Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 31 maj 2017
Opis
Warianty strategiczne zaproponowane w dokumencie otwierającym debatę mają pomóc w osiągnięciu szerokiego konsensusu co do czekających nas wyzwań oraz nadać nowy impuls tej ważnej debacie.
Zakłada się podjęcie działań w trzech kluczowych obszarach:
- Dokończenie budowy prawdziwej unii finansowej
Zintegrowany i dobrze funkcjonujący system finansowy jest niezbędny dla efektywnej i stabilnej unii gospodarczej i walutowej. Wykorzystując osiągnięcia ostatnich lat, należy wypracować konsensus w sprawie dalszych działań. Składa się na to realizacja już przedstawionych propozycji i uzgodnienie dodatkowych kroków, jakie należy podjąć do roku 2025. Będzie to oznaczać dokończenie budowy unii bankowej oraz poczynienie postępów na drodze do zmniejszenia ryzyka i jego podziału w sektorze bankowym, z wykorzystaniem środków zwiększających stabilność europejskich banków. Aby zapewnić bardziej zróżnicowane i innowacyjne źródła finansowania gospodarki realnej, w tym za pośrednictwem rynków kapitałowych, należy też zakończyć prace nad unią rynków kapitałowych.
- Silniejsze zintegrowanie unii gospodarczej i fiskalnej
Już w sprawozdaniu pięciu przewodniczących stwierdzono, że proces konwergencji w kierunku bardziej odpornych struktur gospodarczych i społecznych w państwach członkowskich ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego powodzenia unii gospodarczej i walutowej. Państwa członkowskie mogłyby wzmocnić już istniejące elementy, takie jak europejski semestr na rzecz koordynacji polityki gospodarczej lub powiązanie wsparcia finansowego z budżetu UE z reformami strukturalnymi. Mogłyby też podjąć decyzję dotyczącą poprawy zdolności stabilizacji makroekonomicznej strefy euro. Prezentowany dokument zawiera opis kilku różnych wariantów strategicznych, które Komisja podda dalszej analizie.
- Ugruntowanie demokratycznej rozliczalności oraz wzmocnienie instytucji strefy euro
Warunkiem wzmocnienia unii gospodarczej i walutowej jest zgoda państw członkowskich na dzielenie szerszego zakresu kompetencji i decyzji dotyczących spraw strefy euro na mocy wspólnych ram prawnych. Możliwe są różne modele: traktaty UE i instytucje UE, metoda międzyrządowa lub połączenie tych dwóch modeli, jak ma to miejsce już teraz. Dalsza integracja polityczna mogłaby oznaczać przemyślenie na nowo równowagi w relacjach między Komisją i Eurogrupą, co z kolei mogłoby uzasadniać mianowanie stałego przewodniczącego Eurogrupy, a także ustanowienie jednolitej zewnętrznej reprezentacji strefy euro. Przedmiotem debaty publicznej jest też pomysł utworzenia „ministerstwa skarbu” strefy euro (ewentualnie z budżetem strefy euro) oraz Europejskiego Funduszu Walutowego. Te propozycje można by rozważyć na dalszym etapie pogłębiania unii gospodarczej i walutowej, w ramach UE.
Pliki
- Pobierzбългарски
- Pobierzespañol
- Pobierzčeština
- Pobierzdansk
- PobierzDeutsch
- Pobierzeesti
- Pobierzελληνικά
- PobierzEnglish
- Pobierzfrançais
- Pobierzhrvatski
- Pobierzitaliano
- Pobierzlatviešu
- Pobierzlietuvių
- Pobierzmagyar
- PobierzMalti
- PobierzNederlands
- Pobierzportuguês
- Pobierzromână
- Pobierzslovenčina
- Pobierzslovenščina
- Pobierzsuomi
- Pobierzsvenska