurālismu un citus institucionālus jautājumus, kas saistīti ar kontroli un līdzsvaru. Valstīm veltīto nodaļu pamatā ir Komisijas veikts kvalitatīvs novērtējums. Galvenā uzmanība tajās ir pievērsta kopsavilkumam par būtiskām norisēm kopš 2019. gada janvāra; par katru pīlāru īsā aprakstā ir apkopoti fakti par attiecīgo tiesisko un institucionālo satvaru. Šajā novērtējumā ir aprakstītas gan problēmas, gan pozitīvie aspekti, ieskaitot labo praksi. Komisija ir nodrošinājusi saskaņotu un līdzvērtīgu pieeju, visās dalībvalstīs izmantojot vienādu metodiku un izskatot vienādus tematus, tajā pašā laikā ievērojot samēru attiecībā uz konkrēto stāvokli un tā dinamiku.

2020 Rule of Law Report: Communication and country chapters

Metodika

Ziņojums par tiesiskumu ir tapis ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm un balstās uz daudzveidīgiem avotiem. Valstīm veltītajās 27 nodaļās ietvertais novērtējums ir sagatavots saskaņā ar metodiku, kas apspriesta ar dalībvalstīm. Ikgadējā ziņojuma par tiesiskumu izdevumi arī turpmāk tiks sagatavoti pēc šīs metodikas. Attiecībā uz katru pīlāru izmantotā metodika atsaucas uz novērtējumam būtiskiem ES tiesību aktu noteikumiem. Tā atsaucas arī uz Eiropas Padomes atzinumiem un ieteikumiem, kuros sniegtas noderīgas norādes.

Ir izveidots nacionālu tiesiskuma kontaktpunktu tīkls, kura uzdevums ir palīdzēt šo mehānismu izveidot, apspriest tā metodiku un nodrošināt pastāvīgu saziņu ar dalībvalstīm. Komisija saņēma rakstisku informāciju no visām dalībvalstīm un vairāk nekā 200 ieinteresētajām personām un sarīkoja vairāk nekā 300 virtuālas sanāksmes ar visām dalībvalstīm, ieinteresētajām personām un pilsonisko sabiedrību.

2020 Rule of Law Report: methodology

Dalībvalstu devums

Visas dalībvalstis tika aicinātas atbilstoši saskaņotam paraugam sniegt informāciju par vispārējo tiesisko un institucionālo satvaru un būtiskām norisēm kopš 2019. gada. Informācija tika strukturēta pa četriem ziņojuma aptvertajiem pīlāriem: tiesu sistēma, pretkorupcijas sistēma, plašsaziņas līdzekļu plurālisms un citi institucionāli jautājumi, kas saistīti ar kontroli un līdzsvaru.

2020 Rule of Law Report - input from Member States

Mērķorientēta apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Gatavojot 2020. gada ziņojumu par tiesiskumu, Eiropas Komisija mērķorientētā apspriešanā ar ieinteresētajām personām (2020. gada 24. marts – 4. maijs) uzaicināja tās iesniegt rakstiskus komentārus. Apspriešanās gaitā tika saņemti vairāk nekā 200 komentāri no dažādām ES aģentūrām, Eiropas tīkliem, nacionāla un Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijām un profesionālajām apvienībām, kā arī starptautiskā un Eiropas līmeņa dalībniekiem gan horizontāli, gan valstu līmenī. Ar šajā apspriešanā iegūtās informācijas palīdzību ir sagatavots Komisijas novērtējums par norisēm dalībvalstīs ar faktos balstītiem konstatējumiem.

2020 Rule of Law Report: targeted stakeholder consultation

Documents

2020. GADA 30. SEPTEMBRIS
2020 Rule of law report - methodology

2020. GADA 30. SEPTEMBRIS
ES tiesiskuma instrumentu kopums

2020. GADA 30. SEPTEMBRIS
Eiropas tiesiskuma mehānisms - faktu lapa